Politoložka: Voliče ODS přetáhl k Babišovi střet s realitou

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 12. 10. 2014 14:09
Vladimíra Dvořáková odpovídala čtenářům Aktuálně.cz na dotazy týkající se výsledků komunálních a senátních voleb.
Online - Vladimíra Dvořáková
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Praha - Komunální a senátní volby skončily úspěchem zejména pro hnutí ANO, které zvítězilo v Praze a dalších velkých městech. Uspěli i sociální demokraté, kteří dominovali zejména v senátních volbách.

Právě s nimi a lidovci by mohly v městech vznikat koalice na půdorysu té vládní. Babiš přitom avizoval, že ANO půjde do spojenectví zejména s ČSSD jen tam, kde nejsou sociální demokraté (případně jiní koaliční partneři) spojeni se skandály. Pražská sociální demokracie přitom několik takových "škraloupů" má.

"Pro ANO by mělo být nejdůležitější, jak se nezapojit do existujících vazeb, vztahů apod., a to je možná větší nebezpečí než minulost partnerů. To jest, pokud to bude jen minulost, tak není takový problém, pokud to ale bude znamenat propojení s existujícími sítěmi, tak to problém být může," poznamenala Vladimíra Dvořáková k tomu, zda koalice s pražskou ČSSD Babišovo hnutí nepoškodí.

Politoložka zároveň dodala, že ANO přetáhlo voliče tradičním pravicovým stranám - ODS a TOP 09. "S určitým zjednodušením lze říci, že Babiš oslovuje pravicové voliče, zejména ty, kteří nejsou 'ideologizovaní', ale zároveň podnikají bez 'protekce'. Tito voliči hodně věřili ODS a konfrontace s realitou je pak přivedla k Babišovi," domnívá se Dvořáková.

Právě občanští demokraté v komunálních volbách ztratili více než polovinu hlasů. Přesto podle politoložky nehrozí, že by strana zanikla. "ODS dopadla trochu lépe, než se obecně čekalo, zjevně ještě zůstává určitá základna na místní úrovni," konstatovala.

Online - Vladimíra Dvořáková

Rozhovor skončil
12. 10. 2014
Ptá se: Michal

Dobrý den .Proč podle vás nedokázalo hnutí ANO porazit ve městech lokální hnutí (Liberec) zatímco ve městech, kde kandidovaly pouze tradiční strany uspělo.

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Přeji všem krásné nedělní odpoledne a příjemnou diskusi.

Michalovi:
Tam kde lokální hnutí byla veřejnosti známější, tak Ano tolik neuspělo. V zásadě se volič na ANO dívá spíše jako na politickou stranu a vnímá je jako novou alternativu v rámci politických stran.

12. 10. 2014
Ptá se: Jan Netopil

Podle Vás, hrozí v případě hnutí ANO stejný vývoj jako v případě ODS, která získala moc, dala lidem naději a pak stát de facto rozkradla, byť sice ne sama, ale stála v čele tohoto organizovaného zločinu ?

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Vývoj ANO již probíhá v jiné společenské situaci (konec privatizace, větší kontrola politiky ze strany veřejnosti). Ano spíše bude mít problém se vnitřně integrovat a stabilizovat, aby nerostlo a nepadalo jen se svým vůdcem. Samozřejmě velké množství nových kandidátů také nutně vyvolává otázky, zda výběr byl skutečně pečlivý, takže nelze vyloučit problémové osobnosti.

12. 10. 2014
Ptá se: Václav

Chtěl bych se zeptat paní politoložky Vladimíry Dvořákové jestli má taky šanci strana ANNO 2011 se dostat do krajských zastupitelstvech a taky převzat moc v zemi po volbách do parlamentu jako vedoucí stranou i vlády a mít svého premiéra.
S pozdravem.

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Vyloučeno to není, v krajských volbách bude ANO vystupovat jako "nová" alternativa, protože v krajích není. Ale zároveň možná se již objeví fenomén hlasování "proti" vládě, což v těchto volbách, ii vzhledem ke krátké době vládnutí, nebylo. Strana nyní projde vládnutím i komunálním a uvidíme, zda ji to povede ke stabilizaci nebo spíše k fragmentaci. Příští parlamentní volby jsou daleko, budování strany je obtížné, může zazářit a zhasnout. Spjatost s jednou osobou je vždy problém, ale to částečně vidíme i u TOP 09

12. 10. 2014
Ptá se: Jana Kuklová

Nemůže ohrozit do budoucna současná situace další vývoj demokracie? Dojem, že je zde natolována víceméně oligarchie stále sílí

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Osobně vidím situaci pozitivněji než před dvěma lety. Problém nejsou netypické strany, problémem je, že zde takřka klasické strany nefungují a hlavně, že se hodně omezuje hlubší prostor pro společenské diskuse. A to i ve veřejnoprávních médiích, kde je tendence posílit černobílé vidění světa a forma se klade před obsah.

12. 10. 2014
Ptá se: Jiří H.

Dobrý den paní Dvořáková, myslíte si, že je reálné, že na pražském magistrátu vznikne funkční koalice, která vydrží celé období? Protože zatím to vypadá tak, že bude muset vzniknout minimálně pěti- až šestikoalice. Nebude přílišná rozdrobenost hrozit tím, že se strany budou přít mezi sebou a že si budou dělat naschvály?

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Pokud dobře počítám, tak by asi stačila reprodukce "vládní" koalice - ANO,KDU-ČSL (trjkoalice) a ČSSD. Ale je pravda, že si mohou dělat neschvály, promítat celostátní konflikty do pražské politiky.

12. 10. 2014
Ptá se: Petr Horák

Dobrý den, co vás ve volbách nejvíce překvapilo?

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Piráti v Mariánských lázních.

12. 10. 2014
Ptá se: Malme

Dobré povolební odpoledne. Jak si mám vysvětlit, že Česi, 25 let od Revoluce, stále do nekonečna volí estébáky a komunisty? Na co tedy ta Revoluce byla? Děkuji za jasnou odpověď.

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Nevím, kolik estébáků volili, KSČM má relativně stabilní elektorá, ale možná Češi považují za větší problém kolibříky a mazánky.

12. 10. 2014
Ptá se: václav

Dobrý den, paní profesorko, může hnutí ANO vytvořit v Praze koalici s ČSSD a přitom trvat na tom, že dělají politku jinak? Není náhodou pražská ČSSD esencí nešvarů a politiky, proti níž se Babiš vymezuje? Ostatně sám už dnes Babiš řekl: Jsou místa, kde máme názor, že naši partneři, jejich organizace, neodpovídají našim ideálům a jejich historie konání nebyla úplně ideální.

děkuji za odpověď.

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

To jistě může být problém. Ale pro "ANO" by mělo být nejdůležitější, jak se nezapojit do existujících vazeb, vztahů apod. a to je možná větší nebezpečí než minulost partnerů. To jest, pokud to bude jen minulost, tak není takový problém, pokud to ale bude znamenat propojení s existujícími sítěmi, tak to problém být může. Navíc, mnoho lidí v ANO je velká neznámá...

12. 10. 2014
Ptá se: Martin

Čím si vysvětlujete úspěch ANO 2011 v Praze, která doposud platila za baštu konzervativních pravicových stran? Děkuji.

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

S určitým zjednodušením lze říci, že Babiš oslovuje pravicové voliče, zejména ty, kteří nejsou "ideologizovaní", ale zároveň podnikají bez "protekce". Tito voliči hodně věřili ODS a konfrontace s realitou je pak přivedla k Babišovi.

12. 10. 2014
Ptá se: Radek Musil

Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na to, jestli ANO nezpůsobí posílení té části ČSSD kolem M. Haška díky vyjednávání partnerství na radnicích a jaká může být reakce p. Sobotky.

Děkuji. Radek Musil

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Nemyslím si, že by to vedlo k posílení této frakce ČSSD. V Brně asi nebude vyjednávání znova jednoduché.

12. 10. 2014
Ptá se: Kamila Č.

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak hodnotíte "odpojení" Starostů od TOP 09. Jak moc to podle vás TOP 09 uškodilo a starostům naopak pomohlo?

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

TOP 09 se nebudovala jako strana, má velmi nízkou členskou základnu a "odchodem" starostů ztrácí zakotvení. Je to dost vidět, pokud se podíváme na výsledky TOP 09 mimo Prahu.

12. 10. 2014
Ptá se: Matěj Jandora

Dobrý den, pokud začne lidem v ČR vadit střet zájmů osoby Andreje Babiše, kdy to bude? A věříte ODS v jejím obrození? Je na to Petr Fiala podle vás dost slušný člověk a pevný lídr? Děkuji a pěkný den!

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Problém naší společnosti spočívá v tom, že nevadí nejen střet zájmů, ale i nedodržování pravidel, nefunkčnost institucí apod. - viz osud služebního zákona.
ODS dopadla trochu lépe, než se obecně čekalo, zjevně ještě zůstává určitá základna na místní úrovni. S panem Fialou se známe jako kolegové z politologie, ale nepovažuji za vhodné se vyjadřovat.

12. 10. 2014
Ptá se: Emanuel

Dobrý den. Jak dlouho podle vás vydrží na české politické scéně Babiš a jeho ANO? Díky!

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Těžko lze předvídat, bude záviset na prostředí - další politické strany - a schopnosti stranu převést na normální stranické fungování...

12. 10. 2014
Ptá se: Houmr

Dobrý den, zajímalo by mě koho jste jako odborník volila, pokud jste vůbec volila a zda-li odsuzujete ANO jako projekt nebezpečný demokracii, jak často opakují opoziční strany. Děkuji.

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Pokud komentujai, tak nemohu říkat své preference. Nevidím projekt ANO jako nebezpečný demokracii, nebezpečí vidím ve špatně fungujících institucích, nedodržování pravidel při rozhodování, současnou podobu služebního zákona, malý tlak veřejnosti a veřejnoprávních médií na "zodpovídání se - skládání účtů" ze strany všech politiků

12. 10. 2014
Ptá se: Miloslav

Dobrý den.Jak se díváte na případné přijetí zákona o povinnosti každého jít k volbám. Potom by se lidé nemohli vymlouvat a nadávat těm, kteří byly zvoleni, byť i méně než např. 20% voličů. I v jiných státech existuje povinnost volit.
Děkuji.

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Moc to nedoporučuji. Povinnost volit vede často k posílení protestních hlasů a méně skutečně konstruktivních, takže často přispívá k polarizaci společnosti.

12. 10. 2014
Ptá se: Honza Janeček

Myslím,že za naším neúspěchem stojí hlavně unavenost společnosti našimi aférami a absence srozumitelných silných témat včetně osobností. Pletu se moc?

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Společnost je určitě unavena aférami, zejména tím, že je obtížné je "dořešit" - vyšetřit, odsoudit apod., ale také, že se z nich nikdo nepoučí a nepřijímá vhodná řešení. Nevím, jestli jsou potřeba "silná" témata, možná jsou potřeba vůbec nějaká témata: "prostě to uděláme", "víme jak na to", "stolice -ulice" - to asi nějak oslovuje, ale je dost o níčem. Osobnosti by byly vhodné, ale je přitažlivý normální slušný člověk, který dělá poctivě svou práci??? nebo to musí být někdo "známý"???

12. 10. 2014
Ptá se: Ivana Nováková

Dobrý den, ráda bych se zeptala na váš názor, jaká bude Adriana Krnáčová primátorka. Děkuji.

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Bude takovou primátorkou, jak bude vypadat koalice, o koho se bude opírat a jaké bude mít možnosti. Osobnostně nechci hodnotit.

12. 10. 2014
Ptá se: Pavel

Myslíte si, že tyto prohrané volby budou protržením stavidel a ODS postihne masivní migrace členů v mětším měřítku než doposud? A myslíte si, že je pravdivé prohlášení p. Fialy, že ODS je u nás stále nejsilnější pravicová strana?

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Masivní migrace již asi proběhla. Výsledky nejsou nic moc, ale obavy, že strana po volbách zmizí, se nepotvrdila. Nejsilnější pravicová strana je ANO, ale to bychom se dostali do sporu, jakou stranu za pravici považovat nebo ne.

12. 10. 2014
Ptá se: jirka helebrandt

NeNÍ TO I TÍM, ŽE BABIŠ I TENTOKRÁT ROZDÁVAL DROBNÉ ÚPLATKY

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Drobné úplatky jako koblihy asi není takový problém jako miliardové státní zakázky... Problém je určitě hlubší

12. 10. 2014
Ptá se: roman

Dobry den, co ríkate na sdružení Žit Brno? Jak vidíte možné koalice v Brně? Dekuji

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Je to docela silný úspěch a myslím si, že výsledky souuvisejí s tím, že byl velký tlak radnice protlačit věci proti "vůli" občanů či zabránit vyjádření jejich názorů. Koalici si v tuto chvíli netroufnu tipnout, to by chtělo hlubší analýzu.

12. 10. 2014
Ptá se: Luboš

Dobrý den. Kalousek, Drtinová a spol. nám neustále říkají, že jsme ovládané stádo a volíme Babiše. Já si o sobě myslím, že jsem svůj a mám vlastní názor. Dříve nám rvali do hlavy, že vše nejlepší je na východ od nás, teď zase slyším,, hurá, prozřeme pohledem na západ" Mám pocit, že lidí s tímto pohledem na svět je více a možná to základ úspěchu pana Babiše. Díky za Vaše vyjádření k věci.

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Máte pravdu. Je zajímavé, jak u nás politici a často i novináři "pohrdají" lidmi. Já samozřejmě mohu mít zcela jiný názor než většinové veřejné mínění, ale pak se snažím pochopit, jaká konkrétní zkušenost, reálné problémy, vedly k těmto názorům. Samozřejmě politik se pak snaží se na vlně převládajících názorů "svézt", ale to nic nemění na tom, že je nutné přemýšlet o tom, jaké jsou každodenní zkušenosti našich občanů.

12. 10. 2014
Ptá se: Věra

Dobrý den paí Dvořáková,
je dle Vašeho názoru úspěch Ano protestem proti zavedeným stranám?

Odpovídá: Vladimíra Dvořáková

Vážení diskutující, omlouvám se, ale dotazů bylo příliš mnoho, tak jsem nestačila odpověďět na vše. Přeji hezký zbytek dne.

Odpověď paní Věře: Ano, je to částečně protest proti zavedeným stranám, ale přičina našich problémů je v něčem jiném. Potřebujeme právní stát, fungující instituce a aparát, silnou občanskou společnost, schopnou dávat podněty do politiky a kontrolovat politiku, silné a slušné podnikatelské prostředí, které nebudu sponzorovat mafiány a nakonec kvalitní politické strany. Je nutné rozpojit politiku, státní správa a business a to se bohužel nedaří ani této vládě. Sledujte zákon o státní službě, o registru smluv - to jsou klíčové otázky dalšího vývoje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 7 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy