V Českém Těšíně se objevily vadné hlasovací lístky, stejný problém našli i v Ostravě

ČTK ČTK
23. 5. 2019 11:46
V Českém Těšíně na Karvinsku se podobně jako v Ostravě vyskytly chybně vytištěné hlasovací lístky pro nadcházející volby do Evropského parlamentu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Pokud volič zjistí, že hlasovací lístky nejsou vytištěny rovně, v důsledku čehož například chybí pořadové číslo kandidáta či jiný údaj, nebo pokud hlasovací lístky nejsou rozřezané, může si vyžádat na našem úřadě nebo ve volební místnosti novou bezvadnou sadu," uvedla mluvčí radnice Dorota Havlíková. 

Podobný problém se vyskytl i v Ostravě, pro niž bylo vytištěno 210 tisíc hlasovacích lístků. Podle odhadů zhruba procento z nich je s chybami, tedy asi 2 000 lístků. Chyby v tisku úředníci odhalili během distribuce hlasovacích lístků. V Českém Těšíně na vadné kusy upozornil volič.

"Během namátkové kontroly nebyly žádné problémy zjištěny, prozatím nám špatně ořezané lístky přinesl jeden z občanů. Upozorníme na tento problém během školení předsedy komisí a zapisovatele, bude také vyvěšeno upozornění ve volebních místnostech, máme dostatek náhradních sad," doplnila Havlíková.

Chybně vytištěný hlasovací lístek přitom může okrsková volební komise posoudit jako neplatný. Voliči by si tak v případě problémů raději měli zažádat o novou sadu lístků.

Modré obálky s hlasovacími lístky obsahují soupis 39 stran, hnutí nebo jejich koalic, které byly k eurovolbám zaregistrovány. Lidé si z nich mohou předem vybrat lístek uskupení, které chtějí volit. Na něm mohou označit kroužkem pořadové číslo u dvou kandidátů, kteří by se podle nich měli stát přednostně evropskými poslanci.

Češi budou tento pátek a sobotu rozhodovat o 21 europoslancích ze 749 křesel Evropského parlamentu. Při minulých volbách před pěti lety využilo svého práva hlasovat v evropských volbách 18,2 procenta Čechů, podobná volební účast se čeká i o víkendu.

VIDEO: Babiš kopíruje Trumpa, kandidující Sejroška. Tady jsou bizáry voleb do EU

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy