Babiš se musí jasně distancovat od výroků o táboře v Letech, uvedl Sobotka

ČTK Domácí ČTK, Domácí
4. 9. 2016 12:24
Andrej Babiš tvrdí, že se o táboře v Letech neobratně vyjádřil. "Pokud jsem se někoho dotknul, tak se všem omlouvám. Ale vůbec jsem to tak nemyslel, bylo to vytrhnuté z kontextu," uvedl ministr v pátek.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Pokud se místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně distancuje od svého výroku ohledně romského koncentračního tábora v Letech, není podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nutné věc zařazovat na jednání Sněmovny.

Řekl to v televizi Prima. Babišův výrok je podle něj věcí ANO, ne koalice.

Vicepremiér a předseda hnutí ANO ve Varnsdorfu prohlásil, že je lež, že Lety byly koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl.

Babiš tvrdí, že se neobratně vyjádřil. "Pokud jsem se někoho dotknul, tak se všem omlouvám. Ale vůbec jsem to tak nemyslel, bylo to vytrhnuté z kontextu," uvedl v pátek.

Výroky místopředsedy vlády jsou podle Sobotky zcela nepřijatelné. Řekl, že Babiše požádal, aby se omluvil a aby do Let zajel a poklonil se obětem. V pátek uvedl, že vicepremiér parazituje na problémech soužití s Romy a překročil tenkou hranici mezi populismem a náckovstvím.

Kvůli výrokům Babiš čelí výzvám k rezignaci. Opozice chce bod tento týden zařadit na jednání Sněmovny. Podle Sobotky to nebude nutné, pokud se Babiš od výroků na půdě Sněmovny distancuje.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil během druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo.

Babiše situace ve vyloučené lokalitě ve Varnsdorfu překvapila, asi to ještě nikdy neviděl, říká fotoreportér Hradilek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

Neymar podepsal v PSG novou smlouvu do roku 2025

Brazilský fotbalista Neymar zůstane v Paris Saint-Germain další čtyři roky. Vedení klubu dnes na twitteru oznámilo, že s hvězdným útočníkem uzavřelo novou smlouvu do roku 2025. Podle dřívějších informací listu L'Équipe měl kanonýr přijmout návrh na prodloužení kontraktu ještě o další rok.

Další zprávy