Voličův průvodce: Kolik můžete dát preferenčních hlasů a kdy je váš hlas neplatný

Češi si už dnes a zítra zvolí nové evropské poslance pro příštích pět let. V pátek mohou hlasovat od 14:00 do 22:00, následující den od 8:00 do 14:00. Hlasy voličů se letos bude snažit získat 39 stran, hnutí či uskupení. Deník Aktuálně.cz sestavil manuál, co je dobré vědět, aby voliče nic nepřekvapilo.
Volby, ilustrační foto.
Volby, ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Kolik europoslanců volíme?

V letošních volbách si zvolíme 21 poslanců z celkového počtu 751. Stejně jako před pěti lety. Původně se měl počet europoslanců měnit, ale Velká Británie zatím stále neodešla z Evropské unie.

Kolik je volebních obvodů?

Na rozdíl od jiných voleb je při evropských volbách Česká republika jediným obvodem. Hlasovací lístky jsou tak všude stejné.

Jak se hlasuje?

Hlasovat může volič, který alespoň v druhý den voleb dovrší 18 let. Volbu můžete uskutečnit v obci, kde máte trvalé bydliště, nebo jinde v republice, máte-li voličský průkaz.

V zahraniční lze hlasovat, ale pouze po zažádání o zařazení na speciální voličský seznam a pouze pro kandidáty na europoslance v dané zemi, nikoliv pro ty české. 

Voliči by měli dostat hlasovací lístky na adresu trvalého bydliště, mohou si však požádat o náhradní sadu přímo ve volební místnosti. Volič může zvolit pouze jeden hlasovací lístek, který vloží do k tomu určené obálky.

Kolik mám preferenčních hlasů?

Každý volič může využít dvou preferenčních hlasů. Kandidát dostane přednost, pokud získá alespoň pět procent z celkového počtu platných hlasů pro danou politickou stranu. Pokud je na hlasovacím lístku zakroužkováno více jmen než dvě, lístek je platný, k preferenčním hlasům se ovšem nepřihlíží.

Jaký hlas je neplatný?

Váš hlas bude neplatný, pokud do obálky vložíte více než jeden hlasovací lístek.

Neplatný je také hlasovací lístek, který není na předepsaném tiskopise, který je přetržený nebo není vložen do úřední obálky.

Naopak za platný je považován lístek i přesto, že na něm některé kandidáty přeškrtnete, změníte nebo dopíšete. Komise k takovým úpravám nepřihlíží.

Strana na poslední chvíli odvolala kandidáta, co mám dělat?

Pokud strana změnila kandidátku v době, kdy již nešlo upravovat hlasovací lístky, dozvíte se to přímo ve volební místnosti. Pro danou stranu lze stále hlasovat, stejně jako využít preferenčních hlasů. Pouze se nebude přihlížet k preferenčním hlasům, které voliči dají přímo vyřazenému kandidátovi.

Kolik procent musí strana získat, aby se do Evropského parlamentu dostala?

Do Evropského parlamentu se dostanou strany, které překročí pět procent odevzdaných hlasů. Mandáty se následně vypočítají podle D’Hondtovy metody.

Kdy budou známy výsledky?

Výsledky hlasování budou oznámeny v neděli ve 23 hodin. Čeká se totiž na sečtení hlasů v ostatních zemích, aby mohly být výsledky oznámeny v celé EU najednou.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 9 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 36 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy