Před mnoha lety byly na českém území vyhubeni všichni medvědi, vlci a rysi. V posledních letech se velké šlemy, které se podílejí na přirozené přírodní rovnováze, do české přírody vracejí, ale opět je tu stará překážka - člověk, respektive pytláci.
Podle odhadů Akademie věd bylo za posledních dvacet let nelegálně odstřeleno minimálně pět set rysů.
"Pokud by se ilegální lov rozrůstal, bylo by to pro další existenci rysa fatální," říká mluvčí Šumavského národního parku Radovan Holub.
Infobox
ŠELMY V ČESKU
- Medvědi: 2 až 5 žije v Beskydech.
- Vlci: 5 až 15 žije v Beskydech, objevil se také na Šumavě.
- Rysi: 70 až 100 žije například na Šumavě, v Beskydech nebo v Jeseníkách.
Na Šumavě bylo prokázaně zabito od konce osmdesátých let padesát rysů, některé odborné odhady ovšem hovoří o několikanásobně vyšších číslech.
Rysů mohlo být více
Na tom, že pytláctví je hlavní problém pro další zvyšování počtu šelem na českém území, se shodují experti z Ústavu zoologie obratlovců Akademie věd i státní Agentury ochrany přírody a krajiny.
"Je to vážný problém," potvrzuje Jaroslav Červený, který se velkými šelmami dlouhodobě zabývá v ústavu zoologie obratlovců. Dodal, že nebýt pytláctví, mohlo by teď být například rysů v Česku více.
Mluvčí šumavského parku Holub uvedl, že podle jejich výzkumu připadá jeden rys na sto kilometrů čtverečních. "Je to pořád dost málo," poznamenal Holub.
Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha pytláci ohrožují populace všech velkých šelem.
"Ze čtrnácti rysů, která správa Šumavského národního parku označila vysílačkou, už osm beze stopy zmizelo a bylo patrně zastřeleno," odhaduje Bláha.
Podle anonymní ankety pracovníků Akademie věd přiznalo dvacet z dvou set dostázaných myslivců z oblastí, kde se velké šelmy vyskytují, že bez povolení zastřelili rysa ostrovida.
"Střílet, střílet, střílet. Nic jiného se s ním nedá dělat. Je to jako s kůrovcem, je potřeba včas zasáhnout a zničit ho," řekl podle týdeníku Respekt na adresu rysů Vladimír Jindra z Horní Plané na Šumavě.
Šelmy hlídají dobrovolnické hlídky
Hnutí Duha pořádá každoročně speciální dobrovolnické hlídky, které se v Beskydech a na Šumavě snaží pytláky od lovu odradit.
"Rok od roku také přibývá lidí, kteří se ke spolupráci hláší, takže můžeme hlídky posílit," říká Jaromír Bláha. Právě viditelná přítomnost většího počtu osob, může podle odborníků sehrát preventivní roli.
Bláha připomněl, že velké šelmy - především vlci a rysi - jsou důležité k udržení únosných počtů spárkaté zvěře, která způsobuje milionové škody v lesích.
"Přemnožení jeleni a srnci spásáním semenáčků poškozují především listnaté lesy a brání jejich přirozené obnově," říká Bláha.
Hnutí Duha při dnešním stopadesátém výročí zastřelení posledního šumavského medvěda spustila speciální internetové stránky o největších evropských šelmách.
Ekologické sdružení rovněž vypsalo finanční odměnu 50 tisíc korun za oznámení, které povede k usvědčení pytláka.