Praha - Svět se mění, ale je tu jistota, na kterou se můžete spolehnout. Jmenuje se Marek Benda, je členem ODS a od útlého věku sedí ve sněmovně.
V dalších čtyřech letech, (pokud tedy nepřijde zvrat a další předčasné volby), tomu nebude jinak.
Benda se do Poslanecké sněmovny dostal z nevolitelného desátého mísa na pražské kandidátce. Byť se málem do sněmovny neprobojovala celá ODS - získala jen přes sedm procent podpory - čtyřiačtyřicetiletý právník v hrstce poslanců chybět nebude. Díky preferenčním hlasům. Získal jich více než 5300.
Benda ve sněmovně sedí přes 20 let.
...
Že mezi objevy těchto voleb patří Andrej Babiš, už víte.
Ale že je mezi nimi i Miloš Babiš, vás možná překvapí.
První z nich je miliardář, mimo jiné majitel Agrofertu. Druhý z nich je majitel údajně největšího autosalonu Citroën v České republice. Oba kandidovali za hnutí Ano, přičemž je jasné, kdo těžil ze shody jmen.
Miloš Babiš se totiž stal největším "skokanem" středočeské kandidátky ANO. Ze třináctého místa se dostal až do sněmovny.
Příbuzní nejsou. "Každému říkám, že to je pouze shoda jmen. Ale je pravda, že když jsem přišel na úřady a padla otázka, jestli jsme příbuzní, tak když mi úplně nejvíc teklo do bot, neodpovídal jsem jednoznačně," řekl před časem Miloš Babiš serveru iHned.
Ještě nikdy se nestalo, aby úřadující předseda strany, která se do sněmovny dostala, byl vůli voličů ze sněmovny vyřazen. Nositelem prvenství se v sobotu v podvečer stal Martin Kuba. Lídr jihočeské kandidátky.
Co do počtu preferenční hlasů jej tu porazil bývalý hejtman Jan Zahradník, který získal 5 461 preferenční hlasů. Kuba 3 316. Vzhledem k ziskům ODS (tedy - spíše ztrátám) půjde za tento kraj do sněmovny jen jeden poslanec. A bude to Zahradník.
"Jan Zahradník je ikona jihočeské ODS, nejoblíbenější hejtman vůbec v historii strany," řekl Kuba ČRo k průběžným výsledkům voleb. "Já toto považuji za poměrně, řekněme logické a zůstat za takovýmto člověkem nepovažuji za úplnou ostudu," dodal.
I tak ovšem přislíbil, že na nedělním zasedání širšího vedení ODS dá svou funkci k dispozici. A s ním celá výkonná rada.
...
Vít Bárta, duchovní a posléze i faktický vůdce Věcí Veřejných, šel po zdiskreditování vlastní strany do voleb na kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.
A ač Okamura slaví (hnutí podpořilo 6,9% voličů), Bárta zůstal mimo poslaneckou lavici, a to navzdory tomu, že byl lídrem kandidátky Úsvitu v Plzeňském kraji. Na západě Čech se rozdělovalo příliš málo mandátů na to, aby na Úsvit v tomto kraji zbyl byť jediný mandát.
S Věcmi Veřejnými ve veřejném životě se nicméně neloučíme: na kandidátce Úsvitu se do sněmovny dostali kandidáti VV v Ústeckém, Jihočeském, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji.
...
Kam Zeman nemůže, strčí Čubu.
Chce se říci při pohledu na podporu legendárního JZD Slušovice Františka Čubu. Sedmasedmdesátiletý zemědělec znovu ovládl kandidátku SPOZ ve Zlínském kraji, ani jeho 1906 hlasů však nebylo Zemanovcům nic platné, protože v celé České republice získali méně než pět procent.
Na Zlínsku Čuba porazil i prezidentova kancléře. Vratislav Mynář obdržel 1215 preferenčních hlasů.
Opakovala se tak situace z krajských voleb na pozdim 2012. Ač tehdy kandidoval za Zemanovce na posledním místě, díky nejvyššímu počtu preferenčních hlasů byl zvolen do zastupitelstva Zlínského kraje a stal se radním pro zemědělství.