Začaly volby do Evropského parlamentu. Své zástupce si jako první volí Nizozemci

ČTK ČTK
23. 5. 2019 8:18
V Nizozemsku začaly jako v první z osmadvaceti členských zemí Evropské unie volby do Evropského parlamentu. Nizozemci vybírají 26 poslanců. Ve čtvrtek se také budou konat eurovolby v Británii. V následujících třech dnech pak své zástupce do Evropského parlamentu v různých termínech zvolí i zbylých 26 zemí EU včetně Česka, kde se bude hlasovat v pátek a v sobotu.
Nizozemsko je první země, kde začaly již ve čtvrtek volby do Evropského parlamentu.
Nizozemsko je první země, kde začaly již ve čtvrtek volby do Evropského parlamentu. | Foto: Reuters

Většina volebních místností se v Nizozemsku otevřela v 07:30, první voliči ale svůj hlas mohli odevzdat již krátce po páté hodině ráno, kdy se otevřela místnost na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.

V Nizozemsku se napjatě čeká, jak dopadne strana Fórum pro demokracii (FvD) novináře Thierryho Baudeta, která při předchozích eurovolbách ještě neexistovala. Podle posledního průzkumu veřejného mínění by mohlo uskupení, které prosazuje referendum o členství Nizozemska v EU, získat až 15 procent hlasů. Stejnou podporu by mohla mít také Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy