Vyškov - Výcvikovým střediskem ve Vyškově v příštích letech projde kvůli zvyšování stavů armády více rekrutů a budoucích členů aktivních záloh. Podle premiéra Bohuslava Sobotky jich bude asi 2000 ročně. Vojenská akademie je na vyšší zátěž připravená.
"Jsou tady kapacity, které odpovídají těm plánům, které má vláda z hlediska posílení naší obrany," řekl Sobotka novinářům po dnešní prohlídce.
Stát průběžně investuje do oprav vyškovského areálu, stejně jako do technologického vybavení. Momentálně stavbaři za 136 milionů korun zateplují některé budovy rozlehlého areálu.
Další investice budou následovat díky tomu, že stát chce vynakládat na obranu více peněz než v minulosti. "V minulých letech docházelo k permanentním škrtům, jsem rád, že jsme ten negativní trend obrátili. Naším cílem je, abychom do roku 2020 zvýšili podíl výdajů na obranu ze stávajícího zhruba jednoho na 1,4 procenta," uvedl Sobotka. Letos se meziročně výdaje zvýšily zhruba o 1,5 miliardy korun.
Areál Velitelství výcviku - Vojenské akademie leží v Dědicích na severozápadě města. Vyškovská akademie zodpovídá za základní výcvik všech českých vojáků, ale i za přípravu na zahraniční mise. "Jsme vstupní branou pro všechny, kteří se rozhodli spojit svůj život s Armádou ČR," uvedl velitel Ján Kožiak. Podle něj je akademie připravená splnit úkoly spojené s navýšením stavu armády. V areálu jsou třeba různé trenažéry a simulátory, které si dnes Sobotka prohlédl.
Armáda podle Sobotky zjevně potřebuje navýšit stavy, a to i kvůli tomu, aby mohla případně dostát svým závazkům vůči spojencům v NATO. Dosud naráží na personální limity, už když má například pokrýt souběžně zahraniční mise a ostrahu muničního areálu ve Vrběticích. "Cílem je zajistit funkční armádu, která bude schopna bránit zemi, poskytnout pomoc občanům v situacích, kdy to budou potřebovat, a současně bude schopna pomoci našim spojencům v rámci Severoatlantické aliance," řekl Sobotka.
Vojenský výcvikový prostor Dědice vznikl v polovině 30. let minulého století. Původně byl v tamějších kasárnách dislokován pluk útočné vozby, od roku 1937 bylo ve Vyškově také učiliště. Významným centrem vojenské přípravy a vzdělávání zůstal Vyškov dodnes.
V budoucnu by ve Vyškově mohlo sídlit také některé další integrované výcvikové centrum, uvedl senátor Ivo Bárek z ČSSD. Spolu s vojáky by centrum mohli využívat příslušníci různých složek integrovaného záchranného systému. Podle Bárka to bude předmětem dalších jednání, zejména mezi ministry vnitra a obrany. "Myslím, že prostor tady na to existuje," uvedl Bárek.