Vycházíme spolu a klima nás zocelilo, v politice se ale vyznám líp, říká o Váňovi jeho soupeř Horník

Martin Biben Martin Biben
Aktualizováno 13. 10. 2016 20:35
Slavnějšího soupeře už pro druhé kolo nemohl dostat. Snad jedině, kdyby kandidoval Jaromír Jágr. Dosavadní senátor a dlouholetý starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) přesto dokázal v prvním kole legendárního osminásobného vítěze Velké pardubické Josefa Váňu (nezávislý za ANO) porazit téměř o pět procent hlasů. "Je fakt, že máme dost společného, oba jsme bývalí vlekaři, oba jsme vedli lyžařské areály, drsné klima nás zocelilo, umíme se porvat s problémy," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Horník.
Rekordman mezi senátory. Jan Horník je už 26 let starostou Božího Daru.
Rekordman mezi senátory. Jan Horník je už 26 let starostou Božího Daru. | Foto: TOP 09

V minulých komunálních volbách v Božím Daru jste neměl žádného soupeře. Kandidátku postavilo jen vaše hnutí. Užíváte si teď regulérní volební souboj? Navíc s takovým vyzyvatelem?

Neřekl bych, že si to užívám, ale je to férový souboj. Zejména ve srovnání s duelem před šesti lety, kdy proti mně kandidoval bývalý hejtman Josef Pavel a rozpoutal neuvěřitelně štvavou a lživou kampaň. Moji rodinu to tehdy velmi zasáhlo. Bylo pro nás velké zadostiučinění, že lidé nakonec dali přednost mně. Nyní je to naštěstí úplně jiné. I když Josef Váňa je samozřejmě ohromně těžký soupeř, velká ikona.

Vy se přece navzájem znáte. Jaký máte nyní vztah?

Velmi dobrý. On byl u nás na Božím Daru dvakrát, zvažoval dokonce, že by část svého tréninkového zázemí přesunul k nám kvůli nadmořské výšce, která by koním prospěla, roztáhla jim před sezonou plíce, a kvůli sněhu, díky kterému by posílily jejich nohy. Ale zatím jsme to, zejména kvůli zaneprázdnění nás obou, nedotáhli do konce. Zrovna dnes po besedě v Českém rozhlase jsme se o tom znovu bavili.

Proč by vlastně měli voliči vhodit do uren lístek s vaším jménem? Co nabízíte jiného než Váňa?

Je fakt, že máme dost společného, oba jsme bývalí vlekaři, oba jsme vedli lyžařské areály, drsné klima nás zocelilo, umíme se porvat s problémy. Já mám ale přece jen výhodu, že jsem v politice už od roku 1990, kdy jsem se stal starostou naprosto zanedbané osady města Jáchymov. A lidé, kteří sem přijíždějí, vidí, jak se – dnes už město – město Boží Dar úplně změnilo. Takže o zákonech a politice vím, i díky dvěma obdobím v Senátu, hodně. A vím také, které zákony je třeba ve prospěch komunální sféry podporovat a jak.

Není to ale zároveň trochu i vaše nevýhoda? Nemáte už chuť si spíš odpočinout?

Sil mám dost, jsem do toho vtažený, takže končit nehodlám. Určitě ne na radnici, tam mi navíc velmi pomáhají moji dva místostarostové, naopak v Senátu už bych asi po případném úspěchu a třetím volebním období měl skončit.

Stále platí, že jste s více než čtyřmi miliony dluhů jedním z nejzadluženějších zákonodárců? Splatil jste už svému příteli Málkovi půjčku na koupi horského hotelu, který na Božím Daru vlastníte?

Mám s ním dohodu, že nejdřív splácím hypotéční úvěr na koupi poloviny hotelu, více než milion korun, který už jsem téměř splatil, a jemu platím sedmiprocentní úrok. Jednáme ale už se dvěma bankovními domy, že by mi půjčku přeúvěrovaly, aby už jeho jméno v případu nefigurovalo.

Co konkrétně vašemu volebnímu obvodu nejvíc chybí, za co se chcete zasadit?

Výstavba D6 na Prahu i její pokračování do Německa na Marktredwitz. Nechodí sem kvůli tomu tolik investicí, pomohlo by to celému Karlovarsku i Žluticku, kde je krásná příroda, ale nikdo ho nezná. Už jsme uspořádali petici, kterou podepsalo 10 tisíc lidí, a předali ji do Senátu. Mým tématem je i ochrana přírody, kterou tu máme krásnou a je třeba ji zachovat.

Koho byste chtěl za příštího prezidenta?

Jméno vám neřeknu, ale někoho jiného než současného prezidenta. Někoho, kdo by byl doopravdy státník a důstojně zemi reprezentoval. Když jsem poslouchal projev Petra Pitharta, který řekl přesně to, co mělo v tu chvíli zaznít, tak jsem si říkal, že by to měl být někdo, kdo by reprezentoval přesně takové hodnoty. A nevím, jestli to bude někdo z Kroměřížské výzvy nebo třeba pan Horáček.

 

Právě se děje

Další zprávy