Koalici s Babišem vylučuji, to radši ODS, říká Schwarzenberg

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 10. 2014 0:21
Pokud by měla TOP 09 s někým jednat o koalici a postu primátora, byli by to lidovci nebo ODS.
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Praha - Bude to referendum o vlivu demokratických stran oproti prázdným stranám vůdcovského typu, prohlásil těsně před komunálními volbami šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Spokojen by prý byl alespoň se stejným počtem hlasů, jaký strana dostala přesně před čtyřmi lety.

O pár hodin později bylo zřejmé, že prohrál. Celou čtvrtinu hlasů ztratil dokonce i v hlavním městě, které bylo před čtyřmi lety na volební mapě fialové.

"Situace se změnila, bojovat proti velkým penězům je těžké," komentoval hořce výsledek voleb Schwarzenberg. Část lidí podle něj rezignovala na politiku, další se přiklonili k drobným stranám a uskupením.

Aktuálně.cz: TOP 09 získala oproti minulým volbám o celou čtvrtinu hlasů méně. Čím to podle vás je?

Karel Schwarzenberg: Ano, scvrkli jsme se. Sehrálo tady roli několik věcí. Jednak se tady projevilo veliké nasazení peněz Babiše. Síly byly navíc rozděleny mezi nesčetné nové strany a hnutí, každá si nějaké to procento vzala. Část hlasů nám mohlo uniknout také kvůli tomu, že se Starostové a nezávislí vydali vlastní cestou, což ale chápu, potřebovali si to vyzkoušet. Výsledek mě proto neudivuje.

Nedoplatila topka spíš na to, že se poslední dobou zabývala víc vlastními vnitřními spory, než aby se zaměřila na řešení skutečných problémů lidí?

To je možné. Kromě toho nesmíme zapomenout na to, že na nás stále ještě doléhá smutný konec Nečasovy vlády, kde jsme seděli. To hraje taky velkou roli.

Lidovci už vyjádřili přání, že by se rádi podíleli na vedení Prahy. Podle předsedy Pavla Bělobrádka začnou vyjednávání ještě dnes v noci. Oslovili vás?

I kdybychom už s někým jednali, tak bych vám to neřekl. Nechci lhát.

Tak jen teoreticky. S kým by připadala v úvahu jednání o koalici?

Absolutně vylučuji jakékoliv spojení s Babišovým ANO. Dovedu si naopak představit spojení s Trojkoalicí, možná i s ODS. Prozatím to ale nemá smysl rozebírat, teprve uvidíme, jak to celé dopadne.

Čeho byste chtěli v Praze dosáhnout, pokud byste získali primátorský post?

Pokračovali bychom v tom, co jsme začali. Snažili jsme se nenechat Prahu podnikatelům napojeným na politiky. Chtěli jsme a stále chceme vést Prahu střízlivě a bez velikášství. Snažili bychom se vystrnadit z centra hustou dopravu, po vzoru dalších evropských metropolí bychom chtěli centrum města bez aut. Primátor Hudeček už udělal pro Prahu hodně skvělé práce, mělo by se to dotáhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy