Výbušniny? Polovičaté řešení ve sněmovně

Sabina Slonková
15. 12. 2005 10:17
Praha - Poslanci dnes v prvním čtení sice podpořili zpřísnění pravidel pro obchodování s výbušninami, tím však vážný problém řeší jenom částečně.

Paragrafy, které by zaručily důsledný dohled například nad tunami skutečně použitých trhavin na stavbách a v lomech, se totiž do sněmovny vůbec nedostaly. Jednotlivé resorty se na nich nedokázaly shodnout. Přitom právě využívání výbušnin pro civilní účely není stát schopen dostatečně kontrolovat.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo alespoň novelu, která nařizuje bezpečnostní prověrky všem firmám i podnikatelům, kteří s civilními výbušninami pracují a obchodují. Tím se má snížit riziko, že se nebezpečný materiál dostane do nepovolaných rukou.

Méně obchodníků se zbraněmi

Vláda připravila i další kroky, které mají v éře teroristických útoků omezit zneužití zbraní a výbušnin. Například novela zákona o zahraničním obchodu se zbraněmi má snížit počet firem, jež mají povolení na tyto transakce. Nyní vlastní licenci i firmy, u nichž není dostatečná záruka, že jsou spolehlivé. Vyvážet a dovážet zbraně a výbušniny může dnes bezmála sto padesát firem. Vedle velkých zbrojovek a osvědčených exportérů získaly povolení i minifirmy se stotisícovým kapitálem, které zastupuje jeden člověk

Vláda se rozhodla přitvrdit v kontrole obchodů s výbušninami po loňských atentátech v Madridu a Londýně. Krátce poté se navíc ukázalo, že státy Evropské unie nemají pod kontrolou likvidaci armádní munice. V obou příbězích šlo o to, že si státy na ničení odepsané výzbroje najímají soukromé firmy, aniž by měly nad tímto vojenským materiálem dostatečnou kontrolu až do úplné likvidace.

Kamióny s výbušninou projely Evropou

A tak nejprve projely přes půl Evropy kamióny naložené trhavinou ze skladů švédské armády -podle českých úřadů bez potřebných povolení - a přišlo se na to náhodou až v Česku. Podruhé pak česká armáda ztratila kontrolu nad vývozem 200 tisíc bakelitových těl protitankových min, které měly byt zničeny v Bulharsku. Armáda ale přiznala, že jejich osud nezná.

Zcela bez kontroly i nadále zůstávají podomácku vyráběné nálože. Na internetu je bezpočet návodů, suroviny jsou běžně dostupné v obchodech s hnojivy. "Je pravda, že to je problematická záležitost, kterou dost dobře nelze upravit," uvedl před časem bezpečnostní ředitel ministerstva vnitra Michal Mazel.

Jenže Evropská komise už navrhla členským zemím, aby hnojiva, z nichž lze vyrobit bomby, byla k mání jen na speciální povolení. Náloží ze zemědělského hnojiva s dusičnanem amonným zničil před deseti lety Timothy McVeigh administrativní budovu v Oklahoma City a zabil přes 160 lidí. Upravenou směs dusičnanu amonného použili atentátníci i v roce 2002 na indonéském ostrově Bali, kde zemřelo 200 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy