Sobotkův plán: Naklonovat vládní trojkoalici i do měst

Mikuláš Klang Karel Hrubeš Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang, Karel Hrubeš, Lucie Stuchlíková
12. 10. 2014 9:29
Výsledky komunálních voleb na mnoha místech umožní vládní koaliční model: ANO, ČSSD a lidovci. Ani jedna ze stran se takové variantě nebrání.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Stačí jeden pohled na výsledky komunálních voleb v krajských městech a je zřejmé, že ve velké části z nich bude do vyjednávání o složení vedení radnic promlouvat trio vládních stran. Nabízí se tak varianta, že by koalice ANO, sociálních demokratů a KDU-ČSL mohla fungovat i na obecní úrovni.

Jako první takovou možnost připustil v sobotu večer šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Jsem rád, že uspěly vládní strany. Je to důkaz, že vládní koalice dělá svoji práci dobře," hodnotil v tu chvíli ještě průběžné výsledky.

Sobotka naznačil, že by mu spojení s ANO a lidovci na úrovni obcí a měst vůbec nevadilo. "Ale nebudeme z pohledu centra sociální demokracie dávat žádné jasné pokyny,“ upozornil, že finální rozhodnutí bude na místních sdruženích.

Pro je Babiš i lidovci 

Překážky takové variantě nebude klást ani faktický vítěz víkendových voleb ANO. Koneckonců jeho kandidátka na pražskou primátorku Adriana Krnáčová už si vše podle informací deníku Aktuálně.cz vyzkoušela během sobotní noci, kdy zahájila jednání právě s ČSSD a Trojkoalicí, jejíž součástí jsou kromě zelených a starostů také lidovci.

V metropoli získalo vládní uskupení dohromady přes 44 procent hlasů. Podobný výsledek strany zaznamenaly i v Českých Budějovicích, Plzni nebo Ostravě. V Brně se pak v součtu přiblížily hranici padesáti procent hlasů, v Olomouci pak dokonce ANO, ČSSD a lidovci dostali více než 51 procent ze všech hlasů.

"Je samozřejmě otázka, jestli to může být plošné, ale v principu s tím souhlasím. Je vícero měst, kde takovouto koalici můžeme skládat," konstatoval šéf ANO, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. "Ale hlavně to bude záviset na kandidátech za některé strany, jaké s nimi byly zkušenosti," drží si Babiš přece jen odstup.

Veskrze pozitivně se k přenesení vládního modelu na nejnižší úroveň staví i nejmenší koaliční strana. Byť předseda lidovců Pavel Bělobrádek říká (stejně jako jeho protějšky z ČSSD a ANO), že rozhodování bude záviset primárně na lokálních organizacích a jejich vztazích s kandidáty ostatních stran. Nikoliv na stranických špičkách.

"Kandidatura za určitou stranu ještě neznamená, že to bude pro naši stranu vhodný partner," nepovažuje Bělobrádek spojení s ANO a ČSSD za zcela automatické.

Nicméně lídr pražské buňky křesťanských demokratů Jan Wolf bez vytáček uznává, že v hlavním městě by mu takové spojenectví vyhovovalo. "Což je asi jasné vzhledem k tomu, že koalice u občanů posiluje svou pozici. Je otázkou, jací lidé budou kandidáty na primátora," nezastírá.

Ministr kultury, lidovec Daniel Herman, mu přitakává. " Většině občanů je tato vláda po vůli. I pro nás je to potvrzení správnosti této koalice a je to jedna z velmi představitelných variant, která se nabízí," uznává ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy