Vyšetřování: BIS vyrobila politikům důkaz k aféře Savoy

Sabina Slonková
13. 2. 2009 7:58
Angažování BIS vyšetřuje poslanecká komise
Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa.
Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Navzdory tomu, že policie ani po roce intenzivního vyšetřování kauzy Savoy nenašla důkazy o údajném "spiknutí proti Václavu Klausovi", nechala politická moc vyrobit podklady u další bezpečnostní složky: kontrarozvědné BIS.

Když tento krok vyšel najevo, zavdal podle informací online deníku Aktuálně.cz okamžitě příčinu poslancům, aby svolali mimořádnou schůzi komise pro kontrolu této tajné služby.

Několik policejních útvarů totiž nedokázalo vyslyšet zadání ministra vnitra Ivana Langera a vinu za nahrávku utajené schůzky dvou vlivných mužů svalit na komplot opozičních politiků, špionů a také novinářů.

Nejenže policie po opakovaných výsleších tuto teorii nepotvrdila, nenašla pro ni dokonce žádný důkaz.

Když nestačí policie, pomůže tajná služba

Co se po roce nepodařilo prokázat standardní justiční cestou, pokouší se tak hlavní vládní strana dostat na veřejnost jinak: S pomocí BIS vznikla další zpráva, která podle zjištění Aktuálně.cz premiérovy hypotézy o spiknutí podporuje kombinací různých tvrzení.

Potíž však je v tom, že pravdivost údajů z BIS, které podléhají utajení, nelze nijak ověřit.

Právě kvůli vysoce nestandardním okolnostem, za nichž zpráva vznikla, poslanecká kontrolní komise pro práci BIS požádala o okamžité vyjasnění celé věci s podezřením, zda nedošlo k překročení pravomocí.

"Požadujeme vysvětlení, proč se BIS do případu vůbec vložila a takovou zprávu vypracovávala. Jestliže existovaly důkazy pro obvinění civilních osob, měla je policie obvinit. Pokud neexistovaly, je otázka, proč BIS přichází s takovou zprávu, v níž z logiky věci budou i věci utajené a jejichž pravdivost lze těžko ověřit. Takový postup je nepřijatelný," prohlásil šéf komise a člen ČSSD Jeroným Tejc.

Kdo si to objednal?

Informace o chystané zprávě se začaly v politických kuloárech objevovat už před měsícem a půl, kdy policie oficiálně oznámila, že pro verzi spiknutí nemá důkazy.

Sama tajná služba fakt, že kontroverzní zprávu vypracovala, na přímý dotaz nepopřela. Její mluvčí Jan Šubrt však odmítl zveřejnit, kdo si ji objednal: "Služba se k takto konkrétním věcem nevyjadřuje."

Podle zákona smí BIS zaúkolovat jen premiér, vláda a jejím prostřednictvím prezident.

Poslanecká kontrolní komise se dokonce zabývala i tím, zda zpráva nevzniká proto, aby ji někdo z politiků nechal cíleně "uniknout" do médií.

Tomu nakonec zjevně předešel sám premiér Mirek Topolánek, který ve čtvrtek oznámil, že tajnou zprávu obdržel a po projednání ve vládě se pokusí z ní co nejvíce zveřejnit. Premiér to prohlásil ve stejné době, kdy jeho vládní ODS podniká kroky proti tomu, aby novináři zveřejňovali odposlechy a další utajované dokumenty z policie.

Čtěte více:
Tajná schůzka před volbou prezidenta: Exkluzivní záznam
 

Právě se děje

Další zprávy