Sami se do Senátu nedostanou, teď neúspěšní pražští kandidáti přemýšlejí, koho z konkurentů podpoří

ČTK ČTK
10. 10. 2016 12:52
Kandidáti v Praze, kterým se nepodařilo postoupit do druhého kola senátních voleb, oznámili, koho podpoří v kole druhém. Jiřího Růžičku, který na Praze 6 získal přes 42 procent, doporučuje František "Čuňas" Stárek. To místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš nedal svým příznivcům návod, koho z jeho protivníků zvolit. Podpořil jen kandidáty své strany v ostatních pražských obvodech. Další neúspěšní kandidáti vyjádřili svá doporučení především prostřednictvím sociálních sítí. Náměstkyně primátorky Eva Kislingerová své doporučení vydá až v pondělí odpoledne, kde se sejde předsednictvo ANO na Praze 10.
František "Čuňas" Stárek skončil v senátních volbách na Praze 6 na třetím místě.
František "Čuňas" Stárek skončil v senátních volbách na Praze 6 na třetím místě. | Foto: ČTK

Praha – Neúspěšní kandidáti, kteří se ucházeli v Praze o posty senátorů, podporují v druhém kole spolustraníky, koaliční partnery i ideově blízké konkurenty. V hlavním městě se volilo v Praze 6, 10 a 11 a volební účast se pohybovala okolo 30 procent. Nejvíce hlasů získal v Praze 6 ředitel gymnázia Jiří Růžička (TOP 09 + STAN), a to přes 42 procent.

Mezi prvními, kdo svou podporu vyjádřil, byl v sobotu bývalý disident František "Čuňas" Stárek, který po své neúspěšné kandidatuře za ODS a Svobodné v Praze 6 uvedl, že podpoří do druhého kola právě Růžičku. 

Místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš (TOP 09) podpořil kandidáty své domovské TOP 09, a to Růžičku a Jiřího Holubáře (TOP 09 + STAN), který kandiduje v Praze 10. Lepš to uvedl na Facebooku. Nikoho ze svých protivníků v Praze 11, kde skončil čtvrtý, však nepodpořil. Tam postoupila Hana Válková (ANO) a Ladislav Kos (HPP11). ANO je na Jižním Městě v opozici, koalice TOP 09 s HPP11 se letos rozpadla a TOP 09 společně s opozicí hlasovala o odvolání Kosa z rady městské části. Mezi oběma stranami od té doby panuje nevraživost.

Holubáře na Praze 10 prostřednictvím sociální sítě podpořil bývalý ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz, který kandidoval za Hnutí pro Prahu.

Pražská sociální demokracie již o víkendu uvedla, že v Praze 6 podporuje vlastního kandidáta Václava Bělohradského (SZ + ČSSD) a v Praze 11 Válkovou. 

Bělohradského podpořil také kandidát ANO na Praze 6 a bývalý tanečník Vlastimil Harapes.

V Praze 10 postoupila z prvního místa Renata Chmelová (koalice Vlasta), kterou navrhla KDU-ČSL. Bývalá senátorka Ivana Cabrnochová (SZ + ČSSD) neobhájila svůj mandát. "V prvním kole senátních voleb v Praze 10 uspěla politika populistických lží, která je zabalená do neupřímných řečí o aktivním občanství. Paní Chmelová mou podporu nemá," napsala na Facebook.

Koho podpoří na Praze 10 náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO), která skončila třetí, zatím není jasné. "Předsednictvo ANO na Praze 10 je svoláno na pondělí odpoledne. Pak se bude vědět víc," uvedla Kislingerová.

Druhé kolo voleb do třetiny Senátu se koná 14. a 15. října.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy