Kandidát do Senátu napsal svým pacientům, ať jej volí. Zneužil naše osobní údaje, stěžují si

Marek Pokorný Marek Pokorný
10. 10. 2016 18:23
Několika stovkám svých pacientů napsal lékař Jiří Holubář z Prahy 10, aby jej podpořili v jeho tažení do Senátu za Prahu 10, kde chce zasednout za TOP 09. Některým z nich se to ale nelíbí a podali podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle nich tím ve volební kampani zneužil jejich data – konkrétně adresy, které mu dali jen za účelem léčení a ne volební kampaně.
Jiří Holubář, kandidát do senátu za TOP09 na Praze 10
Jiří Holubář, kandidát do senátu za TOP09 na Praze 10 | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Úřad pro ochranu osobních údajů řeší otázku, jakým způsobem může lékař vést kampaň do Senátu. Obrátilo se na něj několik obyvatel Prahy 10, kterým vadí, že jim domů přišel dopis od senátního kandidáta TOP 09 Jiřího Holubáře, který je vyzývá, aby mu jako jeho pacienti hodili hlas. Podle nich tím zneužil databázi pacientů k volební kampani.

"Obdrželi jsme tři stížnosti, které se k tomu vztahují," potvrdil mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát. Konkrétněji se ale nechtěl vyjadřovat, protože uvedené podněty nyní vyhodnocují.

Sám Holubář ve svém počínání nevidí problém. "Byl to pozitivní informační dopis, kdy zmiňuji blížící se rekonstrukci polikliniky, která hýbe celými Malešicemi," tvrdí. Že tento dopis rozeslal tři dny před prvním kolem senátních voleb, je podle něj náhoda a prý nemůže za to, že informace "o pozitivním posunu v přípravě rekonstrukce" dostal právě nyní.

Léčit nepřestanu, zvolte mě

V úvodu dopisu je skutečně zmíněna blížící se rekonstrukce Polikliniky Malešice, kde má chirurg a traumatolog Holubář soukromou chirurgickou ordinaci. Jenže na mnoha místech se objevuje i jeho chystané senátorské angažmá – například sdělení, že i když bude senátorem, tak zůstane činný i jako lékař.

A na dvou místech dokonce vyzývá své pacienty k tomu, aby jej volili. "V případě, že se chystáte k volbám, budu rád, když mě v mém úsilí podpoříte. Jako člověk s mnohaletou praxí a bohatými životními zkušenostmi bych mohl být dobrým senátorem," uzavírá například dopis, v němž se chlubí i tím, že dostal titul Lékař roku 2015 od Unie pacientů.

"Nejčastější dotaz mých pacientů je, zda budu i nadále ordinovat. A já jako zodpovědný lékař je musím informovat, že v případě zvolení zůstávám jejich lékařem," doplňuje chirurg. "A pokud si přejí, aby došlo k rekonstrukci, já jako zodpovědný lékař se to pokusím jako senátor zrealizovat a požádal jsem o podporu. To je vše," dodává a poukazuje i na to, že uvedený dopis "předkonzultoval" i s Úřadem na ochranu osobních údajů. "O takové konzultaci nemám doklady," reagoval mluvčí úřadu Pavlát.

TOP09 jej hájí, lékařská komora je opatrná

Sama TOP09, za kterou kandiduje, v jeho dopise nevidí žádný problém. "Náš kandidát se rozhodl osobním dopisem své pacienty informovat o nezbytných a důležitých okolnostech a změnách ve zdravotní péči, které mohou nastat v případě rekonstrukce polikliniky a jeho možného zvolení do Senátu. To mu umožňuje zákon o zdravotních službách," říká mluvčí TOP 09 Martina Macková, podle níž Holubář se svými pacienty adresně běžně komunikuje.

"Často čelil tomu, že po Praze 10 se šíří tvrzení ve zkratce vyjádřené: 'Nevolte Holubáře, přestane být Vašim lékařem.' Dopisem chtěl své pacienty ujistit, že to není pravda, a naopak je požádal o podporu. Obě věci byly aktuální v tomto období," dodala mluvčí.

Opatrná ve vyjadřování je stavovská Česká lékařská komora. "Podle našich právníků to není v rozporu se zákonem ani žádnou etickou normou. To zneužití osobních údajů by tam bylo, pokud by ty adresy dal někomu jinému, ale tady je zřejmě použil jen on sám," uvedl mluvčí komory Michal Sojka.

Ten ale upozornil, že je to jen předběžný názor právníků. "Pokud by přišla oficiální stížnost, zabývaly by se tím naše disciplinární orgány, tedy čestná rada, a ta by mohla dojít k jinému závěru," poukázal Sojka.

 

Právě se děje

před 23 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy