Von der Leyenová ocenila přijetí více než 400 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedla také, že Česko je jedním z největších dárců napadené zemi, například co se týká vojenského materiálu. "Děkuji českému předsednictví v Radě EU. Poslední měsíce opakovaně ukázaly, jak cenné jsou znalosti a zkušenosti vaší země," řekla i v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.
Česko je podle šéfky Evropské komise zcela spolehlivé, principiální a snaží se udržet evropskou jednotu.
Rusko podle ní činí další a další zoufalé agresivní kroky, napadá civilní infrastrukturu pomocí íránských dronů, snaží se zbavit lidi tepla a elektřiny a je odhodláno terorizovat Ukrajince a Ukrajinky. Ujistila, že EU bude naopak dále podporovat napadenou zemi, poskytovat finanční pomoc či pomáhat při obnově energetické a železniční sítě či škol. "To jsou a budou velké investice. Musíme jednat strategicky a globálně a diskutovat o nástrojích obnovy," poznamenala.
Ruský prezident Vladimir Putin podle šéfky komise používá energie jako zbraň. Rusko se rozhodlo přerušit dodávky plynu do EU o 80 procent, míní. Od únorového začátku invaze se ale podařilo nahradit velký podíl ruského plynu, například skrze LNG od Spojených států, což umožnilo naplnit zásobníky plynu na téměř 95 procent, konstatovala von der Leyenová. "Zároveň se nám podařilo omezit spotřebu plynu o 15 procent," dodala.
Apelovala na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, které jsou podle ní hlavním zdrojem budoucnosti. "Jsou dobré nejen pro klima, ale i pro naši nezávislost a bezpečnost našich dodávek," poznamenala. Komise podle ní předložila nové nařízení k urychlení rozdělování prostředků na obnovitelné zdroje mezi členské státy.
Rusko podle von der Leyenové vede válku i proti evropským hodnotám a chce znovu mít zóny vlivu jako v minulosti. EU podle ní proto musí pevně stát za Ukrajinou. Uvedla také, že blok má historickou odpovědnost podpořit země, jež usilují o vstup do EU, v jejich aspiracích.