Dluhy chudých: Gangy dětí na pochodu

Eliška Bártová Eliška Bártová
9. 7. 2006 0:00
Reportáž - Rodiny v ostravské čtvrti Přívoz se dnes mají dobře. Vydávaly se totiž sociální dávky. Už zítra ale bude mít většina lidí prázdný účet.
Horvátovi jsou jednou z chudých rodin, na které těžce dolehly dluhy
Horvátovi jsou jednou z chudých rodin, na které těžce dolehly dluhy | Foto: Ludvík Hradilek

Na náměstí posedávají rodiny, děti si hrají, ženy povídají, pár mladíků popíjí pivo.

"Já dlužím 13 tisíc, támhleti 18 a tamta rodina zas 15 tisíc," říká jedna z žen. K hloučku se přidávají další, všechny trápí stejný problém. "Sebrali mi i mateřskou, z čeho mám žít?" "Na mě taky vyhlásili exekuci," stěžuje si mladík stojící opodál. V Přívoze dluží skoro každý, skoro všichni zažili exekuci, některé odebrání peněz či majetku teprve čeká.

CHUDÝM HROZÍ EXEKUCE

"Je to problém, se kterým si nevíme rady. Týká se skoro všech, kteří žijí ve vyloučených lokalitách, a dávno to už nejsou jen Romové," říká sociální pracovník Kumar Viswanathan.

"Teď na ně například doléhá akce, která proběhla před dvěma lety. Tehdy sem přišli zástupci velké pojišťovny, nabízeli lidem pojištění a jako dárek mobil za korunu. Jenže lidé netušili, že musí platit paušál. Mobily prodali a paušál neplatili. Upozornění na dluh jim přišlo až nyní, zpětně, když už je částka obrovská," vypráví.

Rodina Horvátova, Ostrava Přívoz. Dluží přes 70 tisíc.
Rodina Horvátova, Ostrava Přívoz. Dluží přes 70 tisíc. | Foto: Ludvík Hradilek

Utopeni v dluzích

V posledním patře zdemolovaného domu na rohu náměstí bydlí ve dvoupokojovém bytě rodina Horvátova. "Tady v baráku dluží všichni kvůli těm mobilům a velkým přeplatkům za vodu," říká pan Horvát. O svých dluzích se ale bavit nechce. Teprve jeho dcera pouští návštěvu dál.

Ve dvojpokojovém bytě není skoro nic. Stará kuchyňská linka, stůl, kamna, stará televize, lednice. Nejluxusnější je zašlá rohová sedačka, jedna postel. V takových podmínkách žije pohromadě deset lidí.

Nikdo z pěti dospělých nepracuje. Ženy jsou na mateřské, dva muži prý práci neseženou. Všichni žijí ze sociálních dávek, jen kvůli neplacení paušálu na mobil dluží 36 tisíc. Na splátky nemají.

Kristýna Klemparová, Ostrava -Přívoz
Kristýna Klemparová, Ostrava -Přívoz | Foto: Ludvík Hradilek

"Co budeme dělat? Nevím," říká Edita Horvátová a postupně přináší doklady o dalších dluzích. 10 tisíc přeplatek za vodu, 10 tisíc za jízdu na černo, 15 tisíc za půjčku na nákup sedačky do kuchyně a lednice. Paní Horvátové klesají pod tíhou sčítání částek koutky. "Asi si budeme muset zase půjčit."

Kumar prosí paní, ať si rozhodně už nepůjčuje. Řešení ale žádné nevidí. "Zůstávají mi dva tisíce. Jak z toho mám uživit dvě děti, koupit plínky, sunary?" ptá se emotivně Kristina Klemparová, snacha paní Horvátové. Poradit neumí nikdo. "Přijďte za mnou zítra, zkusíme se na to podívat," říká Kumar. "Ten dluh za vodu je příliš velký, třeba to špatně rozpočítali."

Kumar Viswanathan:
Kumar Viswanathan: | Foto: Ludvík Hradilek

Katastrofa na obzoru

Cestou z domu odchytávají Kumara další lidé, nejsou k zastavení a ptají se, co mají dělat. I Kumar po chvíli propadá beznaději. "Já jim vlastně nemůžu pomoci," říká zklamaně. "Je to signál, že se blíží katastrofa, na kterou se nikdo nepřipravuje. Řada lidí má už hodně velký problém, ženy pláčou, že musí vybírat popelnice, někteří začali krást, stávají se z nich bezdomovci."

Podle styčného policejního důstojníka Václava Šarocha se tito lidé ocitli v kruhu. "Roztočení kola půjček a následného vysoce úročeného splácení je schopno totálně zničit rodinu, připravit ji i o ten skromný majetek, co má," říká.

"Výsledek je pak takový, že rodiny s několika dětmi zůstávají bez prostředků. Sociální podpora, která jim má pomoci, plní kapsy podnikatelské sféře firmám, které nabízí půjčky," dodává.

Václav Šaroch
Václav Šaroch | Foto: Ludvík Hradilek

VE FRANCII UŽ TO BOUCHLO

  • Nepodceňujme chudobu! Z ghet chudých mohou vzniknout gangy, které přijdou až k vám, říká policejní důstojník Václav Šaroch. CELÝ ROZHOVOR - ČTĚTE ZDE

Kromě půjček v hotovosti dramaticky stoupá i počet úvěrových podvodů. Situace, kdy prostředník zajistí falešné doklady o zaměstnání a umožní tak vzít si od banky úvěr, s tím, že část připadne jemu. Dotyčný, který o úvěr požádal nemá na splácení, banka povolá exekutory a předá případ policii.

V loňském roce stoupl počet těchto případů v Moravskoslezském kraji o 186 %. Letos v lednu ve srovnání se situací před rokem stoupl tento počet o více jak 222 %. Podle Šarocha nemají banky dostatečnou kontrolu nad tím, komu půjčují, neověřují si informace a nepřímo tak napomáhají páchání této trestné činnosti. "Vzhledem k závažnosti dané věci, je nutné hledat řešení pokud možno co nejdříve a za účasti všech orgánů a organizací, které mohou přispět k eliminaci těchto problémů."

Ostrava -Přívoz
Ostrava -Přívoz | Foto: Ludvík Hradilek

Cesta k řešení

Letos v dubnu to jako závažný problém definovali i úředníci Moravskoslezského kraje. Právě tady žije pod hranicí životního minima nejvíce lidí, kteří jsou tímto zadlužením ohroženi. "Tím, jak rychle tento problém eskaluje, se z toho stal nebezpečný fenomén, který se týká více jak 10 tisíc lidí," upozorňuje Helena Balabánová. "Hrozí, že vzniknou tlupy loupeživých gangů, lidí, kteří nemají co jíst a nemají co ztratit. To už přestává být jenom jejich problém, ale stává se problémem celé společnosti."

Agent Providentu o sobě "dává vědět."
Agent Providentu o sobě "dává vědět." | Foto: Ludvík Hradilek

ONI SE DO PRŮSERU PŘIVEDLI SAMI

Obchodní zástupce firmy Provident Financial prochází jako každý den sveromoravským městem Orlová. Rozhovor s výběrčím úroků - ČTĚTE ZDE

Balabánová zatím vidí jedinou cestu, jak lidem pomoci. "Aby peníze těm skutečně potřebným začaly půjčovat obce a ne firmy, které na jejich neštěstí vydělávají," říká. "Aby nepřišli o možnost půjčit si, pokud nemají z čeho splácet a hrozí jim třeba vystěhování z bytu nebo hlad."

Podle Kumara je ještě čas zabránit tomu, aby nedošlo k nepokojům podobným jako ve Francii. "Určitou nadějí je osobní bankrot. Pro ty, kteří jsou hodně zadlužení už dneska není jiná cesta," říká. "Je ale nutné, aby se o tomto problému začalo mluvit a zahájila jednání na všech úrovních."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 7 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy