Praha - Když si do internetového vyhledávače zadáte jméno advokáta Josefa Douchy z Vestce u Prahy, téměř pokaždé narazíte na jeho bývalou profesi z 90. let minulého století: policista. Přesněji řečeno "elitní kriminalista". Dodnes ho tak titulují média, do nichž Doucha často ochotně promlouval nejen coby expert na trestní právo, ale právě i jako bývalý detektiv, který vyšetřoval vraždy nebo honil mafiány.
Teď se ale Douchova publicita pootočila. Místo komentářů odborníka na různé krimipřípady ho čeká úplně jiná role. Bude vysvětlovat, proč ho ve středu ráno zatkla protikorupční jednotka.
Jak už online deník Aktuálně.cz informoval, detektivové obvinili advokáta Douchu v souvislosti s korupcí na chomutovském soudu. Za zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení mu hrozí až šestileté vězení. Na detaily nebylo možné se Douchy během středy zeptat, jeho telefon je nedostupný. Podle všeho je stále na policii a státní zástupce rozhodne, zda pro něj u soudu bude žádat vazbu.
Spolu s Douchou policie stíhá za korupci i severočeského soudce Ivana Nováka známého tím, že loni sporně propustil na svobodu exsenátora ODS a svého jmenovce Alexandra Nováka, který si odpykával čtyřleté vězení za přijetí 43milionového úplatku.
Podezření ze stejného trestného činu teď tíží i soudce Nováka, který měl podle lounského okresního státního zástupce Radima Dragouna přijmout úplatek za to, že podmínečně propustí vězně. Zatím není jasné, o koho šlo. Zda to byl například některý z Douchových klientů a advokát měl zájem na jeho osvobození.
Zkušený detektiv
Doucha, sedmašedesátiletý doktor práv, pracoval u policie téměř třicet let. Proslavil ho podíl na vyšetřování známých případů vražd. Zejména spartakiádního vraha Jiřího Straky, který v roce 1985 zabil v Praze tři ženy, nebo takzvaných orlických vrahů, kteří likvidovali podnikatele a jejich mrtvoly házeli v kovových sudech s louhem do Orlické přehrady.
Po pádu komunistického režimu Doucha vedl celorepublikový útvar pro boj s mafiemi, po sporech s tehdejším ministrem vnitra Janem Rumlem ale v roce 1996 od policie odešel. Vedení vnitra mu vyčítalo, že se s ruskými gangy stýká víc, než je nutné v rámci služebních povinností. Bývalý prezident Václav Havel dokonce nařídil Bezpečnostní informační službě, aby Douchu pořádně prověřila. Žádné konkrétní podezření se ale nakonec neprokázalo a Doucha nebyl z ničeho obviněn. Sám se v minulosti hájil tím, že vždy se s mafiány stýkal s vědomím nadřízených a čistě pracovně.
"Všechny schůzky s těmito lidmi jsem tehdy podnikal s vědomím svého nadřízeného. Dostal jsem pokyn na ruské mafii pracovat. Hranici takových kontaktů nejsou schopni zhodnotit lidi, kteří v životě nestáli ani u vykradené trafiky. To je směšné. Nikdo mi nikdy nedokázal žádné porušení zákona, a taky ani nemohl. Na všechno jsem měl úřední záznamy," hájil se Doucha před šestnácti lety ve vyjádření pro MF Dnes.
Policejní prezident? Ne, děkuji
Když současný prezident Miloš Zeman vyhrál se sociální demokracií v roce 1998 sněmovní volby, dostal Doucha od ČSSD nabídku návratu k policii - přímo do jejího čela. Policejního prezidenta ale dělat odmítl.
Po odchodu od policie se Doucha začal věnovat advokacii v kanceláři Jiřího Teryngela, který v minulosti zastupoval ruskou mafii, Zemanovu sociálně demokratickou vládu, Helenu Vondráčkovou, šéfy IPB i uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.
Sám Doucha pak hájil i Rusy zapletené s mafií. Šlo o lidi, kteří figurovali ve známé zatýkací akci v pražské restauraci U Holubů z roku 1995. Největší polistopadový zátah proti ruské chobotnici tehdy Doucha kritizoval jako nepřipravený a i kvůli němu se na něj pohlíželo jako na zastánce mafie.
V aktuálních případech Doucha například zastupuje cizince, který dostal u soudu zatím nepravomocně pět let za postřelení policisty z jednotky rychlého nasazení. Nebo hájí podnikatele Michala Beneše, který dostal v prosinci nepravomocnou tříletou podmínku za to, že chtěl uplatit čtyřmi miliony soudního znalce. Po expertovi žádal, aby nepomáhal policii rozšifrovat počítačová data, která údajně obsahují klíčové důkazy proti uprchlému miliardáři Františku Savovovi viněnému ze stamilionových daňových podvodů.