Volební řež: Voli volí voly a Zelení se minuli národem

Přenos skončil
Komentátoři Martin Fendrych a Jan Lipold glosují zářezy volební kampaně.
Volební řež
Volební řež | Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby 2013 v průběžném online komentáři Aktuálně.cz

Přenos skončil

Jeden známý píše na facebooku: „Do schránky dnes přišel předvolební leták jedné strany, a tam je napsáno: Prosazujeme zdravý rozum pro každého. Fakt nekecám!" Leták pochází od Úsvitu Tomia Okamury. Úžasná nabídka. Tomio s ní míří do Bohnic. Blbé je, že pacienti mu asi nebudou věřit.

Hymny se množí. Konzervativní Strana svobodných občanů přišla taky s tou svou. Složil ji ZZ Top revival a text je opravdu konzervativní: „Všichni volí, i voli volí, a většina volů zatím volí voly. Nadáváme, stěžujem si, že nás všechno bolí, netušíme, že za tím jsou z naší vůle voli. Být volný se lidi bojí a starosti za nás přebírá vůl, patříme jen jemu, nechcem vylézt z nory. Cítíme se dobře v davu samých nul. Každej sobě ať je pánem, my volíme svobodný..." Je to podivuhodně hluboký a promyšlený text. Svobodní jsou zjevně předem srozuměni s porážkou, neboť „většina volů zatím volí voly". Otázkou je, koho volí menšina volů? Svobodné? Ten text vyžaduje hlubší, několikatýdenní meditaci, jejíž výsledek, bohužel, přesahuje termín voleb.

Poslal mi mail Tomáš Hanák: „Dobrý den, ve chvílích, kdy čtete tento mail, pravděpodobně již nejsem mezi Vámi. Protože však nechci odejít bez rozloučení, dovolil jsem si zanechat Vám svůj poslední vzkaz." Následuje zelené video. Hanák v něm propaguje Stranu zelených. Nakonec je rozzuřeným občanem zastřelen, z kulkou zasaženého srdce mu teče zelená krev. Následuje upozornění, že když se nebudeme bát volit zelené, dostanou 8 procent. - Pravdou je, že zelení mají zřejmě nejlepší kampaň ze všech stran. Jen by k ní potřebovali jiný národ.

Do soutěže o nejlepší předvolební rap vstoupil odborář Jaromír Dušek, náměstek hejtmana Pardubického kraje, kandidát SPOZ. Rapuje s několika mladými lidmi, kteří to dost umí. Text prostý: „Jaromír Dušomír, dáme mu mandát, pošleme ho do Sněmovny, ať jim to tam nandá..." Komu to nandá? Dušek je známý homofob. Proslul výrokem: „Homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka. A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy." Kupodivu však v jeho rapu chybí veršík: Jaromír Dušomír, pes kterej nekouše, volte ho, kroužkujte, nesnáší homouše.

Firma RegioJet Radima Jančury si od listopadu přestane půjčovat nákladní plošiny od Českých drah. Pro vozíčkáře bude velmi komplikované, ne-li nemožné, s nimi jezdit. Prý mají jít ke konkurenci. Argument RegioJetu? Přeprava imobilních cestujících zpožďuje vlaky. - Co to má společného s volební řeží? Jančura podporuje Babiše. Oba jsou podnikatelé. Oba mají svoji firmu. Babiš se chlubil tím, že chce stát řídit jako firmu. Takže se zdá, že ve firmě ČR Babiš nepohodlní vozíčkáři dost možná ostrouhají.

Volební axiom 2013: Čím víc negativních informací dostane volič o ANO 2011, tím víc Andreji Babišovi rostou preference. Opravdu moc a moc toužíme po lepších politicích.

Sociálním demokratům začíná být poněkud nevolno. Chtěli třetinu voličských hlasů, ta vidina se však rozplývá. Jejich milí levičáci prchají k miliardáři ANO Babišovi (levice miluje miliardáře, pravice taky). A tak, ačkoliv jsou politici, makají na tom, aby uprchlíky zvábili zpět. Slibují, že zavedou „účtenkovou loterii". Všichni prodejci budou mít registrační pokladnu. (Prý by to bylo snížilo počet obětí metanolové aféry!!! No neberte to.) Zákazník pak bude moci dát účtenku do loterie. Dělají to tak bratři Slováci a výhra může hodit až 10 000 euráčků. Stát jako loterie! Kurňa, není to krásné volební heslo? Kdo dělá ČSSD kampaň, že jim to neporadí?

ČSSD naopak dělá všecko proto, aby své (bývalé) voličstvo znechutila. V Oranžovém týdnu (právě probíhá) přišla s inzerátem, kde stojí, že v roce 2010 skočilo Věcem veřejným na špek 11 procent voličů. „Jak to dopadlo? Nové strany přinesly jen chaos a rozklad státu." No dobře, to by šlo, ale pod tím najdeme ještě jeden příkaz: „Přemýšlejte!" Jejda jejda, to je přece to poslední, co ČSSD může chtít po lidech, kteří prchají k ANO Babišovi. Přemýšlet, taková blbost. Ideální inzerát zní: „Nemyslete, volte nás!" Nebo: „Nemyslete, budeme myslet za vás!"

Noviny jsou plné zpráv, že nikdo nechce spolupracovat s ANO, s Babišem. Ani ČSSD, ani ODS nebo TOP 09, ani komunisté. A Babiš tvrdí totéž: „Rozhodně nezradíme svůj program. Určitě nepůjdeme do koalice se zkorumpovanou ODS a TOP 09, protože pravice se stala symbolem korupce v této zemi." (Andrej zřejmě nezná jméno Rath nebo veselé kauzičky krajské, v nichž figurují svorně jak modří, tak oranžoví.) Pokračuje: „ČSSD chce zase zvyšovat daně a komunisté zavádět státní podniky." (Opět opomněl, že ČSSD chce zřídit státní banku pro lid.) Prostě se navzájem nemají rádi. Ale nebojme se, po volbách to přebolí, po volbách bude vše jinak. Oni si ještě rádi padnou do náruče - pro blaho lidu! Vsaďte boty.

Homofob Jaromír Dušomír se na drahách bál ohnout pro tužku, ale Zeman ho má přece rád. A tak rapuje a kandiduje za Zemanovce.
Homofob Jaromír Dušomír se na drahách bál ohnout pro tužku, ale Zeman ho má přece rád. A tak rapuje a kandiduje za Zemanovce. | Foto: Jaromír Dušek

Brňák, dělník amnestie a latentní moravský separatista Zdeněk Koudelka se na blogu pohoršuje, že v jeho kraji dělá lídra pražský herec Stropnický. („Je logické, že dbá o zájmy pražských divadel, kde žije, a ne divadel moravských.") Koudelka volá: „Morava není volební kolonie" (Pražáků, ovšemže).

Z vizuální analýzy pražských hlasovacích lístků vyplývá, že v čele kandidátky ČSSD tu stojí muž z Nového Města nad Metují jménem Zavadil. Jedničkou TOP 09 je jakýsi Schwarzenberg ze Sýkořic. Ódéesku vede do voleb paní Němcová ze Žďáru nad Sázavou. A zlatý hřeb pro pana Koudelku, lídrem Zemanovců je v metropoli občan Žák, bydlištěm v Brně.

Myslím, že to s tou kolonií nebude až tak žhavé.

Je pozoruhodné, co všechno se může na hlasovacích lístcích dostat do rubriky „povolání". Naprostá většina kandidátů si vystačí s běžnými profesemi, stručně nazvanými „podnikatel", „zubní lékař" či „trenér boxu". Někteří to ale pojali jako takové malé CV. Kdo, když ne my, by nás měl pochválit? Volby nejsou taneční.

U volebního enfant terrible Petra Cibulky, který mezi svá povolání zařadil i „pětinásobný politický vězeň komunismu" - ne, vším jsem nebyl rád - to nepřekvapí.

Ale najdeme i onačejší specialisty. V Praze například kandiduje „barman, bojovník za transparentní stát" (jako jedna a táž osoba). Nebo „předsedkyně představenstva České asociace úklidu a čištění, viceprezidentka Evropské asociace úklidového průmyslu a odborný expert EU pro otázky sociálního dialogu v úklidovém průmyslu a členka sektorové rady ostatních služeb NSP a NSK, členka smírčí komise HKČR". Která strana tento velký úklid chystá, neprozradíme; nechceme, aby dostala přes padesát procent.

Také lidovci se nijak nežinýrují a mezi povolání svých kandidátů zařadili i „úspěšný oznamovatel korupce" a „hlavní organizátor úspěšného referenda v Praze 7 za nepředraženou radnici". Nejvíc nás ale zaujala tautologie Zemanovců. Lídr Bc. Zdeněk Žák je povoláním „ministr dopravy ČR, odborník v oblasti dopravy". Voliče je třeba klepnout paličkou, aby se mu rozsvítilo: Vláda odborníků, gumo!

ODS má volební spot „Nevěřte populistům, že je vše špatně". Odehrává se v motorestu Kaznějov. Dva hosté nadávají („vykrvácet nás nechali, zmetci, všechno nám vzali, všechno"), tři jim u vedlejšího stolu oponují. Co nám tedy podle spotu „dali" (míněna zřejmě ODS): nový laser v nemocnici, dotace na zateplení, na železnici pustili konkurenci („jezdím za půl"), levnější volání, živnostníkům „zachránili paušály", dosadili Lenku Bradáčovou. V pozadí točí piva exmnistr spravedlnosti Jiří Pospíšil, kterého za Bradáčovou Nečas z funkce vyhodil. Ale o to až tak nejde. Zvláštní věc - svým největším úspěchem se modří nechlubí. V motorestu Kaznějov ho zapřeli jak Jidáš Krista. Jaký úspěch? Vyrovnání s církvemi. (Ale zatajit ten úspěch jistojistě není populistické.)

Praha je oblepena ošklivě vyhlížející hádankou. Je na ní napsáno „Za Miloše Zemana", „15" a „Zemanovci". Není jasné, jestli se prezidentovi osvoboditeli (od Kalouska) něco stalo a SPOZ se za něj teď takto vylepeně modlí. Nebo jestli Miloš nasekal dluhy (třeba za člun, co se v něm vozil na Vysočině po rybníku a musela ho proti větru tahat ochranka) a oni je teď splácejí. Nebo jestli se za Miloše Zemana schovávají. Nebo za něj snad někde bojují? Nebo je to něco, jako že táhnou za jeden provaz, takže táhnou za Miloše Zemana? Ale co a kam táhnou? Nebo je to vysvětlení, že „to máme za to", že třeba Rusnokova děsivě odborná vláda je pomsta za volbu Miloše Zemana? Nebo si Zemanovci myslí, že kandidují za Miloše Zemana na Hrad? Nemělo by se jim někde stranou říct, že hlava státu může být jen jedna?

Tintoretto (1594)
Tintoretto (1594) | Foto: Wikimedia Commons (Creative Commons)

Řež krvavá, hluboko do minulosti jdoucí. V pátek v noci zveřejnil server E15.cz nové poznatky o spolupráci vůdce hnutí ANO 2011 Andreje Babiše s StB. Babiš měl tehdy krycí jméno Bureš. To se objevilo ve svazku bývalého pracovníka podniku Plastimpex Alexeje Nováka. Babiš o něm prý podal „minimálně dvakrát hlášení, stejně jako na jeho firmu Plastimpex". E15 také píše o soudu v Bratislavě (Babiš se brání tvrzení Ústavu paměti národa, ÚPN, že byl vědomý spolupracovník StB, práskač, konfident). ÚPN předložil soudu nový důkaz, který dokládá, že Babiš figuroval v akci StB „Oko". Svazek Oko byl veden právě na bývalého pracovníka podniku Plastimpex Alexeje Nováka. - Důkazy, že Babiš řekl komunistické rozvědce ANO, houstnou. Podle záznamů ÚPN se přerodil v agenta 11. listopadu 1982. (On to pilně popírá.) Pak by se jeho hnutí mělo spíše nazývat ANO 1982.

V sobotním tisku vyšla reklama na Hlavu vzhůru! Je na ní Velký Amenstik Václav Klaus a nápis: Volím korunu, ne euro! Volte Hlavu vzhůru! Zdá se, že Klaus už nechce zakládat jedinou skutečně pravicovou stranu na světě. Chce přejít rovnou k monarchii. Státi se korunovanou hlavou země. Co na to Koruna česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)? Ale to je teď jedno, co si Klaus zamane, toho dosáhne. Livia by mohla dělat královnu na Slovensku. Aby se taky uplatnila.

Zmatení občané hledají, koho volit. Naše nepolitické, jako strana ZATÍM neregistrované odbory, jim doporučily, ať nevolí „pravicové strany". Vyjmenovaly jen ODS a TOP 09. Podivuhodné je, že odbory vynechaly ANO 2011 Andreje Babiše. Co to? Máme tu levicového miliardáře? Nebo má Agrofert kámoše v odborech? Nebo se přimluvili estébáci z bývalé rozvědky? Čert ví. Koho naopak odborářští bafuňáři navrhují volit? ČSSD, KSČM, SPOZ, případně i KDU-ČSL. Doporučení volit komunisty je silné kafe. Odbory by se zřejmě rády přešupačily zpátky do ROH (komunistické Revoluční odborové hnutí), v němž byla za bolševika účast zaměstnanců takřka povinná. Že doporučuje šéf odborů Jaroslav Zavadil svoji ČSSD, je jasné, když je lídrem sociální demokracie v Praze. A je to opravdu fér a vůbec svého předáckého postu nezneužívá. Za čtyři roky by odbory mohly kandidovat jako partaj... Dá-li Zeman.

 Livia Klausová se zřejmě stane symbolem Zemanovské diplomacie.
 Livia Klausová se zřejmě stane symbolem Zemanovské diplomacie. | Foto: Aktuálně.cz

Konečně! Konečně přišli zelení také s hymnou; to čekání už bylo poněkud trapné. Jmenuje se Barva tvýho hlasu a zpívá ji raper Ondřej Liška. Stojí tam třeba: „každej hlas má kromě síly i svou barvu/ když se dobře zadíváš - uvidíš auru/ vidim jí a tuším co to znamená/ barva mýho hlasu: je zelená". A taky refrén: „můj hlas je ZELENEJ nej nej/ tvůj hlas je zelenej/ váš hlas je ZELENEJ nej nej/ náš hlas je ZELENEJ nej nej…. a víme proč". - Hlasy mladých by to zeleným mohlo přinést, neboť je jasné, že Liška by neměl pokračovat v rapování.

S pravdou ven šel i úřadující šéf ódeesky Martin Kuba. Na svém facebooku zveřejnil jakýsi verbuňk do Music club Inferno, Spojařů 254, Strakonice, 18. října, 22:30, kde stojí, že Kuba libre se míchá do všeho, co se děje. Co z toho soudit? Že je Kuba ďábel? No, to si přece jen trochu fouká. Že je realista? Ano, pokud si již nyní otvírá klub a končí s politikou.

Pokusme se o předvolebním víkendu dobře odpočinout. Čeká nás totiž Oranžový týden - ten před volbami. Sociální demokracie v něm bude lidem vysvětlovat, proč je potřeba její silná vláda. Taky nám Lidový dům pošle 31 tun dopisů. (Co na to české lesy? Volily by oranžádu?) Prostě Oranžový expres.

Ondřej Liška, rapper.
Ondřej Liška, rapper. | Foto: Aktuálně.cz

Výživně probíhá návštěva prezidenta Zemana ve Středočeském kraji. Nejprve v Kolíně prozradil, že česká diplomacie jedná s únosci dvou pětadvacetiletých dívek Antonie Chrástecké a Hany Humpálové a že se pohybují mezi Afghánistánem a Pákistánem. Opět se neudržel. Snad dívkám neuškodil. Při návštěvě v Cerhenicích, zjevně v náladě, dal k lepšímu fór o Kalouskovi. Máme hlavu státu, jež veřejně vypráví sprosté vtipy o politických soupeřích v kampani. Jsme opravdový evropský unikát. Zeman: „Tuhle jsem slyšel jednu anekdotu a zdůrazňuji, že nejsem jejím autorem." (Odtud můžeme soudit, že prezident taky vtipy vymýšlí a sám si je pak vypráví.) „Volá telefon jedné dámě. Hlas v telefonu říká: Blahopřejeme, vyhrála jste druhou cenu v loterii a ta druhá cena je, že stisknete ruku ministrovi financí, panu Kalouskovi. A dáma říká: Víte, já bych nejradši pana Kalouska nakopala do pr... A hlas v telefonu říká: To nemůžete, to je první cena." Až Zeman doprezidentuje, může vystupovat s Jiřím Krampolem.

Andrej ANO Babiš poskytl rozhovor Právu. V něm mimo jiné říká: „Všichni mě pomlouvají, komentátoři píšou, jak jsem nejhorší, a vždy si do mě kopnou. Ale mě to strašně nabíjí a motivuje, abych ukázal opak." - ANO 2011 zřejmě vbrzku vystartuje s billboardy Kopejte do Babiše! Nabíjí ho to.


Otázkou je, zda i lídra ANO v Libereckém kraji Martina Komárka nabíjejí útoky. V Liberci se objevila parodie jeho volebních plakátů. Je na ní jeho hlava, nápis ANO Bylo líp a k tomu ještě: Gottwald taky makal. Plus článek, který Komárek napsal před třiceti lety a v němž stálo: „Gottwaldův odkaz není zdaleka pouze na papíře. Je i v myšlenkách a práci těch, kdo o něm dokáží přemýšlet, kdo se dokáží řídit jeho příkladem." Komárek to vysvětlil takto: „Bylo mi 25 let, udělal jsem ústupek tehdejšímu majiteli." Dodal, že se za to stydí. No, uvidíme, jaké bude dělat ústupky nynějšímu majiteli. Tehdejším majitelem svazáckého deníku Mladá fronta byl nejspíš ÚV SSM. Dnes deník (ale Komárka snad ne) vlastní Babiš.

Kouzlo nechtěného: Billboardy Andreje Babiše v Praze - Holešovicích.
Kouzlo nechtěného: Billboardy Andreje Babiše v Praze - Holešovicích. | Foto: Aktuálně.cz

ODS vyrukovala s twitterovým plakátem „Stát ženy respektující? I proto #Volím_pravici". Vypadá to, že se modří začínají obracet do nedávné minulosti. Kupříkladu Petr Nečas Janu Nagyovou (nyní Nečasovou) respektoval na plné koule. Za minulého premiéra platilo: „Petr Janu respektující? Možná #skončí v káznici".

Sociální demokracie slíbila, že církvím ořeže peníze, které dostávají jako kompenzaci za komunistické zlodějny. (Na to bude spolupráce s KSČM ideální.) Místopředseda oranžových Lubomír Zaorálek v úterý pravil: „Postavíme vyjednávací tým pro jednání s církvemi. To je jediný způsob, jak dosáhnout změny smluv." V týmu prý bude ministr zahraničí a ministr kultury. Bylo by dobré přibrat ještě papeže Františka (pokud by měl čas a chuť). Jednak by ho nejspíš katolíci poslechli. A za druhé je nový papež pro „církev chudou". Otázkou je, zda by ho Zaorálek překousl. Možná ano, kdyby ho mohl oslovovat prostě Franto. Papeži Franto.

Miloš Zeman toulající se po středních Čechách pokračuje v kampani za SPOZ. Chválil ministra dopravy Zdeňka Žáka, který je obklopen lidmi z brněnské ODS a vede kandidátku Zemanovců v Praze. Aby prezident Žáka ještě více podpořil, pohaněl jeho pražskou soupeřku Mirku Němcovou (ODS). Řekl o ní, že sice jako předsedkyně sněmovny udělovala spravedlivě slovo, „ale je otázka, zda to stačí na to, stát se premiérem, mně to připadá málo". Zeman zřejmě nepostřehl, že Němcová je žena, tedy „premiérka, premiéři už byli".

Obyvatelé v okolí řek prominou, ale škoda přeškoda, že nejsou v předvolební kampani povodně. Kdyby byly, modrá lídryně Mirka Němcová by místo „premiérky pro rozbouřenou dobu" mohla být „premiérkou pro rozbouřenou vodu" a na krku by mohla nosit rádio a pouštět v něm Bridge Over Troubled Water od Simona a Garfunkela. Ti táhnou i po čtyřiceti letech.

Petr Janu respektující? Možná #skončí v káznici.
Petr Janu respektující? Možná #skončí v káznici. | Foto: Ludvík Hradilek

Světový den chleba, který připadá na 16. října, byl oslaven také volební kampaní. Většina lídrů ho tráví o chlebu a vodě. Bobošíkovci představili aktuální hit „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej".

Babišův ministr zemědělství a lídr v Olomouci Jaroslav Faltýnek vyzval k soběstačnosti ve výrobě potravin, která podle něj vytvoří až 120 tisíc pracovních míst. To je zatím letošní rekord. Na druhém místě je Jan Mládek (ČSSD), podle kterého nás o „desetitisíce pracovních míst" připravují lidskoprávní exhibicionisté. Třetí skončil Michal Hašek (ČSSD), který vidí „až desítky tisíc pracovních míst" v Lesích České republiky, kam by poslal uklízet nezaměstnané.

Přímo před očima se nám tak skládá systémový recept na nezaměstnanost: Stačí nahnat pravdoláskaře do lesů, ať tam trhají něco k jídlu.

Zadržte, prosím! Vždyť bez práce je u nás „pouze" něco přes půl milionu lidí, takže když vidíme ty závratné počty nevyužitých pracovních příležitostí, už nás z toho bolí ruce. Kdo to všechno bude dělat?

Pro pořádek statistiky z minulé kampaně: ČSSD slibovala 100 tisíc, KDU-ČSL 150 tisíc a ODS dokonce 170 tisíc nových pracovních míst. Jako vždy, i letos, jsou to absolutně neověřitelná čísla. Klidně někdo může říct milion.

Jana Bobošíková zatím vítězí v soutěži o největší čuňárnu voleb. Možná po poradě se svým guru, držitelem Truman-Reaganovy medaile svobody za boj proti komunismu, na stránkách Hlavu vzhůru (Kopf hoch) zveřejnila podobiznu Karla Schwarzenberga s hákovým křížem za hlavou. Dokonce tím překonala volební tým Miloše Zemana, který loživě tvrdil, že na hradě rodiny Therese Schwarzenbergové visí obraz s hajlujícími lidmi a hákovými kříži. Svazačka Boboschückowa tedy udělala ze Schwarzenberga nacistu. Představuje si tak, jak sama prozradila, svobodu slova. Ve skutečnosti má prostě slabost pro nácky a komouše.

Premiérka pro rozbouřenou dobu na facebooku, který se stal jedním z hlavních nástrojů předčasné kampaně, nabídla fotky ze setkání se svými podporovateli (proběhlo v pátek). Přišlo pár celebrit, ale taky Čuňas neboli bývalý disident Franta Stárek. Do party se nehodí, na triku má nápisy UNDERGROUND RADIO a V podzemí to žije plus džínový ohoz. Pěkné je, že Čuňas se nezměnil. Vždycky ho najdete tam, kde být nemá. Za komančů v opozici, dnes pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, odkud by ho ČSSD ráda vyštípala, ale on se drží, A teď podpořil Němcovou, což mu u přátel uškodí. Jenže Čuňas je Čuňas a dlabe na ně. A ještě něco: že by šla ODS skutečně do sebe? V roce 2010 by se Čuňas na facebooku Němcové neobjevil ani náhodou.

Foto: Hlavu vzhůru

Gynekolog a exprimátor za ODS Bohuslav Svoboda posunul modrou kampaň do vyšších pater - vystrčil na voliče svůj krásný holý zadek. Učinil to převlečen za skotského bojovníka za svobodu, který říká Williamu Wallacovi (Statečné srdce), že se svobodou nemá nic společného, že je to „jen shoda jmen". Zadek předvedl na své facebookové stránce, pak video stáhl. Klip má více rovin. Svoboda nabídl jednu: „...lze říci, že jsem touto maškarou postavil Williama Wallace proti Jamesi Bondovi". Rozuměj Karlu Schwarzenbergovi. Takže pravicový volič v Praze bude vybírat mezi agentem 009 a holým zadkem. A nad nimi se bude vznášet (zatím oblečená) premiérka. Je to dobrá kampaň: věcná, obsažná, naprosto pravicová. Svobodovi prý v ODS již nikdo neřekne jinak než Nahý Zadek (nebo Holá P.)

Václav Klaus je krásný člověk. Žije v nepřetržité předvolební kampani, nikdy neustává. Kam kandiduje, to mnozí z nás ani neví, ale jeho píle je fascinující. Nedávno dostal Trumanovu-Reaganovu medaili svobody za boj proti komunismu. Iniciativa Vraťte nám stát jej ovšem vyzvala, aby medaili vrátil, neboť nikdy nebojoval proti totalitě. Bývalí disidenti říkají, že oni byli za totáče vězněni a pronásledováni, kdežto on nic. Klaus to však jasně a srozumitelně vysvětlil: oni seděli v lochu, on bojoval s komunismem „v širším slova smyslu". A o nespokojených vraťtenámstátnících dodal: „Jsou to lidé trapní, hloupí, směšní, strašně se divím, že se nestydí." Nedodal bohužel, za co by se měli stydět. Možná za to, mže byli za bolševika zavření. V užším slova smyslu.

Zde je Bohuslav Svoboda ještě oblečený.
Zde je Bohuslav Svoboda ještě oblečený. | Foto: Ludvík Hradilek

Od volebních klipů jsem si až tolik nesliboval, ale hned strana číslo 1 mě zaujala. Romantik Bohuslav Sobotka putující v máchovské variaci Českým středohořím u Loun, zahleděný do krajiny opatřené nápisy jako "Pracovní místa" a tepelnou elektrárnou (Počerady?), to je ten dobře fungující stát.

Praotec Čech už chystá žalobu o autorská práva.

Josef Váňa pravil do televize: "Nevyhráli jsme Velkou pardubickou, ale myslím, že kdyby vyhrál volby pan Babiš, aby tenhle sajrajt, který tady přetrvává, dal do pořádku, tak bych byl hrozně rád."

Bystré oko prognostika v tom postřehne rok 2018 a prezidentské volby. Zapojte přece alespoň trochu svou představivost. Váňa na Hrad, kampaň platí Babiš. Pracovní hesla na billboardy: Bičík na zloděje, Zpátky v sedle, S vámi vítězně přes překážky, Přitáhnu uzdu nepřizpůsobivým, Češi na koni.

Žokejovu frustraci po pádu před cílem posledního dostihu kariéry chápeme. Nechápeme to, proč v takové chvíli, jsa rozrušen, mluví o politice a poměry v zemi shrne pod slovo sajrajt. Pane Váňo, tohle si prosím nechte do maštale, anebo alespoň napovězte, co či koho sajrajtem myslíte a co či koho už ne.

Vezměte si příklad z Mistra, který totéž vyjádřil podstatně distingovaněji: „Samozřejmě mám svého jasného favorita. Myslím, že ta osoba něco dokázala. V politice zatím moc ne, ale je to velmi úspěšný člověk. Ten, kdo umí dát dohromady velké věci, ten může dát dohromady i stát."

Ještě k Andreji Babišovi: Překvapuje nás, že zatím nenasadil do kampaně klikující červený autobus, který vloni koupil za devět milionů od Davida Černého, jednoho z tvůrců volební image TOP 09. To by bylo stylové.

Předvolební kampaň má mnoho podob. Demitující ministr financí Jan Fischer nabonzoval svého předchůdce Miroslava Kalouska, že jako ministr nestál ve vrátnici a nekontroloval docházku zaměstnanců do práce. Želé v tom umí chodit. Když v prezidentské kampani prohrál se Zemanem a Schwarzenbergem, podpořil Zemana a stal se aspoň ministrem. Teď napadl Kalouska - zřejmě by rád na MF zůstal. Po volbách se Fischer nejspíš chce stát kontrolorem docházky.

ODS chce z Prahy rozšířit billboardy s Mirkou Němcovou po celé zemi. Premiérka pro rozbouřenou dobu, stojí na nich. Škoda, že se Němcová nestala nejdřív předsedkyní pro rozbouřenou ODS. Tam se jako klíště drží Martin Kuba, jehož plán je jasný: schovat se Němcové pod zástěru a svézt se s ní do sněmovny. (Němcová ale zástěru nenosí!)

Miroslava Němcová je moudrá žena. V České televizi pravila, že by ODS ve výjimečné situaci mohla podpořit menšinovou vládu ČSSD. „V tom vějíři možností teoreticky nelze vyloučit, že by mohla nastat úplně fatální situace. Já tady nemůžu silácky bouchat do stolu a říkat, co všecko neuděláme..." Němcová však zapomněla na jednu věc - ona je přece Premiérka pro rozbouřenou dobu. A ta fatální situace by jistě nastala v rozbouřené době! Takže se nám rýsuje menšinová vláda ČSSD s premiérkou Němcovou.

Česká kampaň je krotká jak ovečka. Maximum, na co si strany troufnou, jsou holá stehna a kalhotky stažené pod kolena (LEV21). Škoda, že u nás nekanduje feministické hnutí Femen. Jeho členky ve středu rozjely jednu akcičku nahoře bez ve španělském parlamentu (proti nápadu, aby byla zpřísněna pravidla pro interrupce). Možná by se od nich mohla poučit premiérka pro rozbouřenou dobu... Někdo by měl Kubovi říct, že by to třeba zabralo.


Zhlédli jsme volební klip Hlavu vzhůru, obsahující volební hymnu a Václava Klause, a moc bychom prosili, dejme si na tyto věci pozor, protože je nesmírně, ale opravdu nesmírně falešný. Ten zpěv!

Trapné téma necudného večírku za účasti Kateřiny Zemanové jsme původně chtěli pominout, vždyť se volební kampaně až tolik netýká. Ale comingout, kterým se jí na Facebooku zastal Ondřej Nečas, syn bývalého premiéra, bez povšimnutí nechat nemůžeme:

„Já v 18 ukrad číslo z tramvaje, zvracel na zastávce a myslel jsem si, že je Klaus dobrej. Každej jsme dělali kraviny, na který nejsme úplně pyšný."

Po kom to dítě je?

Škoda, že bývalá hlava rodiny už tentokrát nekandiduje: ta druhá věta by byla vynikající heslo na billboardy. Image polidštěného suchara by zabrala. Jsem člověk zvracící, volím pravici!

Každý jsme dělali kraviny...
Každý jsme dělali kraviny... | Foto: Repro: ČT24

Klíčová otázka, která rozhodne o výsledku těchto voleb: Která politická strana stihne natočit volební spot s Tomášem Hertlem? Nebo alespoň vyslat do San José nějakého lídra, ať přiveze fotku s podpisem? Tak určitě, Vodňanské kuře má problém.

Do volební řeže promluvil konečně také nekandidující Jiří Paroubek, jeho LEV21. V průzkumech se prakticky ani neobjevuje, ale kupříkladu ve středečním Právu měl LEV reklamu Nic neskrýváme! (Možná by měli...) Na poutáku je dívka či žena od nahých stehen dolů, pod koleny stažené kalhotky, jehlové podpatky. Pokud uspějí, budou tak jejich dámy chodit ve sněmovně? A čí to jsou nohy? Petry..? Jiřího? Petra? (Míněno Bendy samozřejmě.) Jisté je, že po této reklamě se LEV může těšit na dobrých 20 až 40 procent.

Kdo nemá hymnu, jako by nebyl. Má Tomio Okamura, má Bobošíková, mají už i komunisté. Jmenuje se Komunisté, to je jisté a konkurenci Tylovi a Škroupovi složil již dříve Statis Prusalis. Text: „Komunisté, to je jisté, s lidmi dnes i zítra, neslibujem' lidem žádný ráj. Ruce máme stále čisté, svědomí i cíle, my jsme ti, co slaví První máj." K verši „ruce máme stále čisté" doporučuji shlédnout Příběh rudého zla. Hymna kritizuje i Listopad 1989: „Co je jisté, to je jisté, svět se prostě točí, fórum vlajky, cinkání a lež. Zpívali nám vyvolení sametovou řečí, podveden jsem zpíval hymnu též." Naštěstí se ale pěvec Prusalis po poblouzení v roce 1989 vrátil na správnou cestu.

Teď vás necháme chvíli hádat. Vytrhli jsme to z blogu jednoho politika a ptáme se i na to, o kom mluví a do koho tepe. Píše: „Právě jeho samolibost o něm vypovídá nejvíc. Všechno, co říká a co si myslí, je u něj svatá pravda, a kdokoli to zpochybní, je lhář, škůdce a úhlavní protivník."

První nápověda: píše to politik Zemanovců. Pokračuje: „Je nedotknutelný a vševědoucí."

Druhá nápověda: píše to politik Zemanovců, který nebyl z kandidátní listiny vyškrtnut pro odpadlictví od víry. A dodává:

„Důkazem není jen to, že se vyjadřuje ke všemu od těžby plynu na Sibiři až po očkování nemluvňat, ale i jeho podlá akce proti všem novinářům, kteří o něm náhodou napíší negativní, byť pravdivou informaci."

A tady už přihořívá.

„Jejich telefonní číslo zveřejní na svém profilu na Facebooku a nechá své příznivce, aby si na nich vylévali své emoce a nízké záškodnické pudy."

Hoří! Tím padouchem, co ponouká své nohsledy proti hlídacím psům demokracie, je Tomio Okamura a odhalil ho Zakaría Nemrah, trojka na pražské kandidátce SPOZ. Vida, odkud se novinářům dostane zastání! Ví o tom ale čestný předseda?

Dlouholetý středočeský lídr ODS Petr Bendl odbočil z Twitteru a na závodišti v Lysé uspořádal dostih o Cenu Petra Bendla. (Rovina - III. kategorie - 1600 m, dotace 46 000 Kč). Působí to jako takové lehce velkopanské zpestření volební kampaně. (Viz také inzerát v dostihovém programu. Žádný dostihový rým na slovo „pravici" se nepodařilo spáchat ani nám.)

Skutečné mecenášovy ambice však prozrazuje popisek „Petr Bendl na svém Hektorovi". Na Hektorovi totiž před ním jezdil pouze jeden politik, a to T.G.M.

Foto: Aktuálně.cz

V pondělí Jana Bobošíková sdělila, jaká by vypadala kariéra Mirky Němcové a Martina Kuby bez velkého Václava Klause. „...buď by myli ve Žďáru schody, nebo by léčili v nějaké zapadlé nemocnici." Je zjevné, že Hlavu vzhůru nechce jako voliče ani uklízečky, ani lékaře. Zřejmě tedy hodlá oslovit a přetáhnout voliče DSSS. Možná by své hnutí měla přejmenovat na Ruce vzhůru!

Je těžké býti politikem. Server Demagog.cz sleduje předsedy stran a hnutí, kteří kandidují do sněmovny. Posuzuje jejich vystupování v ČT, v Interview Daniely Drtinové. Podle Demagoga toho zatím nejvíc nalhal Tomio Okamura (Úsvit). Velký vůdce Úsvitu řekl pravdu ve 23 výrocích, ve 30 lhal. Na krk Okamurovi dýchá Jana Bobošíková. Naopak nejlepšího salda dosáhl lidovec Pavel Bělobrádek - nelhal ani jednou. Asi se drží rčení, že kdo lže, ten krade.

Také Petr Gazdík ze Starostů, potažmo topky, si vypůjčil citát z Pelíšků: Proletáři všech zemí... „Souhlasím s Jiřím Kodetem." (Kodet ve filmu dodal „vyližte si prdel".) Gazdíkovi útržek věty dovolil použít režisér Pelíšků Jan Hřebejk. Citace však naštvala Soňu Kodetovou, vdovu po herci. Ona je prý jediná, kdo má právo povolit použití oněch tří slov. Nepátrejme, kde na to přišla. Co na to Gazdík? „Jestliže to paní Kodetové, která kandiduje v Praze za ODS, vadí, pak jsem v rámci slušnosti vydal pokyn, aby plakáty byly staženy. Je to z mé strany opravdu jen slušnost, žádný zákon, tedy ani autorský, jsem tím neporušil." - Reakce Gazdíka je pěkná. Jen si mohl odpustit to zdůrazňování, jak je slušný. (Zvlášť, když je to výrok o zadní části těla.)

Naplno kampaňuje ČSSD. V pondělí na tiskovce oznámila, že jí vadí, jak jsme tlustí. Zavede třetí hodinu tělocviku ve škole. Věrozvěstem pohybu je Petr Hulinský. Ten, který pomáhal vyštípat Jiřího Dienstbiera z pražské ČSSD (šel proti kmotrům) a který je ověnčen pátým danem v taekwondo. Řekl někdo Hulínskému, že děti na základce nevolí? A řekl mu někdo, že tlustí se naštvou? Škoda, že taekwondista neprozradil, kde ČSSD vezme na stavění tělocvičen (už dnes jich je málo) a na placení dalších hodin tělocviku. Ale to je samozřejmě detailek.

Stalinistka a kandidátka KSČM Marta Semelová odpovídala na dotazy čtenářů iDNES.cz. Vyjádřila se k minulému režimu:  „Samozřejmě byly i některé chyby, to nikdy nikdo nezamlčoval. Ale celkově to byl určitě spravedlivější systém, než je ten současný." Semelová asi žila v jiné zemi, pokud míní, že chyby nikdo nezamlčoval. Jen zmínka o chybě byla na kriminál. Škoda že Rudá Marta nemůže vysvětlit mým dědečkům, v čem byl minulý režim spravedlivější. Komunisti je oba zabili. Bez soudu a bez důvodu.

Bez velkého Václava Klause by Mirka Němcová myla schody ve Žďáru. Míní velká Jana Bobošíková.
Bez velkého Václava Klause by Mirka Němcová myla schody ve Žďáru. Míní velká Jana Bobošíková. | Foto: Lucie Kudláčková

Andrej Babiš jede jak elektrická myš. Dal rozhovor serveru Parlamentnílisty.cz: „Musím říct, že Praha je specifická. Bylo tam plno nastrčených agentů TOP 09 a ze Svobodných, kteří mi tam přišli narušit celou akci, třeba notorickým lhaním na téma biopaliv." - Agenti stran, to je bomba! Za topku byl zřejmě nasazen agent 009 s iniciálami KS. - O kousek dál Babiš pokračoval: „Já nechápu, že někteří novináři mají stále zažité, že musí za každých okolností všechny z něčeho podezírat. Například, že na jeden náš mítink přišla starší paní, která nám složila básničku a hlasitě ji tam četla. Bylo nám podsouváno, že jsme si to sami zinscenovali. My zkrátka žijeme v takové atmosféře, kdy každý čeká odevšad nějaký podraz, podvod, manipulace. A nikdo není pozitivní. To je špatně." - Takže ti agenti byli pozitivní?

Ještě jednou Andrej ANO Babiš, kterému vadí stálé novinářské podezírání: „Samozřejmě, že teď ještě přijde na mě a možná i lidi z ANO špína, která se už doluje a hledá i na moji rodinu, na mého syna, nějaké pomluvy. Samozřejmě za tím vším je hlavně Kalousek, který hledá na Slovensku něco, co by mě kompromitovalo, co by ovlivnilo i ten soud na Slovensku. Je to všechno na zvracení. Ale jsem na to připraven." (Na Slovensku se Babiš soudí, že nebyl agent StB.) Zřejmě během kampaně tu podezíravou nemoc od novinářů chytil, ale ještě o ní neví.

Zemanův premiér Jiří Rusnok v neděli v ČT mluvil o tom, jak jeho ministr dopravy Zdeněk Žák, lídr kandidátky SPOZ v Praze, odvolal ředitele tří státních firem (pěkná předvolební akcička.). Prý tam chtěl mít lidi, kterým důvěřuje. „Nevím, s kým to ministr diskutoval. Zřejmě to s nikým nediskutoval, ale vidím to jako minimální problém. Profesionální to není, ideální by bylo výběrové řízení." Tři poznámky. 1. Je vidět, že Rusnok nikam nekandiduje. Už si u Zemana vykandidoval guvernéra ČNB. 2. Představte si, co by se stalo, kdyby bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) sejmul tři šéfy státních firem s ročním obratem v desítkách miliard, na jejich posty neudělal výběrové řízení a nacpal tam své lidi. To by byl tanec! U Žáka, který to mimochodem dělá za pomoci známých firem z brněnské ODS, to je jen „minimální problém". 3. Ve vládě SPOZ odborníků je minimální problém nebýt profesionál.

Topka a Svobodní nasadili proti ANO tajné agenty...
Topka a Svobodní nasadili proti ANO tajné agenty... | Foto: Isifa/Thinkstock

Jak známo, prezident Zeman už mnoho let z neznámých důvodů touží po kanálu Dunaj-Labe-Odra. Naposledy o něm hovořil v Ostravě. Rozhněval tím Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten soudí, že „kanál Dunaj-Labe-Odra přesahuje svěží myšlenku uspořádat v Praze olympiádu". Prý si chce Miloš Zeman postavit pomník. „To ten Stalin na Letné vyšel levněji," míní Kalousek. K tomu dvě poznámky: socha Zemana na Letné není vůbec špatný nápad. Samo sebou v nadživotní velikosti. Něco jako Kristus nad Rio de Janeirem. Kdyby si tohle vzala topka jako volební program, dost možná by získala 55 procent hlasů. Možná si ale Miloš Zeman postaví jiný pomník, světový. Přišel teď s velkolepou mezinárodní iniciativou. V izraelskému listu Jediot Achronot vyřešil otázku Palestinců: „Napřed je třeba jít do utečeneckých táborů v Libanonu a v Sýrii, kde je nejhorší situace. Odtamtud Palestinci mohou odejít do Saúdské Arábie a do emirátů a dostanou takové ekonomické podmínky, jež jim umožní důstojný život." Světoví politici si s Palestinci léta lámou hlavu a nic. Pak přijde Miloš a vymyslí to na fleku. Kam se hrabe Obama i s Putinem. A výsledek? Závistivý Karel Schwarzenberg nemůže uznat Zemanovu velikost a ještě ho napadne: „Nápady, včetně toho, že by se měli všichni Palestinci přestěhovat do Saúdské Arábie, aniž by se  s někým ze Saúdské Arábie setkal, je nehoráznost a bezohlednost, kterou může říci jen buran." Ach ta česká závist! Knížete to prostě nenapadlo, to je celé.

V Polsku vztyčili obří sochu Ježíše. My bychom mohli vztyčit nadživotní sochu Zemana.
V Polsku vztyčili obří sochu Ježíše. My bychom mohli vztyčit nadživotní sochu Zemana. | Foto: Reuters

Andrej Babiš je realista. Na mítinku v Liberci řekl, že tyto volby ANO 2011 nevyhraje, nepočítá s tím. „Ale můžu slíbit, že budeme pracovat a snažit se, dobudujeme hnutí. A pokud neuděláme nějaké průsery, za čtyři roky můžeme volby i vyhrát," dodal. Výstižné. U nás stačí „neudělat průser". Jenže se to ukazuje takřka nemožné.

Čísla, která vylosuje Státní volební komise, vždy vyvolají zájem. ČSSD dostala 1, hurá. TOP 09 dostala 4. Miroslav Kalousek: „Čtyřka se mi líbí, protože ty nejúspěšnější hudební skupiny byly často ve čtyřech - Beatles, Rolling Stones, Talichovo kvarteto." Zřejmě na něj nezapomenutelně zapůsobil Karel Schwarzenberg zpívající českou hymnu, když postoupil do druhého kola prezidentské volby. Hotový John Lennon.

Zdeněk Svěrák byl okraden. Skladatel hymny hnutí Hlavu vzhůru Tomáš Úlehla mu ukradl sousloví „metelesku blesku" z filmu Marečku, podejte mi pero! Svěrák uvažuje, že ho zažaluje. Vadí mu, že „někdo používá slovní spojení, aniž by se zajímal o to, že patří někomu jinému". Chuť žalovat je snad ještě trapnější než sama hymna. Použít takový útržek z filmu asi není na kriminál či na pokutu. Žádný soud Úlehlu neodsoudí. Že se Svěrákovi nelíbí Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, to snad mohl vyjádřit o kousek vtipněji.

Čtvrtek přinesl do koženě akurátní kampaně konečně trochu vzruchu. Ranní, snad až příliš sebekritický rozhovor Václava Klause v MF Dnes vzápětí pohotově vyložil Tomio Okamura: „Vašek se rozhodl, že už nebude mlčet a nebude lhostejný k politickému marasmu v naší zemi." Hlavní zprávou dne tedy je: Koho volí Eva? A znamená to, že pověsti o rozpadu legendární dvojice opravdu nelhaly? Přivítejte je: Tomio a Vašek!

"Jsme velmi potěšení, že podporu našemu hnutí právě vyjádřil ing.Václav Ševčík, elektrotechnik, majitel několika patentů, hudebník, zakladatel a manažer dua Eva a Vašek."
"Jsme velmi potěšení, že podporu našemu hnutí právě vyjádřil ing.Václav Ševčík, elektrotechnik, majitel několika patentů, hudebník, zakladatel a manažer dua Eva a Vašek." | Foto: Hnutí Úsvit

Zprávy ze světa: Třetí den federálního shutdownu požádal prezident Barack Obama Lidový dům o vyslání poradců a copyright na heslo: Prosadíme dobře fungující stát.

ODS ve volebním programu slibuje, že na některých dálnicích zvýší povolenou rychlost na 150 kilometrů za hodinu. Kdo to potřebuje? Jaký je motiv? Zřejmě uklidnit své voliče v BMW, zmatené umístěním ženy do čela kandidátky. Ne, to opravdu neznamená, že couváme ze svých alfa-samčích tradic. Silné auto a pedál na podlaze jsou v genech ODS stejně, jako býčí šíje a paklíky pětitisícovek. Padej ke krajnici, #volím_pravici!

Svéráz Andrej Babiš v rámci kampaně prohlásil: "Malé a střední podniky - to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd." To je tedy pozoruhodné. Bonmot? Koncepce státu? Řízeného jako firmy?

Pojďme stejnou optikou a slovníkem poměřit volební program Ano 2011: „Budeme důsledně vybírat daně, zamezíme únikům peněz z veřejných rozpočtů." To jsou klišé a kecy. - „Chceme solidární společnost bez zneužívání sociálního systému." To jsou klišé a kecy. - „Stejná pravidla pro všechny." To jsou klišé a kecy. A tak dále.

Politika je plná „klišé a keců" jaksi sama ze své podstaty. Pokud se tím miliardář nehodlá zatěžovat, případně chce mluvit rychleji než myslet, navrhujeme soustředit se spíše na Vodňanské kuře. Ano, bude líp.

Lobbista Miroslav Šlouf byl sice z okolí Miloše Zemana vypuzen, ale nakazil se prezidentovým uměním prognózovat. Serveru parlamentnilisty.cz popsal, jak dopadnou volby: „Vidím to tak, že ČSSD vyhraje, protože je k tomu odsouzená. Je mi však líto, že je v jejím čele takový nýmand jako Bohuslav Sobotka. Je nevýrazný a nic neumí. S Michalem Haškem je to podobné. Snažil jsem se mu dříve trochu pomáhat, ale pak mi začal lhát." - Jestliže Šlouf o předsedovi ČSSD říká, že je nýmand, nebude to se Sobotkou tak zlé. A že Šloufovi Hašek lhal, to je opravdu ošklivé, Šloufovi se lhát nesmí.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová v pondělí oznámila, že občanští demokraté vylučují jakoukoli povolební koalici s „nesystémovými" politickými uskupeními. Jsou to ANO 2011, Úsvit přímé demokracie, Hlavu vzhůru a SPOZ. „Nejsou demokratickými stranami," řekla Němcová. Zřejmě jí v centrále ODS zakázali číst průzkumy veřejného mínění, jinak věděla, že ODS taková spolupráce ani nehrozí.

Na modrou místopředsedkyni zareagoval, jako obvykle velmi přátelsky a vstřícně, moravský samuraj Tomio Okamura: „ODS, která tu dvacet let zneužívala moc tak, že se rozkradly miliony korun a lidé ztratili důvěru ve stávající systém, by měla zalézt, zbavit se kmotrů jako hyena vší a pak se někdy možná vrátit do politiky."

Tomio Okamura také Miroslavu Němcovou proškolil v demokracii: je to „vrácení moci občanům". Je to nebát se, že povládne ´lůza z ulice´. Okamura lidu věří, „... ta z jejich pohledu ´lůza´ by nikdy nedovolila tunely, divoké nevýhodné privatizace národního majetku, rozkradení důchodového účtu." Zní to krásně, až na to, že všichni ti lupiči přece původně taky byli obyčejní občané, tedy ´lůza z ulice´. Nevládli nám lidé, kteří se narodili jako ministři a poslanci...

Miroslav Šlouf. Nedávno prchl z ČSSD. Za Zemanem
Miroslav Šlouf. Nedávno prchl z ČSSD. Za Zemanem | Foto: Kateřina Eliášová

Marně dumám, proč má topka heslo Víme, kam jdeme. A proč je u toho na billboardech dýmka. Jdeme si zabafat? Nebo je to hlubší symbol? Něco jako cigára ne, takže jsme konzervativní? (Připomíná to Václava Klause, který odmítá snowboard; ten by měl na billboardu zřejmě lyže s kandahárem.) A jak je to s tím, že topáci vědí, kam jdou? Zase je to hlubší myšlenka? Něco jako: Všichni tam jednou musíme? Nebo je to naopak dětsky prosté: jdou do sněmovny. A do vlády. A do státních a polostátních firem atd. Nebo je to ještě prostší: jdou na bondovku do kina? Schwarzenberg, Karel Schwarzenberg?

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek byl v nedělní debatě na Primě spolu s předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem. Zaorálek: „Přál bych si, aby KDU-ČSL byla koaliční partner." - Překvapivé. KDU-ČSL je strana spojená s vracením majetku církvím. Proti tomu Zaorálek dlouhou dobu dštil oheň a síru. Jenže teď se věci změnily: lidovci se zdají přímo andělskými partnery proti Zemanovcům. Vláda s lidovci má jeden háček, nebo spíš hák: Miloš Zeman si nepřeje ani Zaorálka, ani lidovce.

 

Foto: Aktuálně.cz

Stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Roman Sklenák oznámil ve čtvrtek voličům: „Navrhujeme porodné neomezovat a poskytnout za první, druhé a třetí dítě 13 tisíc korun." (Nyní se porodné vyplácí jen za první dítě rodinám v hmotné nouzi.) Co na to stínový ministr financí Jan Mládek? Od Tomio Okamury si půjčí samurajský meč a nalehne na něj.

Ve čtvrtek pořádaly Hospodářské noviny diskusi politiků. Účastnil se i majitel společnosti BEST Tomáš Březina, v tu chvíli ještě lídr středočeské kandidátky ANO 2011. Pravil tam, že by zrušil daň živnostníkům. Večer Březina oznámil, že odstupuje z čela kandidátky ANO, prý jsou pro něj babišovci málo pravicoví. Se zrušením daní by mohl začít dělat „pravicovou politiku" u KSČM. Nebo ve SPOZ. Tam navrhl lídr pražské kandidátky a ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák, aby cestující v regionálních vlacích nemuseli mimo dopravní špičku platit jízdné.

Dík volební kampani se dozvídáme více o zdravotním stavu Miloše Zemana. K bolavému palci, dietě a lékaři vynucované abstinenci přibyly děsy. (Následky odvykací kůry?) Prezident se ve Znojmě přiznal: „Představuji si hrůzný sen, že k volbám půjde jediný občan a jím zvolená strana dostane všech dvě stě křesel v parlamentu." Možná by měla hlava státu následovat Karla Schwarzenberga a občas si zdřímnout, místo aby si představovala pavor nocturnus.

Foto: Thinkstock

ČSSD mění priority v kampani. Chce Česko zařadit mezi 10 nejúspěšnějších zemí světa. Ambiciózní plán. Místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková oranžovou ambici upřesnila: „Jestliže máme světovou egyptologii, podporujme egyptologii." Jako pilný čtenář Kingsleye Amise a jeho knihy Egyptologové to plně podporuji.

Neběží jen kampaň do sněmovny. Kozopas a exdisident Standa Penc už rozjel kampaň do Senátu. Na Facebooku píše (cituji): „V roce 2014 budu kandidovat do Senátu Parlamentu ČR ve volebním obvodu 39 - okres Trutnov a Adršpachsko-Teplické skály. Na této stránce budu informovat o kampani, kterou v rámci kandidatůry budu vytvářet. Za případnou podporu nebo pomoc děkuji velice." - Marjánku propagující Penc by mohl zvolit heslo „Zhulenej Senát".

Opuštěné pyramidy v Gíze
Opuštěné pyramidy v Gíze | Foto: Martin Novák

Zprávy z bojiště: Hlavní frontová linie se ve středu posunula přibližně 200 kilometrů na východ od Prahy. Jako první Brno obsadila, pardon, osvobodila, delegace prezidenta republiky, bouřlivě vítána zaměstnanci krajského úřadu v čele s hejtmanem Haškem. Zatímco jednotky vlasovců, pardon, Sobotkovců, zaútočily odpoledne z operačního prostoru Lužánky, s cílem zaujmout pozice na spojnici náměstí Svobody - Midway. Viz plán bitvy:

Foto: Jan Lipold

Úterý večer, Moravská filharmonie Olomouc, mítink TOP 09 se studenty. Karel Swarzenberg by rád zákon o státní službě: „Sotva nastoupí nová vláda, provede se čistka a přívrženci staré vlády jdou do háje a přicházejí noví. V Německu nebo USA po volbách vymění akorát náměstky na ministerstvech, ostatní úředníci zůstávají, ale u nás je odložená i hajzlbába." - Topka zjevně prosazuje definitivu i pro produktové manažerky WC. Pěkné.

V Královéhradeckém kraji vede kandidátku SPOZ zpěvák Daniel Hůlka. Serveru Ihned.cz popsal, co s daněmi a ekonomikou. Daně: „Je známo, že my, kteří podporujeme myšlenky Miloše Zemana, podporujeme zvýšení společenské solidarity, a tedy i spravedlivé zdanění vysokopříjmových skupin obyvatelstva." Růst ekonomiky: „Pan prezident často uvádí jako příklad investice s multiplikačním efektem stavbu domova pro seniory. Ten je třeba vybavit i koberci a nábytkem, přijmout personál a zadat zakázky různým dodavatelům. Příbuzní navíc zvýší tržby v místních restauracích. Já s panem prezidentem pochopitelně souhlasím." - Bože, jak je to jednoduché!

V úterý se Miloš Zeman setkal s přispěvateli svého Nadačního fondu na splácení státního dluhu. Podnikatelé se mu nehrnou, chce je zlomit: „Až budou chodit různí lidé a budou říkat - já bych potřeboval, abyste mě zařadil do podnikatelské mise, nebo já bych potřeboval, abyste se za nás přimluvil - v tomto případě přistoupím k vydírání, protože státní dluh je nás všech," oznámil. - Nikam nekandiduje, ale žije v permanentní kampani. Teď nasadil populární metodu Jánošík.

Daniel Hůlka přišel Miloši Zemanovi zazpívat hymnu.
Daniel Hůlka přišel Miloši Zemanovi zazpívat hymnu. | Foto: Ludvík Hradilek

Předvolební ČSSD chce platit alimenty za neplatiče. Stát poskytne výživné formou zálohy, pak bude dlužné peníze vymáhat. Zní to jak sen. Co je za ním? Další státní úředníci, možná právníci, které budeme platit. Nejen to. Stát je mizerný vlastník, to víme. Mizerný policajt. To taky víme. A stane se ještě mizerným vymahačem.

Foto: Vojtěch Marek

Na nože se mezi sebou řežou Zemanovci. Místopředsedkyně SPOZ Dita Portová píše dopis Miloši Zemanovi: Za co, pane Bože, za co? táže se čestného místopředsedy Zemanovců. Za co jsou vyhazováni lidé z kandidátek? Třeba doktorka Pavlíčková: „Tvojí kartonovou podobu měla, po čas prezidentské kampaně, statečně ve své ordinaci." (Podle pacientů však na kartonu chyběla svatozář!)

Po volbách ODS s daněmi hýbat nebude, slibuje. Můžeme jí věřit. Kupříkladu piráti s daněmi taky hýbat nebudou, to je prakticky jisté.

Nejen českou státní banku zřídí po volbách ČSSD, ale taky jakési národní TESCO, „silný národní řetězec," říká Michal Hašek. „Není to tak, že by šlo o státní podnik," dodává. Tak to je tedy rébus. Proč MILOŠKAUFLAND vznikne? Asi tam bude po volbách prodávat Bohouš Sobotka.

Konečně víme, proč Mynář a Nejedlý vyškrtli Šloufa jako lídra pražské kandidátky SPOZ. Bylo to pro jeho dobro. Sám řekl: „Měl jsem už na říjen naplánovanou cestu do Afriky, tam jsem se docela těšil..."

Stále napjatě čekáme, co budou ta "politicko-společenská opatření", která ohlásil Miroslav Šlouf byv vyškrtnut z kandidátky SPOZu. Terminus technicus je to parádní, v roce 1988 bychom si pod ním dovedli představit třeba zákaz vstupu na Václavské náměstí - ale teď? Velmi tajuplné.

Chvilka pravicové poezie. Kampaň ODS se, jak jste si možná všimli, odehrává na Twitteru, billboardech a ve verších. Pravidlo číslo 1: Hlavně to přitom nepřekombinovat! (Viz níže).

Foto: Komunita Volební billboardy na Facebooku.

Bulvární tisk přinesl zprávu, že se Petr Nečas oženil s Janou Nagyovou. Na výsledek voleb to podle našeho názoru nebude mít vliv, ale v každém případě je třeba připojit varování: Funkce premiéra škodí manželství. Imunní jsou pouze premiéři-odborníci, kdežto tři poslední premiéři-politici, Paroubek, Topolánek a Nečas, své letité svazky úspěšně rozložili a navázali nové. Třikrát - a dost?

TOP 09 rozjela volební kampaň v pražské tramvaji. Pozor, neplést tuto akci s populárním sloganem dopravního podniku Vždyť to jede jinam!

Nenechte se zmást tím, že lídr se na snímku tváří, jako by zapomněl vystoupit a mířil neodvratně na konečnou. Ruku na srdce: Vy se snad, když se kodrcáte tramvají, zubíte na celé kolo?

Foto: Vojtěch Marek

Zprávy z bojiště: Hlavní frontová linie se ve středu posunula přibližně 200 kilometrů na východ od Prahy. Jako první Brno obsadila, pardon, osvobodila, delegace prezidenta republiky, bouřlivě vítána zaměstnanci krajského úřadu v čele s hejtmanem Haškem. Zatímco jednotky vlasovců, pardon, Sobotkovců, zaútočily odpoledne z operačního prostoru Lužánky, s cílem zaujmout pozice na spojnici náměstí Svobody - Midway.

Úterý večer, Moravská filharmonie Olomouc, mítink TOP 09 se studenty. Karel Swarzenberg by rád zákon o státní službě: „Sotva nastoupí nová vláda, provede se čistka a přívrženci staré vlády jdou do háje a přicházejí noví. V Německu nebo USA po volbách vymění akorát náměstky na ministerstvech, ostatní úředníci zůstávají, ale u nás je odložená i hajzlbába." - Topka zjevně prosazuje definitivu i pro produktové manažerky WC. Pěkné.

V Královéhradeckém kraji vede kandidátku SPOZ zpěvák Daniel Hůlka. Serveru Ihned.cz popsal, co s daněmi a ekonomikou. Daně: „Je známo, že my, kteří podporujeme myšlenky Miloše Zemana, podporujeme zvýšení společenské solidarity, a tedy i spravedlivé zdanění vysokopříjmových skupin obyvatelstva." Růst ekonomiky: „Pan prezident často uvádí jako příklad investice s multiplikačním efektem stavbu domova pro seniory. Ten je třeba vybavit i koberci a nábytkem, přijmout personál a zadat zakázky různým dodavatelům. Příbuzní navíc zvýší tržby v místních restauracích. Já s panem prezidentem pochopitelně souhlasím." - Bože, jak je to jednoduché!

V úterý se Miloš Zeman setkal s přispěvateli svého Nadačního fondu na splácení státního dluhu. Podnikatelé se mu nehrnou, chce je zlomit: „Až budou chodit různí lidé a budou říkat - já bych potřeboval, abyste mě zařadil do podnikatelské mise, nebo já bych potřeboval, abyste se za nás přimluvil - v tomto případě přistoupím k vydírání, protože státní dluh je nás všech," oznámil. - Nikam nekandiduje, ale žije v permanentní kampani. Teď nasadil populární metodu Jánošík.

Zpěvák Daniel Hůlka: "...my, kteří podporujeme myšlenky Miloše Zemana..."
Zpěvák Daniel Hůlka: "...my, kteří podporujeme myšlenky Miloše Zemana..." | Foto: Ludvík Hradilek

Předvolební ČSSD chce platit alimenty za neplatiče. Stát poskytne výživné formou zálohy, pak bude dlužné peníze vymáhat. Zní to jak sen. Co je za ním? Další státní úředníci, možná právníci, které budeme platit. Nejen to. Stát je mizerný vlastník, to víme. Mizerný policajt. To taky víme. A stane se mizerným vymahačem.

Foto: Vojtěch Marek

Na nože se mezi sebou řežou zemanovci. Místopředsedkyně SPOZ Dita Portová píše dopis Miloši Zemanovi: Za co, pane Bože, za co? táže se čestného místopředsedy zemanovců. Za co jsou vyhazováni lidé z kandidátek. Třeba doktorka Pavlíčková: „Tvojí kartonovou podobu měla, po čas prezidentské kampaně, statečně ve své ordinaci." (Podle pacientů však na kartonu však chyběla svatozář!)

Po volbách ODS s daněmi hýbat nebude, slibuje. Můžeme jí věřit. Kupříkladu Piráti s daněmi taky hýbat nebudou, to je prakticky jisté.

Nejen českou státní banku zřídí po volbách ČSSD, ale taky jakési národní TESCO, „silný národní řetězec," říká Michal Hašek. „Není to tak, že by šlo o státní podnik," dodává. Tak to je tedy rébus. Proč MILOŠKAUFLAND vznikne? Asi tam bude po volbách prodávat Bohouš Sobotka.

Konečně víme, proč Mynář a Nejedlý vyškrtli Šloufa jako lídra pražské kandidátky SPOZ. Bylo to pro jeho dobro. Sám řekl: „Měl jsem už na říjen naplánovanou cestu do Afriky, tam jsem se docela těšil..."

Stále napjatě čekáme, co budou ta "politicko-společenská opatření", která ohlásil Miroslav Šlouf, byv vyškrtnut z kandidátky SPOZu. Terminus technicus je to parádní, v roce bychom 1988 si pod ním dovedli představit třeba zákaz vstupu na Václavské náměstí - ale teď? Velmi tajuplné.

Chvilka pravicové poezie. Kampaň ODS se, jak jste si možná všimli, odehrává na Twitteru, billboardech a ve verších. Pravidlo číslo 1: Hlavně to přitom nepřekombinovat!

Foto: Komunita Volební billboardy na Facebooku

Bulvární tisk přinesl zprávu, že se Petr Nečas oženil s Janou Nagyovou. Na výsledek voleb to podle našeho názoru nebude mít vliv, ale v každém případě je třeba připojit varování: Funkce premiéra škodí manželství. Imunní jsou pouze premiéři-odborníci, kdežto tři poslední premiéři-politici, Paroubek, Topolánek a Nečas, své letité svazky úspěšně rozložili a navázali nové. Třikrát - a dost?

TOP 09 rozjela volební kampaň v pražské tramvaji. Pozor, neplést tuto akci s populárním sloganem Dopravního podniku Vždyť to jede jinam!
Nenechte se zmást tím, že lídr se na snímku tváří, jako by zapomněl vystoupit a mířil neodvratně na konečnou. Ruku na srdce: Vy se snad, když se kodrcáte tramvají, zubíte na celé kolo?

Foto: Vojtěch Marek
Martin Fendrych Jan Lipold Martin Fendrych, Jan Lipold
Aktualizováno 23. 10. 2013 18:20
 

Právě se děje

Další zprávy