Kdo složí vládu a kolik hlasů propadne? Deset věcí, které sledovat u voleb

Michaela Endrštová Tomáš Klézl Michaela Endrštová, Tomáš Klézl
Aktualizováno 9. 10. 2021 14:15
Volby do Poslanecké sněmovny skončily. Místnosti se uzavřely, komise sčítají hlasy. Vůbec poprvé se budou mandáty počítat podle nového volebního zákona. Voliči již rozhodli, zda Andrej Babiš zůstane premiérem, zda ze sněmovny zmizí ČSSD a komunisté, nebo zda vznikne první vláda bez účasti ODS a sociální demokracie. Aktuálně.cz připravilo souhrn toho nejzajímavějšího, na co zaměřit pozornost.
Prezident Miloš Zeman v Lánech pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. 31. 10. 2017.
Prezident Miloš Zeman v Lánech pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. 31. 10. 2017. | Foto: Economia

Bude ANO potřetí za sebou ve vládě?

V případě, že zvítězí hnutí ANO a podaří se mu sestavit vládu, ocitne se už potřetí v řadě v kabinetu. V tomto ohledu by šlo o rekord. Hnutí Andreje Babiše uspělo ve volbách roku 2013 i 2017. Poprvé bylo součástí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), podruhé už skládal vládu jako premiér Babiš. Navíc má Babiš za sebou pokus o vládu, která krátce po volbách 2017 nezískala důvěru parlamentu.

"Babiš umí dobře pracovat s marketingem, vypěstoval si věrnou voličskou základnu. Nastalo tady tříštění politických sil, vznikají nové strany. Některé strany, které byly velké, se zmenšují. A jemu se daří dominovat," vysvětluje politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, co stojí za oblibou ANO. Sám Babiš o hnutí mluví jako o "catch all party". Tedy že chce pochytat všechny voliče. 

I kdyby ale hnutí ANO vyhrálo, není jasné, zda by opět sestavovalo vládu. Klíčové bude, kolik a jaké menší strany se do sněmovny dostanou. A také to, s kým budou ochotné spolupracovat. 

 

Právě se děje

Další zprávy