S ANO, či ne? Jednání o koalicích se rozjíždějí

Přenos skončil
Reakce na výsledky komunálních a senátních volbách i jednání o koalicích jsme sledovali online.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše si podmanilo Prahu a na úkor ČSSD i většinu největších měst v České republice.

Vítězem víkendových komunálních voleb se ale stali nezávislí kandidáti a jejich sdružení, kteří obsadili více než 41 000 křesel, tedy o tři tisíce více než při volbách v roce 2010. Naopak mezi poražené kromě sociální demokracie patří také komunisté a zejména ODS, která zhruba polovinu křesel na radnicích ztratila.

Kompletní výsledky komunálních voleb si můžete podrobně prostudovat zde a výsledky senátních voleb zde.

Jak probíhají jednání o koalicích v dalších českých městech a další zajímavosti jsme sledovali v online přenosu.

Přenos skončil
22:29

Více k Olomouci: Podle uzavřené dohody by ČSSD měla v jedenáctičlenné městské radě získat pět křesel včetně primátorského. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou mít v radě po dvou zástupcích.

Foto: Vojtěch Marek
21:40

Koalici v Olomouci vytvoří ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. V 45členném zastupitelstvu bude mít čtveřice těchto stran většinu 24 zastupitelů.

Primátorem krajského města by se podle podepsané dohody měl stát lídr ČSSD Antonín Staněk.

20:34

V Říčanech u Prahy zvítězilo v komunálních volbách s výraznou převahou sdružení Klidné město starosty a redaktora České televize Vladimíra Kořena.

Získalo 55,71 procenta hlasů, v jednadvacetičlenném zastupitelstvu obsadí 14 křesel. O čtyři mandáty si tak polepšilo. Přestože má pohodlnou většinu, samo vládnout nechce.

20:16

Ve stotisícovém Hradci Králové by mohla vzniknout širší koalice demokratických stran, řekl primátor a lídr ve volbách jasně vítězného Hradeckého demokratického klubu (HDK) Zdeněk Fink.

Radnici by mohly dál řídit i dosavadní koaliční strany HDK, ODS, TOP 09 s Koalicí pro Hradec, kterou do voleb vedla dosavadní náměstkyně primátora Anna Maclová. Toto uskupení by ale disponovalo jen poměrně těsnou většinou 20 hlasů.

19:51

V Přerově se rýsuje koalice složená z vítězného hnutí ANO, Společně pro Přerov a z nedávno založeného sdružení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Dohromady by měla v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 19 mandátů.

Zástupci všech tří subjektů se sešli dnes, jednání budou pokračovat v dalších dnech, řekl lídr hnutí ANO Petr Vrána.

19:12

Strany, které uspěly ve volbách v Plzni, zatím spíše navazují kontakty, vyjednávání o povolebních koalicích ale ještě nezačala.

Vítězná ANO, která o desetiny procenta porazila ODS, se chce v prvním kole setkat se zástupci všech stran, v druhém s potenciálními partnery.

Dosavadní koaliční partneři ODS a ČSSD, které mají stejně jako ANO po deseti mandátech, chtějí zatím především upřít síly k druhému kolu senátních voleb. V něm se za týden utkají v Plzni právě kandidáti obou stran.

18:47

Miliardář, slovácký patriot a bývalý majitel prvoligového fotbalového klubu 1. FC Slovácko Ivo Valenta vyhrál první kolo senátních voleb v Uherském Hradišti. Jak sledoval průběžné výsledky a co na svůj úspěch říká? Více čtěte zde.

Foto: ČTK
18:40

Pražská ČSSD je připravena vstoupit do případné koalice s vítězem voleb ANO a s Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL, STAN). Sdělil to lídr ČSSD Miloslav Ludvík.

Je prý reálné domluvit se na koalici do konce příštího týdne, jak by to chtěla volební jednička ANO Adriana Krnáčová. Nyní vládnoucí TOP 09 by se tak ocitla v opozici.

Foto: Ludvík Hradilek
18:24

Na radnicích v Praze se rýsuje první koalice. Povolební spolupráci v Praze 7 podle všeho dohodne nově vzniklé hnutí Praha 7 sobě, které ve volbách s velkou převahou zvítězilo, a Koalice PRO 7.

Informoval o tom lídr vítězného hnutí, lidovec Jan Čižinský. V 29členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 19 hlasů.

18:20

Občanská demokratická strana, která zvítězila ve volbách v Trutnově, chce opět v třiatřicetitisícovém městě sestavit koalici.

Aby měla nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, musí ke svým dvěma tradičním partnerům přibrat ještě alespoň jeden subjekt. Mohl by jím být TOP 09, řekl starosta, poslanec a lídr ODS Ivan Adamec.

Lídr TOP 09 Jiří Řehůřek variantu čtyřkoalice ODS, Sdružení pro Trutnov, Volba pro město (VPM) a TOP 09 označil za reálnou.

18:15

Strany v Kutné Hoře možná sestaví koalici bez vítězné Šance pro Kutnou Horu, která dosud vládla na radnici.

Kutnohorská změna, která skončila na druhém místě, jedná o povolební spolupráci s hnutím ANO a ČSSD, případně s Alternativou pro Kutnou Horu.

Uvedl to lídr Kutnohorské změny Martin Starý. Jednání už podle něj začala a skončit by mohla zhruba do týdne.

17:55 ikona ODS online

"Jdeme nahoru, jsme opět ve hře a je úplně jedno, co o tom kdo napíše. Voliči se k nám vracejí. Sedm našich kandidátů postoupilo do druhého kola v senátních volbách," doplňuje předseda ODS.

Foto: Bára Sobotková
17:50 ikona ODS online

"Ještě na jaře nám mnozí komentátoři říkali, že jsme mrtvá strana. Ještě před několika měsíci nám nevěřili, že můžeme přežít. Ještě před několika týdny by si nevsadili na to, že budeme znovu viditelnou politickou silou. Ještě před pár dny by si nedovedli představit, že můžeme být znovu nejsilnější na pravici," píše na svém blogu předseda ODS Petr Fiala.

17:41

Vítězné hnutí ANO už navázalo v Brně kontakty s možnými koaličními partnery. O koalici bude v pondělí jednat jak s lidovci, Žít Brno a Stranou zelených, tak také s ČSSD, řekl dnes lídr ANO Petr Vokřál.

Zástupci ANO vidí dvě možné varianty koalic. Jedna je s lidovci a ČSSD, druhá s lidovci, Žít Brno a zelenými. V obou variantách by koalice získala 31 mandátů v 55 členném zastupitelstvu, tedy nadpoloviční většinu.

17:15

Diskutovaná povolební spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) v Praze postavená na těsné většině v zastupitelstvu by byla křehká. "Je otázkou, zda je to správná cesta," řekl předseda pražských lidovců a dvojka Trojkoalice Jan Wolf. Někteří kandidáti Trojkoalice takovou spolupráci označili za riziko. Bude prý záležet na vyjednávacích schopnostech vítězného ANO.

V úvahu podle některých informací přichází spojení s Piráty. ANO se s nimi má sejít dnes. Usiluje o ně dosud vládnoucí TOP 09, která ve volbách skončila těsně druhá.

16:52 ikona ODS online

"Senát dnes ovládá jasná levicová většina a věřím tomu, že voliči budou chtít převahu populistů a levice vyvážit a přijdou podpořit naše kandidáty i ve druhém kole," uvedl dále Fiala.

"Stejně tak tam, kde kandidují kandidáti nominovaní TOP 09 vyzývám pravicové voliče, aby podpořili kandidáty TOP09. Dodržíme společnou smlouvu s TOP09 a podpoříme jejich kandidáty ve Strakonicích, Pelhřimově, na Kladně a v Trutnově. Děkuji za podporu TOP 09 našim kandidátům v Plzni, Příbrami, v Praze 1, Praze 5 a Praze 9 a v Kolíně a Hradci Králové," uzavřel předseda ODS.

Petr Fiala
Petr Fiala | Foto: Sandra Štefaniková
16:50 ikona ODS online

Do 2. kola senátních voleb postoupili v sedmi volebních obvodech kandidáti ODS. Informovala o tom mluvčí strany Jana Havelková. V dalších čtyřech obvodech, kde postoupili kandidáti TOP09, podpoří ODS právě je.

 "Občanská demokratická strana vyšla z prvního kola senátních voleb jako nejúspěšnější pravicová strana se sedmi postupujícími kandidáty,“ uvedl k tomu předseda ODS Petr Fiala.

16:28

V Příbrami bude vítězné hnutí ANO jednat o povolební spolupráci s TOP 09. Nebrání se ale ani schůzkám se zástupci dalších stran s výjimkou ODS a ČSSD. Informoval o tom lídr ANO Jindřich Vařeka.

Šéf příbramské TOP 09 Petr Vácha by si koaliční vládnutí s ANO uměl představit, stejně jako Vařeku ve funkci starosty. Případnému přizvání dalších stran do koalice by ovšem nebyl nakloněn.

16:14

V některých moravskoslezských statutárních městech už po volbách začala vyjednávání o možných koalicích. Vítězné strany zahájily vstupní jednání.

Hnutí ANO, které vyhrálo volby v Ostravě, vychází ze dvou základních variant, tedy spojení s ČSSD nebo hnutím Ostravak, řekl dnes ČTK lídr ANO Tomáš Macura. V obou případech bude ale ANO potřebovat k nadpoloviční většině třetího partnera.

16:10

V zastupitelstvu Osvětiman na Uherskohradišťsku opět usedne prezidentův kancléř Vratislav Mynář (SPO), v Brumově-Bylnici na Zlínsku uspěl bývalý náměstek krajského policejního ředitele Jaroslav Vaněk, s jehož působením u sboru bylo spojené podezření ze střetu zájmů, nikdy mu ale nebylo prokázáno.

Ve svých obcích jsou zastupiteli i někteří členové Poslanecké sněmovny a také europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Tisková konference Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny 16. září 2013 ve Zlíně. Lídrem ve Zlínském kraji je Vratislav Mynář.
Tisková konference Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny 16. září 2013 ve Zlíně. Lídrem ve Zlínském kraji je Vratislav Mynář. | Foto: ČTK
16:03

Na koalici v jednadvacetitisícovém Náchodě se dnes dohodla ve volbách vítězná ČSSD s Patrioty města Náchoda a KDU-ČSL. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 19 hlasů.

Na starostu bude navržen starosta současný, poslanec a lídr ČSSD Jan Birke. Místostarostou by měl opět být Tomáš Šubert (Patrioti). ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

15:49

"Po mnoha letech výlučnosti se hlavní město přizpůsobilo zbytku republiky. I v Praze vyhrál Andrej Babiš a hnutí ANO. V podstatě bez programu," píše ve svém komentáři Martin Fendrych. Jeho analýzu situace v Praze si můžete přečíst ZDE.

Foto: Aktuálně.cz
15:30

Bývalý středočeský hejtman Josef Řihák, který ve volbách neobhájil senátní křeslo a jehož ČSSD zřejmě v Příbrami skončí v opozici, zatím neví, čím se bude dál zabývat. Po nedávném odchodu z vedení kraje bude muset vyklidit i svou senátorskou kancelář. Zda se vrátí k původnímu povolání veterináře, neřekl.

Středočeský hejtman Josef Řihák
Středočeský hejtman Josef Řihák | Foto: Středočeský kraj
15:21

Všech osm zastupitelů Jaroměře, kteří nedávno stáli před soudem kvůli údajně nevýhodnému prodeji hospody, dostalo od voličů v komunálních volbách důvěru a opět zasednou v zastupitelstvu města. Stíháno bylo 11 lidí, osm jich letos opět kandidovalo. Volby v Jaroměři vyhrála Volba pro město v čele se starostou Jiřím Klepsou. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu získala sedm křesel.

14:46

V Kraji Vysočina dosáhla volební účast 52,11 procenta, což je nejvíc z regionů v Česku. Nejsvědomitější voliči na Vysočině jsou v obci Osové na Žďársku. Z 62 zapsaných voličů jich do volební místnosti dorazilo 61. Volební účast tak v Osové dosáhla 98,39 procenta. Naopak nejmenší zájem o volby měli lidé v Nových Syrovicích na Třebíčsku. Ze 792 zapsaných voličů jich k volbám přišlo 236, což je 29,8 procenta.

14:33 ikona ODS online

ODS je po volbách méně než poloviční. Její šéf Petr Fiala to ale i tak považuje za úspěch. O tom, co bude s občanskými demokraty dál, se můžete dočíst ZDE.

Zleva Jana Černochová, předseda ODS Petr Fiala a Raduan Nwelati vystoupili ve volebním středisku Občanské demokratické strany v Praze na tiskové konferenci
Zleva Jana Černochová, předseda ODS Petr Fiala a Raduan Nwelati vystoupili ve volebním středisku Občanské demokratické strany v Praze na tiskové konferenci | Foto: ČTK
13:49

"V řadě míst se ČSSD porazila sama svými spory. To zapouzdření ČSSD v řadě měst vedlo k tomu, že výsledek byl o něco slabší, než jsme očekávali," řekl Bohuslav Sobotka v České televizi. Nemyslí si ale, že by výsledky voleb měly mít vliv na vládní koalici a že by vedly k výměně resortů mezi vládními stranami.

13:42

ČSSD ustanovila vyjednávací tým, který bude řešit rozložení sil v Praze. Jeho členy budou Miloslav Ludvík, Karel Březina a Petr Dolínek. Sociální demokraté si vytyčili tři priority, se kterými na jednání půjdou. „Budeme trvat na ukončení svévole developerských a stavebních firem v hlavním městě a nedovolíme zahušťování města. Praha také musí být vůči svým občanům sociálně ohleduplná. Třetí prioritou, nikoliv však poslední ve své důležitosti, je fungování města jako celku,“ dodal Ludvík.

Miloslav Ludvík.
Miloslav Ludvík. | Foto: ČTK
13:36

Podle Václava Klause je výsledek voleb prohrou všech. "Po proběhlých volbách vidím překvapivě mnoho spokojených, kteří hledají úspěch v jedné parciální věci, zatímco určující celek zamlčují. Tímto celkem je prohra nás všech, prohra politiky a vítězství apolitické oligarchie," tlumočil Klausův názor jeho mluvčí Petr Macinka.

Foto: Aktuálně.cz
13:33

Velmi těsné byly souboje o křesla zastupitelů v některých obcích Zlínského kraje. Například v Kateřinicích na Vsetínsku, které jsou Vesnicí roku 2014 České republiky, i v Jestřabí na Zlínsku rozhodoval mezi kandidáty se shodným počtem hlasů los.

Volební komise vylosovala čísla pro strany do voleb.
Volební komise vylosovala čísla pro strany do voleb. | Foto: Aktuálně.cz
13:25

V Libereckém kraji budou mít nejvíce zastupitelů nezávislí kandidáti a jejich místní sdružení, získali více než pětinu hlasů a 1546 mandátů. Z politických stran bylo nejúspěšnější hnutí Starostové pro Liberecký kraj, které získalo 109 mandátů. Na druhém místě skončila ČSSD, která bude mít 97 zastupitelů.

13:11 ikona ODS online

Zatímco ve většině jihočeských měst v obecních volbách ODS ztratila mandáty, v Hluboké nad Vltavou posílila. Strana, kterou tam vede dlouholetý starosta a senátor Tomáš Jirsa, získala 24 procent a zajistila si šest míst ve 21členném zastupitelstvu. V porovnání s komunálními volbami tak obdržela o jeden mandát více.

Foto: Bára Sobotková
13:00

Volební výsledky jako poslední v zemi sečetli v Častolovicích na Rychnovsku, a to po více než 16 hodinách od uzavření volební místnosti. "Při sčítání zřejmě docházelo k renoncům. Volební komisi při kontrolách sčítání výsledky stále neseděly. Zřejmě ne všichni členové komise byli tak kvalitní, aby dobře počítali," řekla dnes ČTK starostka Jarmila Novohradská.

12:49

"TOP 09 se rozhodla jít do čelního střetu s Andrejem Babišem a v tomto duchu pokračuje i po volbách. Ale skutečně perspektivní reakcí - nejen na tyto volby - by bylo spojení TOP 09 a ODS. Ať už v koalici, nebo přímo do jedné politické strany," píší komentátoři Aktuálně.cz. Více si můžete přečíst ZDE.

Foto: Aktuálně.cz
12:38

Co stojí za úspěchem ANO a pádem ODS? Na to i na další otázky k volbám se čtenářům Aktuálně.cz pokusí odpovědět vedoucí katedry politologie na VŠE Vladimíra Dvořáková. Otázky můžete od 12:20 pokládat ZDE.

Vladimíra Dvořáková
Foto:
12:36

Výsledky voleb v některých sociálně vyloučených lokalitách se výrazně vymykají průměrům, které kandidující strany a hnutí dosáhly v daných městech celkově. Skoro 90 procent obyvatel problémového mosteckého sídliště Chanov dalo hlas vládnoucímu sdružení Mostečané Mostu. Výjimečných výsledků dosáhla i ČSSD na litvínovském sídlišti Janov.

12:15

ČSSD v Mohelnici na Šumpersku letos nezískala žádný mandát. Dosud měla  v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu dva zástupce. Už dlouho ale řešila spory s některými členy místní organizace, kteří nakonec byli ze strany vyloučeni, je tedy možné, že se tento konflikt promítl i do volebních výsledků.

Ve volebním štábu ČSSD
Ve volebním štábu ČSSD | Foto: Reuters
12:03

Zastoupení žen v komunální politice mírně vzrostlo z 26 na 27 procent. Například do druhého kola senátních voleb postoupilo celkem 8 žen. "Komunální úroveň je jedinou, kde zastoupení žen soustavně pomalu stoupá již od roku 1994. Ačkoli nás tento vývoj těší, výsledky stále nejsou nijak oslnivé. Ani na úrovni obcí zastoupení žen ještě ani nepřesáhlo tzv. kritickou hranici 30 %, kterou je nutné překročit, aby ženy začaly být v politice více vidět a slyšet. Pokud by šel vývoj tímto tempem i nadále, vyváženého zastoupení bychom se dočkali poprvé v roce 2038," řekla Jana Smiggels Kavková, politoložka a ředitelka neziskové organizace Fórum 50 %.

Rovnost pohlaví - ilustrační obrázek.
Rovnost pohlaví - ilustrační obrázek. | Foto: Aktuálně.cz
11:48

Do zastupitelstva v krkonošském středisku Harrachov na Semilsku byl zvolen i právník Tomáš Vašíček, po němž město u soudu vymáhá miliony. Vašíček Harrachov před čtyřmi lety zastupoval ve sporu o stomilionový dluh z dob privatizace tamní sklárny. Tehdejší vedení města v čele s ODS s ním uzavřelo nevýhodnou smlouvu za deset milionů korun bez výběrového řízení. Zaplaceno dostal zhruba 3,5 milionu, téměř 2,5 milionu korun teď město žádá u soudu zpět.

11:44

"Chtěl bych blahopřát všem úspěšným a chtěl bych jim přát, aby neusnuli na vavřínech. A těm méně úspěšným bych přál, aby našli odvahu kriticky analyzovat svoje chyby a až poté vstoupili do dalšího volebního boje," uvedl prezident Miloš Zeman.

Foto: Ludvík Hradilek
11:29

"Sluší se poděkovat našim voličům, našim kandidátům," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj se zdálo, že jsou celé volby soubojem nových stran proti starým. "Je to střet stran vůdcovského typu proti demokratickým stranám. A my budeme vždy na straně demokracie," dodal.

Foto: Ludvík Hradilek
11:26

Miroslav Kalousek vyzval voliče, aby v obvodech, kde ve druhém kole senátních voleb nemá TOP 09 svého kandidáta, podpořili kandidáty ODS. Tam, kde proti sobě stojí kandidáti ANO a ČSSD, by sympatizanti TOP 09 měli podpořit sociální demokraty. "ČSSD je demokratickou stranou, byť vychází z odlišných ideových základů než TOP 09," dodal. Povolební jednání s ANO je podle něj striktně vyloučeno v Praze. "Jinde tato koalice nebude preferována a doufáme, že k ní nedojde," upozornil.

Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Ludvík Hradilek
11:23

I v neděli bude pokračovat vyjednávání o křeslech v Praze. "Už včera jsme oslovili potenciální koaliční partnery, kterými je Trojkoalice a ČSSD," dodala kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová. V neděli večer se má sejít ještě s Piráty. Zopakovala, že koalice s TOP 09, která skončila druhá, nepřichází v úvahu, nechtěla také komentovat, zda je případně připravena obětovat křeslo primátora. Vyjednávací tým ANO s ní povede Radmila Kleslová a Michal Hašek. První výsledky jednání by chtěla představit za týden.

Foto: Vojtěch Marek
11:16

Babišovo ANO chce v krajských městech vytvořit koalice s vládními koaličními partnery, tedy s ČSSD a KDU-ČSL. "Nicméně jsou místa, kde máme názor, že naši partneři, jejich organizace, neodpovídají našim ideálům a jejich historie konání nebyla úplně ideální, tak tam je to samozřejmě na našich krajských organizacích," dodal Babiš.

10:29

Za triumf ministra financí, miliardáře Andreje Babiše, označují zahraniční tiskové agentury úspěch, jaký si připsalo v obecních volbách hnutí ANO.
Babišovo ANO dobylo "dosavadní baštu konzervativců", jakou je Praha, všímá si rakouská agentura APA. Německá agentura DPA v souvislosti s úspěchem ANO připomíná, že toto "liberálně orientované protestní hnutí velkopodnikatele a mediálního vlastníka Babiše" vzniklo teprve před třemi lety. "Miliardářská strana ANO by také mohla poprvé uspět i ve volbách do horní parlamentní komory v Praze," připomíná DPA.

Foto: Vojtěch Marek
10:24

Nejstarším obecním zastupitelem bude v Moravskoslezském kraji v nadcházejícím volebním období dvaaosmdesátiletý učitel v důchodu Boleslav Slováček, který v Českém Těšíně na Karvinsku zastupuje KDU-ČSL. Naopak nejmladšího zastupitele bude mít hnutí ANO, které v obvodním zastupitelstvu ostravské městské části Slezská Ostrava bude reprezentovat teprve devatenáctiletý student a oblastní předseda hnutí Richard Vereš.

Foto: Vojtěch Marek
10:13

Komunální volby ve Středočeském kraji vyhráli nezávislí kandidáti a jejich místní sdružení, dohromady získali 7382 mandátů. Z parlamentních stran si nejlépe vedla ČSSD, má 492 zastupitelů, pro něž hlasovalo 10,15 procenta voličů. Následovala ji ODS se ziskem 9,62 procenta hlasů, obhájila 402 mandátů

09:55

Obecní volby v Plzeňském kraji vyhrála z parlamentních stran ČSSD, která získala 14,48 procenta hlasů a 231 mandátů. Nejvíce míst v zastupitelstvech ale připadne tradičně místním sdružením nezávislých kandidátů a samostatně kandidujícím nezávislým kandidátům, kteří získali dohromady 23,31 procenta hlasů a víc než tři čtvrtiny mandátů v kraji - celkem 3580.

09:26

V Moravskoslezském kraji budou mít nejvíce zastupitelů nezávislí kandidáti a jejich místní sdružení, kteří obsadili téměř polovinu křesel a v zastupitelstvech budou mít 2089 lidí. Z politických stran měla největší voličskou podporu ČSSD, a to 17,93 procenta, která v zastupitelstvech obsadí 477 křesel. Volební účast dosáhla 38,19 procenta, což je méně než v roce 2010, kdy to bylo 42,79 procenta.

09:05

Pražská sociální demokracie v neděli v poledne ustaví zastupitelský klub a sestaví vyjednávací tým. “Určíme programové priority pro vyjednávání. Jednání s politickými stranami přijde na řadu nejspíše až v dalších dnech,” uvedl za ČSSD Petr Dolínek. Strana se zatím krátce setkala pouze se zástupci hnutí ANO.

Foto: ČSSD
09:00

"Absolutně vylučuji jakékoliv spojení s Babišovým ANO. Dovedu si naopak představit spojení s Trojkoalicí, možná i s ODS. Prozatím to ale nemá smysl rozebírat, teprve uvidíme, jak to celé dopadne," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Celý si ho můžete přečíst zde.

Foto: Jiří Koťátko/Economia
8:54

Složení koalice je již téměř jisté v Praze 7. Ještě v noci se sešli zástupci hnutí Praha 7 sobě, které drtivě zvítězilo s 44 % hlasů, s Koalicí pro 7. Koalice složená ze zelených, Pirátů a evropských demokratů skončila s 12 %. "Jsme předběžně domluveni," potvrdil pro Aktuálně.cz lídr Prahy 7 sobě Jan Čižinský. Občanské sdružení tak v městské části ukončí dlouholetou vládu ODS.

08:45

Ve Zlínském kraji budou mít nejvíce zastupitelů, 1874, nezávislí kandidáti a jejich místní sdružení. Nezávislé kandidáty lidé volili nejčastěji, celkem jim odevzdali 25,34 procenta hlasů. Z politických stran získala nejvíce křesel stejně jako v roce 2010 KDU-ČSL, která jich obsadí 512. Lidovci měli ze stran také největší voličskou podporu, a to 12,44 procenta.

07:41

Na seznam zvolených zastupitelů v Praze 6 se podle výsledků dostal například spisovatel Petr Šabach pod hlavičkou STAN. Volební účast je tady přesně 43,9 procenta, a to je největší volební účast mezi deseti velkými městskými částmi Prahy. V porovnání s komunálními volbami v roce 2010, kdy byla v Praze 6 účast 51,08 procenta, je to ale o 7,15 procenta méně. Zastupitelstvo městské části Praha 6 má 45 členů. Výsledky komunálních voleb budou oficiálně vyhlášeny ve Sbírce zákonů nejdříve v úterý 14. října. O den dříve je projedná Státní volební komise.

07:18

Podívejte se s námi do volebních štábů největších českých stran. Rozsáhlou galerii najdete zde.

Foto: Vojtěch Marek
07:04

Komunální volby v Liberci vyhrála Změna pro Liberec. Svůj hlas jí dalo 25,46 procenta voličů a v devětatřicetičlenném zastupitelstvu získala 12 mandátů. Za ní skončilo hnutí ANO 2011, které má devět zastupitelů. "Jsem rád, že jsme vyhráli a že jsme tu opoziční práci zúročili, osobně jsem ale čekal, že to vytáhneme ještě trochu výš, někam ke 30 procentům. Přesto jsem rád, protože jsme zvítězili s výrazným náskokem před ostatními stranami," řekl lídr Změny Jan Korytář.

Foto: archiv Jana Korytáře
06:55

První výsledky obecních voleb byly známy v sobotu před 14:30 z Kotopek na Berounsku, Lužice na Prachaticku a Hory Svatého Václava na Domažlicku. Zhruba ve stejnou dobu sečetli komisaři hlasy v prvním ze senátních okrsků, a to v Bukovanech na Příbramsku.  V senátních volbách se nejdéle čekalo na údaje z jednoho ze senátních okrsků se sídlem ve škole na Ortenově náměstí v Praze. K dispozici byly až v neděli krátce před 05:00, tedy zhruba 15 hodin po uzavření volebních místností. V komunálních volbách byly poslední údaje poskytnuty z Častolovic na Rychnovsku kolem 06:20.

Foto: Vojtěch Marek
06:48

Ještě drobné doplnění. Ze sněmovních stran se na první příčku vyhoupli lidovci, kteří obhajovali na 3900 mandátů a získali jich i v rámci různých koalic o stovku více. Ještě vyššího přírůstku dosáhlo hnutí STAN, které si polepšilo o 140 na zhruba 2180 zastupitelů. Hnutí ANO obsadilo v komunální premiéře na 1540 zastupitelských míst. Díky úspěchu ve městech tak dostálo pozici lídra politické scény. Druhé z nových sněmovních uskupení, hnutí Úsvit, při svém startu získalo jen šedesátku zastupitelů.

Andrej Babiš volí
Andrej Babiš volí | Foto: ČTK
06:35

Máme tu konečné výsledky komunálních voleb! Vyhráli je nezávislí kandidáti a jejich sdružení, kteří obsadili více mandátů než při volbách v roce 2010. Ze sněmovních stran si podobně vedla KDU-ČSL, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a při své premiéře vládní hnutí ANO, které vyhrálo v polovině statutárních měst včetně Prahy. Mezi poražené patří ČSSD, KSČM a zejména ODS, která zhruba polovinu křesel na radnicích ztratila.

Zleva Jana Černochová, předseda ODS Petr Fiala a Raduan Nwelati vystoupili ve volebním středisku Občanské demokratické strany v Praze na tiskové konferenci
Zleva Jana Černochová, předseda ODS Petr Fiala a Raduan Nwelati vystoupili ve volebním středisku Občanské demokratické strany v Praze na tiskové konferenci | Foto: ČTK
Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 10. 2014 22:30
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy