Voličův průvodce: Kolik můžete dát preferenčních hlasů a kdy je váš hlas neplatný

Lucie Stuchlíková Jakub Heller Lucie Stuchlíková, Jakub Heller
24. 5. 2019 8:42
Češi si už dnes a zítra zvolí nové evropské poslance pro příštích pět let. V pátek mohou hlasovat od 14:00 do 22:00, následující den od 8:00 do 14:00. Hlasy voličů se letos bude snažit získat 39 stran, hnutí či uskupení. Deník Aktuálně.cz sestavil manuál, co je dobré vědět, aby voliče nic nepřekvapilo.
Volby, ilustrační foto.
Volby, ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Kolik europoslanců volíme?

V letošních volbách si zvolíme 21 poslanců z celkového počtu 751. Stejně jako před pěti lety. Původně se měl počet europoslanců měnit, ale Velká Británie zatím stále neodešla z Evropské unie.

Kolik je volebních obvodů?

Na rozdíl od jiných voleb je při evropských volbách Česká republika jediným obvodem. Hlasovací lístky jsou tak všude stejné.

Jak se hlasuje?

Hlasovat může volič, který alespoň v druhý den voleb dovrší 18 let. Volbu můžete uskutečnit v obci, kde máte trvalé bydliště, nebo jinde v republice, máte-li voličský průkaz.

V zahraniční lze hlasovat, ale pouze po zažádání o zařazení na speciální voličský seznam a pouze pro kandidáty na europoslance v dané zemi, nikoliv pro ty české. 

Voliči by měli dostat hlasovací lístky na adresu trvalého bydliště, mohou si však požádat o náhradní sadu přímo ve volební místnosti. Volič může zvolit pouze jeden hlasovací lístek, který vloží do k tomu určené obálky.

Kolik mám preferenčních hlasů?

Každý volič může využít dvou preferenčních hlasů. Kandidát dostane přednost, pokud získá alespoň pět procent z celkového počtu platných hlasů pro danou politickou stranu. Pokud je na hlasovacím lístku zakroužkováno více jmen než dvě, lístek je platný, k preferenčním hlasům se ovšem nepřihlíží.

Jaký hlas je neplatný?

Váš hlas bude neplatný, pokud do obálky vložíte více než jeden hlasovací lístek.

Neplatný je také hlasovací lístek, který není na předepsaném tiskopise, který je přetržený nebo není vložen do úřední obálky.

Naopak za platný je považován lístek i přesto, že na něm některé kandidáty přeškrtnete, změníte nebo dopíšete. Komise k takovým úpravám nepřihlíží.

Strana na poslední chvíli odvolala kandidáta, co mám dělat?

Pokud strana změnila kandidátku v době, kdy již nešlo upravovat hlasovací lístky, dozvíte se to přímo ve volební místnosti. Pro danou stranu lze stále hlasovat, stejně jako využít preferenčních hlasů. Pouze se nebude přihlížet k preferenčním hlasům, které voliči dají přímo vyřazenému kandidátovi.

Kolik procent musí strana získat, aby se do Evropského parlamentu dostala?

Do Evropského parlamentu se dostanou strany, které překročí pět procent odevzdaných hlasů. Mandáty se následně vypočítají podle D’Hondtovy metody.

Kdy budou známy výsledky?

Výsledky hlasování budou oznámeny v neděli ve 23 hodin. Čeká se totiž na sečtení hlasů v ostatních zemích, aby mohly být výsledky oznámeny v celé EU najednou.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 32 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy