Kdyby mě moje žena neznala, volí mého soupeře, říká Váňa. Staral se o koně, nevěděl, že postoupil

Martin Biben Martin Biben
10. 10. 2016 16:22
Stál ve stáji a pozoroval vítěze Velké pardubické, jemuž se veterinář marně snažil odebrat moč kvůli dopingové kontrole. Za chvíli měl přijít na řadu jeho kůň Ange Guardian, který skončil druhý. Během jednoho víkendu to bylo další druhé místo. První přišlo v sobotu v senátních volbách, kde ve volebním obvodu Karlovy Vary skončil legendární žokej a trenér Josef Váňa (nezávislý za ANO) o necelých pět procent za soupeřem Janem Horníkem (STAN). Na dotaz, jak je spokojený s výsledkem, reagoval jednoznačně. „Nevyhráli jsme a statistiky si pamatují jen vítěze,“ řekl a myslel tím samozřejmě umístění jeho koní, kteří skončili za vítězným Charm Lookem na druhém a třetím místě.
V sobotu zůstal Váňa jen v civilu.
V sobotu zůstal Váňa jen v civilu. | Foto: Milan Kammermayer

Jak jste se vůbec v době před Velkou pardubickou dokázal soustředit na senátní volby? Nebyly to pro vás nezvyklé nervy?

Já jsem žádné nervy neměl. Ani jsem včera nevěděl, jak to s výsledky vypadá, protože jsem byl celý den tady na závodišti v zápřahu. Až když jsem přišel na hotel, tak jsem se podíval na televizi, viděl, že ANO zvítězilo na celé čáře, a samozřejmě jsem měl radost z toho, jak to dopadlo v Karlových Varech.

V kolik to bylo?

Asi kolem půl sedmé večer.

To už věděla celá republika, že Váňa postoupil. Vážně se to k vám nedostalo?

Ne, já tu měl koně, musel jsem se o ně postarat, nakrmit a připravit je na to, aby mohli jít v klidu spát.

Foto: ČTK

Už se zabýváte myšlenkami na druhé kolo? Jakou od vás můžeme čekat kampaň?

Samozřejmě. Nicméně nemám tolik peněz ani plakátů jako můj soupeř, on je zkušený politik, ví, co na lidi platí. Dokonce když si moje žena přečetla jeho dopis, který všichni v obvodu dostali do schránky, tedy i my, tak řekla, že je to tak srdcervoucí, že kdyby mě neměla ráda a neznala mě, tak půjde volit pana Horníka. Já ale myslím, že on měl šanci něco pro kraj udělat. Já nabízím spojení s budoucí hejtmankou, ministrem financí i dopravy, takže bychom mohli konečně opravit silnice v příhraničí, dát do kupy nemocnice a celý kraj do pořádku. Věřím, že s tak silným zázemím by to mohlo jít.

Ale senátní volby by neměly být o silnicích v kraji. Senátor by přece měl hlavně prověřovat zákony přišlé ze sněmovny, být určitou pojistkou demokracie.

Je samozřejmě spousta nesmyslných zákonů, které by bylo dobré pročistit. Já ale tady žiji, vím, jak to tu vypadá, jak se třeba příhraničí opomíjí, chci to brát na zřetel a lidem pomoci. Senátor je přece i od toho, aby naslouchal stížnostem lidí.

Teď je v zemi asi nejvíc rozpolcené veřejné mínění od časů revoluce, obavy lidí, kteří nejsou spokojeni se současným vývojem asi nejlépe vyjádřil bývalý předseda české vlády Petr Pithart v nedávném projevu v Rudolfinu. Řekl, že naše země jde račím krokem zpět na Východ, všichni v tom cítili jisté obvinění prezidenta Zemana a vůbec politických elit. Jak to cítíte vy?

Já si zase nemyslím, že bychom šli na Východ. Tu dobu, kdy jsem vyjížděl do ciziny, třeba pracovně, s koňmi, si velmi dobře pamatuji a vím, co mě to stálo úsilí. Navíc naše demokracie se pořád vyvíjí a my se musíme stále učit v ní žít.

Řada lidí se však kvůli koketování našich politiků s Ruskem nebo Čínou bojí, aby se naše demokracie zase nezačala zužovat.

Já nejsem prezident, ani jsem ho nevolil, nejsem žádný Zemanův podporovatel. V mých myšlenkách mě pohyb zpět na Východ ani ve snu nenapadl. Vím, jakou má demokracie a volný pohyb cenu, a hrozně si toho vážím. Jestli má takové myšlenky pan prezident, tak je mi ho líto. Jsem rozhodně pro jasnou orientaci na Západ a partnerství v rámci Evropské unie.

Co lidem sdělíte v kampani před druhým kolem? Co konkrétně uděláte?

Samozřejmě že nějakou kampaň musíme udělat, máme na to týden. Ještě dnes (v neděli) večer jedu domů a zítra to začneme řešit. Pan Horník má fotku se synem na každém plotě, musíme zkusit něco podobného, ale tolik peněz zase nemám, budu dělat kampaň podle svým možností.

Co to bude?

Mám nějaké plakáty, propagační materiály, těmi budeme šířit naše myšlenky dál. Celé léto jsem jezdil s koněm po svém obvodě, podporoval kandidátku na hejtmanku, budu pokračovat. A zdá se – podle výsledků –, že jsme nezaháleli a tenhle typ kampaně se vyplácí.

Věříte, že ve druhém kole vyhrajete? Přikloní se lidi k vám?

Pokud to neudělají, tak je budu mít za lidi, kteří moc nepřemýšlejí.

Když se to nepovede, budete v politice pokračovat?

Málem jsem už byl v Poslanecké sněmovně, teď zkouším Senát, to myslím, že už stačí. Pokud to nevyjde, je jasné, že lidi o někoho nového nestojí, chtějí stále staré struktury. Znovu už bych to nezkoušel. Stal jsem se ale zastupitelem kraje a tam budu samozřejmě svoje povinnosti plnit.

A Velkou pardubickou příští rok pojedete?

Pokud na to budu mít sílu a temperament, co zatím mám, tak proč ne. Mě to hrozně trápí, když jen sedím a dívám se.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 11 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy