Lidovci dnes výroky Jiřího Čunka řešili na celostátní stranické konferenci. Po jednání řekl úřadující předseda strany Jan Kasal, že starosta Čunek vyjde z dnešního jednání bez úhony.
"Stranicky ho nebudeme sankcionovat," řekl Kasal. "Obce i města jsou autonomní a stranické organizace by do toho neměly zasahovat. Jako demokratická strana nemůžeme někoho trestat za jeho stanovisko."
Přesto přiznal, že mnozí lidovci mají s Čunkovými výroky problém. "Jeho varianta řešení nezapadá do konceptu programu KDU-ČSL," uvedl Kasal, v zápětí však dodává. "Je ale možné, že to řešení bylo pro danou oblast a čas vyhovující."
Čunek dokázal - i za pomoci videoprojekce, přesvědčit své stranické kolegy. "Je to osobní odpovědnost senátora Čunka," řekl Kasal. "Pokud by tato kauza zvedla zájem veřejnosti o řešení romské otázky, tak to celé stálo za to."
Podle předsedy lidovců bude nutné se na problematiku komunity zaměřit: "Jako jedna z mála stran to začneme řešit."
Kasal oznámil, že požádá sociální komisi KDU-ČSL, aby celou věc posoudila. Čunkovým postupem se bude v pondělí na svém výjezdním zasedání zabývat i senátní klub.
Staronový starosta Vsetína a novopečený senátor Čunek proslul nejprve tím, že necelý týden před volbami nechal vystěhovat zanedbaný pavlačový dům v centru města a jeho obyvatele nastěhoval do ghetta postaveného z ocelových kontejnerů. Několik rodin nechal vyvézt za hranice kraje.
Většinoví voliči, kteří vystěhováni nebyli, dali pak Čunkovi v komunálních volbách nejvíc preferenčních hlasů, ve druhém kole senátních voleb pak získal 71 procent hlasů.
Zpoždění a úsměv
Starosta Jiří Čunek přijel na jednání předsednictva s hodinovým zpožděním a úsměvem na rtech. "Věřím, že nedají návrh na mé vyloučení," řekl před vstupem do sálu. "Všechno jim v krátké době vysvětlím."
Mezitím Čunek zvedá telefon a nahlas ho pouští novinářům. "Chci vám poděkovat a říci, že za vámi stojím. Nenechte se znechutit tím, co se kolem vás děje," říká ženský hlas v telefonu. "Žádné jiného hovory než že mi lidé děkují, teď nedostávám," kvituje telefonát Čunek.
Jeho straničtí kolegové ale jeho nadšení nesdíleli. "Je nepřípustné - takto lidi vystěhovávat z města," řekl například Marián Hošek. "Je to ale výzva pro Radu vlády i ministerstvo práce a sociálních věcí, aby se touto problematikou začalo zabývat."
Podle Cyrila Svobody je vsetínský případ varující. "Problém není pouze v tom, co udělal pan Čunek," řekl Aktuálně.cz. "Ale především v tom, že to, co udělal on, dělají běžně stovky dalších starostů."
Tři romská sdružení nyní chtějí kvůli Čunkově aktivitám a výrokům oslovit papeže Benedikta XVI. Neslučují se podle nich s křesťanským učením. "Pokud politik a ke všemu křesťan zaujímá takovýto názor a ve své práci z titulu starosty a budoucího senátora takto jedná, považujeme to za nebezpečný exces přibližující se ekvivalentně k fašismu," cituje ČTK z prohlášení.
Euforie vydržela
Nadšení z Čunka, který poslal do kontejnerů i lidi, jež se neprovinili ani tím, že by v zanedbaném pavlačovém domě dlužili za nájemné, mezi většinou ve Vsetíně přetrvává. Poté, co vlastní strana jeho názory kritizuje, snad ještě zesílilo.
I když Čunkovo řešení spočívá v tom, že některé spoluobčany vyvezl za hranice okresu do domů bez vody a elektřiny, chodí prý nyní na radnici řada e-mailů.
"Je to úžasné, tohle jsem ještě nezažil," říká spokojeně Jiří Čunek. "Chodí mi stovky podpůrných a děkovných mailů. Úplně nám to zahltilo server naší radnice. Musím je mazat po desítkách."
Čunkovi se prý ozvali i dva senátoři za SNK. "Na jejich jména si nepamatuji, ale volali mi a slíbili, že mě v senátu podpoří," říká senátor. "Jsou rádi, že se někdo konečně proti tomuto problému postavil."
Podle tiskové mluvčí úřadu Evy Stejskalové se ozývá i řada občanů. "Jsou naštvaní na Pitharta a Kasala, že kritizují Čunka, když oni sami se dostali do politiky, aniž by vyřešili nějaký problém. Na rozdíl od něj," říká.
Jedna ze zastupitelek vsetínské radnice Marta Orolinová dnes poslala otevřený dopis senátorům. "Seriozní politik by se měl přesvědčit na vlastní oči i uši," uvádí v jeho závěru. "Problematika nepřizpůsobivých občanů je natolik závažná, že nemůže být nakládána jen na bedra komunálních politiků, ale musí ji konečně začít řešit stát, především vláda a parlament."
Způsob Čunkova politického vzestupu není ojedinělý.
Deník Aktuálně.cz přinesl příklady dalších tří starostů - dvou z ODS a jednoho sociálního demokrata (který se shodou okolností stal také senátorem), kteří dosáhli veřejné obliby stejným způsobem: Řekli většině voličů, že jsou slušní a ty "neslušné" vystěhovali z města nebo aspoň na periferie.
Kasal: Napřed ano, teď ne
Vedení KDU-ČSL zpočátku nebylo vůči Čunkovu postupu vůbec kritické, převážila radost z jeho suverénního vítězství ve volbách.
"Je vidět, že svými kroky dokázal přesvědčit většinu, a to je v demokracii nejdůležitější," řekl Aktuálně.cz po zveřejnění výsledku senátních voleb předseda KDU-ČSL Jan Kasal. Dokonce Čunka vyzval, aby se ucházel o post předsedy strany.
Infobox
ČTĚTE VÍCE O CHUDÝCH
Nyní Kasal svůj názor změnil. "Realizace, kterou zvolil Jiří Čunek, jde naprosto mimo názor a volební program KDU-ČSL," řekl Kasal. Nevyloučil, že se Čunkův přístup k vsetínským Romům bude probírat na pátečním zasedání celostátní konference KDU-ČSL v Praze.
Mezi prvním a druhým hodnocením Jiřího Čunka se změnilo jen to, že vsetínský starosta přidal svůj výrok o romském vředu, který je třeba vyříznout - jako to se skutečnými vředy dělají lékaři.
Dnes tento výrok vysvětlil spolustraníkům tak, že vředem myslel zpustošený dům neplatičů, který hyzdil centrum Vsetína - nikoli romskou minoritu.
Omluva, nebo...
Další senátor za lidovce, místopředseda horní parlamentní komory Petr Pithart, Čunkovo počínání označil za "skandální".
Senátor Karel Schwarzenberg (ODA) dokonce svého novopečeného kolegu vyzval k omluvě. "Ještě předtím, než složí senátorský slib, měl by se omluvit. Bylo by ostudné pro Senát, kdyby jeho výroky mlčky přijal," uvedl. "Nyní je řada na něm, pokud se neomluví, tak by bylo asi vhodné odejít."
Jiří Čunek však prohlásil, že se nemá za co omlouvat. "Pokud by mě vyloučili z klubu, jsem přesvědčen, že kdyby byly volby, tak že bych jako nezávislý získal ještě více hlasů než nyní," řekl Čunek v České televizi.
Režisér Břetislav Rychlík připravuje na senátora Čunka trestní oznámení. "Chci ale hlavně otevřít korektní debatu," říká. "Že to nelze dělat jako Čunek, že to je vážné téma, které tímto způsobem řešení může skončit jako ve Francii."
Jasný názor
Čunkova strategie přinesla i něco pozitivního. Mezi špičkami politiky vyvolal debatu, která tu dosud nebyla. Politici jsou nyní nuceni jasně říci svůj názor.
"Jsem už unavená z toho, že když se ozveme my Romové, tak to nikoho nezajímá," říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. "Jsem velmi ráda, že se nyní ozvali Neromové. To je důležitá novinka."
Podle ní by ale politici neměli skončit jen u řečí. Čunek má totiž v jedné věci pravdu - stát skutečně nenabízí žádné řešení, jasný postoj a před chováním obcí až dosud pouze zavíral oči.
"Tento případ ukázal opět na to, že je potřeba novelizovat zákon o obcích tak, aby obce měly státem jasně dáno, jak mohou nakládat se svými občany," říká Horváthová. "Aby nemohly svévolně vytvářet ghetta, nebo občany, kteří se jim nehodí, přesouvat jinam."
Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas už v rozhovoru pro Aktuálně.cz slíbil, že se touto problematikou bude zabývat.