"GIBS tyto projevy v kybernetickém prostoru monitoruje a v případě, že vyvstane podezření z protiprávního jednání, ihned začne konat z úřední povinnosti. Apelujeme proto na všechny, aby se zdrželi výroků na sociálních sítích, které by mohly vést k podezření ze spáchání trestného činu," uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž v sobotu upozornil, že podobná veřejná prohlášení mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin. Šéf žalobců podotkl, že podle Listiny základních práv má každý právo vyjadřovat své názory, avšak i svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity.
Česká policie v neděli uvedla, že již eviduje desítky podnětů na komentáře v internetových diskusích. Podle serveru Neovlivní.cz policie v této souvislosti prověřuje i bývalého poslance KSČM Zdeňka Ondráčka.
Pokud by někdo veřejně, tedy například na demonstracích, ale i na internetu, vyjadřoval souhlas s útokem Ruska na Ukrajinu, podporoval jej nebo vyjadřoval podporu čelným představitelům Ruska, mohl by se za určitých podmínek dopustit trestného činu schvalování trestného činu, případně trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Za taková provinění hrozí podle zákona trest vězení v prvním případě až na rok, v druhém případě na šest měsíců až tři roky vězení.
Inspekce prověřuje trestné činy, jejichž pachateli jsou policisté, celníci, příslušníci Vězeňské služby, příslušníci inspekce či zaměstnanci těchto útvarů.