Benda z ODS má vlastní kampaň. Kroužkujte mě, vyzývá

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 10. 2013 14:50
Politik do reklamy investuje až 200 tisíc korun.
Předvolební inzerát Marka Bendy.
Předvolební inzerát Marka Bendy. | Foto: Domácí

Praha - Kandidát na poslance Marek Benda (ODS) si zaplatil osobní kampaň, která má voliče přesvědčit, aby mu dali preferenční hlas.

"Nedejme si vzít svobodu. Marek Benda - váš hlas proti všemocnému státu. Kroužkujte číslo 10 na volebním lístku ODS," zní reklamní text, který se objeví na několika zpravodajských serverech.

Kampaň přijde politika na statisíce. "Zatím to ještě nevím přesně. Půjde o 100, maximálně 200 tisíc korun," řekl deníku Aktuálně.cz Benda.

Podle svých slov si kampaň platí z vlastních peněz, například inzerát na Aktuálně.cz ale běží v rámci kampaně celé strany a platil se z účtu ODS.

"Svou kampaň financuje Marek Benda sám. Centrální ODS má jako větší zadavatel výhodnější podmínky, než by si naši kandidáti mohli sjednat individuálně. Proto těm, kdo projeví zájem, nabízíme možnost nakoupit přes nás reklamní prostor," vysvětlil tiskový mluvčí strany Jiří Sochor.

Bannery se podle Bendy objeví také na stránkách idnes.cz nebo seznam.cz. Materiály šité na míru přímo Bendovi dostanou i Pražané v ulicích. V televizi ani tištěných médiích se neobjeví, podle Bendy by to bylo příliš drahé.

Bývalý poslanec obsadil na pražské kandidátce až desáté místo, které je v podstatě nevolitelné. Byl to údajně záměr. "Chci si ověřit, zda mám důvěru občanů, nebo ne. Chtěl bych v této nelehké době přímý mandát," vysvětlil Benda.

Jednou se už Bendovi občany přesvědčit povedlo. V minulých volbách se do sněmovny dostal, přestože kandidoval až ze 17. místa. Mezi osm postupujících ho vyneslo téměř 8,5 tisíce preferenčních hlasů.

Kroužkování. Ano, či ne?

O tom, zda podporovat kroužkování, se mezi stranami vede bitva. ODS k podpoře jednotlivých kandidátů voliče přímo vyzvala a s osobními kampaněmi nemá problém, vedení ČSSD je naopak proti. Podle předsedy Bohuslava Sobotky by strana měla vystupovat jako celek.

Sobotka kandiduje jako jednička v Jihomoravském kraji. Právě na tamní kandidátce mají voliči na výběr hned z několika silných jmen - se Sobotkou soupeří druhý muž sociálních demokratů Michal Hašek a Jeroným Tejc. Preferenční hlasy přitom mohou rozhodnout o tom, koho prezident Miloš Zeman jmenuje premiérem.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy