Začaly volby do Evropského parlamentu. Své zástupce si jako první volí Nizozemci

ČTK ČTK
23. 5. 2019 8:18
V Nizozemsku začaly jako v první z osmadvaceti členských zemí Evropské unie volby do Evropského parlamentu. Nizozemci vybírají 26 poslanců. Ve čtvrtek se také budou konat eurovolby v Británii. V následujících třech dnech pak své zástupce do Evropského parlamentu v různých termínech zvolí i zbylých 26 zemí EU včetně Česka, kde se bude hlasovat v pátek a v sobotu.
Nizozemsko je první země, kde začaly již ve čtvrtek volby do Evropského parlamentu.
Nizozemsko je první země, kde začaly již ve čtvrtek volby do Evropského parlamentu. | Foto: Reuters

Většina volebních místností se v Nizozemsku otevřela v 07:30, první voliči ale svůj hlas mohli odevzdat již krátce po páté hodině ráno, kdy se otevřela místnost na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.

V Nizozemsku se napjatě čeká, jak dopadne strana Fórum pro demokracii (FvD) novináře Thierryho Baudeta, která při předchozích eurovolbách ještě neexistovala. Podle posledního průzkumu veřejného mínění by mohlo uskupení, které prosazuje referendum o členství Nizozemska v EU, získat až 15 procent hlasů. Stejnou podporu by mohla mít také Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy