Kdo složí vládu a kolik hlasů propadne? Deset věcí, které sledovat u voleb

Michaela Endrštová Tomáš Klézl Michaela Endrštová, Tomáš Klézl
Aktualizováno 9. 10. 2021 14:15
Volby do Poslanecké sněmovny skončily. Místnosti se uzavřely, komise sčítají hlasy. Vůbec poprvé se budou mandáty počítat podle nového volebního zákona. Voliči již rozhodli, zda Andrej Babiš zůstane premiérem, zda ze sněmovny zmizí ČSSD a komunisté, nebo zda vznikne první vláda bez účasti ODS a sociální demokracie. Aktuálně.cz připravilo souhrn toho nejzajímavějšího, na co zaměřit pozornost.
Foto: ČTK

Bude mít Česko dosud nejrozkročenější vládu?

Možným scénářem je také utvoření vlády dvou koalic, tedy Spolu, tvořené ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a Pirátů se STAN. Lídři obou uskupení se shodují, že je to pro ně nejschůdnější cesta. Přestože toho pravicová konzervativní a středová liberální koalice příliš společného nemají.

Pokud by ke spojení došlo, mělo by Česko podle politologů dosud ideově nejrozkročenější vládu, navíc složenou z rekordního počtu stran. "Opoziční strany opravdu spojuje jen to, že chtějí odstavit od moci Andreje Babiše," říká politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Upozorňuje, že rozpory už teď zevnitř rozdělují obě koalice i jednotlivé strany. "Například otázka manželství stejnopohlavních párů, kterou nedávno otevřel předseda lidovců Marian Jurečka, štěpí nejen koalici Spolu, ale také TOP 09," říká.

Ideově rozkročené vlády mělo Česko už v minulosti. V kabinetech během let 2002 až 2006 spolu zasedali levicoví sociální demokraté, středoví lidovci a pravicová Unie Svobody - Demokratická unie. K pnutí ve vládě ale nedocházelo, protože Unie svobody v ní měla jen malé zastoupení, upozorňuje Mlejnek. 

Dalším příkladem může být účast Zelených na pravicové vládě s KDU-ČSL a ODS premiéra Mirka Topolánka (ODS) mezi lety 2007 a 2009. "Tam ale nebyla ideová vzdálenost taková, jak se může zdát. Zelení byli za tehdejšího předsedy Martina Bursíka dost umírnění," říká politolog.

 

Právě se děje

Další zprávy