Praha - Klíčová svědkyně kauzy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) byla ke své výpovědi donucena. Tvrdí to bývalý vyšetřovatel případu Rostislav Kotrč, kterého však kvůli únikům informací ze spisu začátkem srpna obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
V kauze čelí obvinění dva někdejší ředitelé firmy Petr Laušman a Alfréd Brunclík.
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Kotrčovo nařčení odmítla s tím, že i toto prověřovala inspekce, podezření se ale neprokázalo.
"V dubnu 2013 se mi mimo jiné potvrdila osobním rozhovorem s korunní svědkyní v kauze ŘSD právě i ta skutečnost, že byla mými kolegy donucena k tomu, aby vypovídala tak, jak ji donutili," uvedl Kotrč.
"GIBS prověřoval i tuto situaci, a ta se nepotvrdila," reagovala Bradáčová, která na policistu z protikorupční jednotky podala trestní oznámení kvůli úniku informací.
"Poté, co jsem upozornil GIBS na své poznatky, že klíčová svědkyně v kauze ŘSD byla ke své výpovědi donucena pod nátlakem, bylo paradoxně dne 1. 8. 2013 zahájeno účelové trestní stíhání mé osoby," míní elitní detektiv.
Inspekce jej viní z toho, že údajně obhájcům obviněných při nahlížení do spisu prozradil totožnost utajené svědkyně. Tu však podle Kotrče znali advokáti na základě pochybení jeho předchůdců již rok předtím, tedy o půl roku dříve, než k útvaru nastoupil.
Inspekce pak policistovi nedávno sdělila i další obvinění ze zneužití pravomoci kvůli rozhovoru s novinářem, prohledala jeho byt a údajně zabavila důkazy sloužící k obhajobě. Státní zástupce také podal návrh na jeho vzetí do vazby, soud však muže nechal na svobodě.
Kotrč: Chtějí mě umlčet
"Následná snaha o mé vzetí do vazby pak není motivována ničím jiným než mě umlčet a dát mi výstrahu, že o poměrech na ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality) a VSZ Praha již nemám hovořit," poznamenal Kotrč.
Muž si ale stěžuje také na to, že jeho stíhání dozoruje údajně nepříslušné Vrchní státní zastupitelství v Praze, konkrétně pak státní zástupce Pavel Prygl, který je jako stážista přímým podřízeným Bradáčové. Podle vrchní žalobkyně ale je v tomto případě obligatorně daná příslušnost vyhláškou ministerstva spravedlnosti. "To pan Kotrč bohužel také neví, proto je takový špatný policista, musím říct," podotkla státní zástupkyně.
Někdejší vyšetřovatel případu také tvrdí, že Bradáčová měla osobní vztah k jednomu z obviněných v kauze související s ŘSD, která s ní byla sloučena. Prý šlo o jejího bývalého spolužáka ze školy.
800 spolužáků
"Není tam žádný osobní vztah, je to jeden z mých spolužáků z vysoké školy z ročníku, to já nepopírám. Těch bylo 800, to jsou i soudci a advokáti, se kterými se potkávám," uvedla Bradáčová. Podjatá se necítí. Dodala, že navíc bude tato část kauzy opět ze spisu vyloučena.
V kauze ŘSD policie stíhá od prosince 2011 kromě Laušmana také bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Halu a další dva lidi. Laušmana a Halu policisté viní z přijímání úplatku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Policie stíhá také někdejšího právníka podniku Roberta Wolfa a podnikatele Jiřího Neužila.
Brunclíka pak detektivové obvinili letos v dubnu z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži. Údajně je také odpovědný za zmanipulované zakázky na pronájem dálničních odpočívadel.