Začaly volby do Evropského parlamentu. Své zástupce si jako první volí Nizozemci

ČTK ČTK
23. 5. 2019 8:18
V Nizozemsku začaly jako v první z osmadvaceti členských zemí Evropské unie volby do Evropského parlamentu. Nizozemci vybírají 26 poslanců. Ve čtvrtek se také budou konat eurovolby v Británii. V následujících třech dnech pak své zástupce do Evropského parlamentu v různých termínech zvolí i zbylých 26 zemí EU včetně Česka, kde se bude hlasovat v pátek a v sobotu.
Nizozemsko je první země, kde začaly již ve čtvrtek volby do Evropského parlamentu.
Nizozemsko je první země, kde začaly již ve čtvrtek volby do Evropského parlamentu. | Foto: Reuters

Většina volebních místností se v Nizozemsku otevřela v 07:30, první voliči ale svůj hlas mohli odevzdat již krátce po páté hodině ráno, kdy se otevřela místnost na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.

V Nizozemsku se napjatě čeká, jak dopadne strana Fórum pro demokracii (FvD) novináře Thierryho Baudeta, která při předchozích eurovolbách ještě neexistovala. Podle posledního průzkumu veřejného mínění by mohlo uskupení, které prosazuje referendum o členství Nizozemska v EU, získat až 15 procent hlasů. Stejnou podporu by mohla mít také Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy