Praha - Legislativní rada vlády schválila novelu branného zákona. Norma počítá mimo jiné s obnovením odvodů, týkat by se měly mužů i žen. Novelu nyní posoudí vláda, pak zamíří k zákonodárcům.
"Nejde o návrat k základní vojenské službě nebo povinným vojenským cvičením. Armáda i nadále zůstane v době míru postavena na profesionálních vojácích," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Odvody podle něj umožní vést aktuální evidenci o tom, jak jsou na tom lidé zdravotně, fyzicky a zda jsou ochotni podílet se v případě ohrožení na obraně země. Podle návrhu má novela přispět k tomu, aby měla armáda v případě napadení Česka rychlou možnost povolat zálohy.
Branci dostanou na výběr
Pokud bude zákon schválen, nebude se novela týkat lidí, kterým bylo 18 před nabytím její účinnosti a dosud nebyli odvedeni. Účinnost zákona je navrhována od ledna 2016. První lidé k odvodům by měli jít o rok později. Branci budou mít možnost službu ve vojsku odmítnout. V případě válečného stavu by byli zařazeni do civilní služby třeba v nemocnicích.
"Pokud bude novela branného zákona schválena v navrhované podobě, v životě české populace se v zásadě nic nezmění. Pro občana účast v odvodním řízení znamená zejména vyplnit dotazníky, dostavit se před odvodní komisi a podrobit se zkoumání svého zdravotního stavu," řekl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Veškerá příprava vojáků v záloze bude v míru nadále na základě dobrovolnosti.
Novela právě dále počítá se zavedením dobrovolného vojenského cvičení. Toho se bude moct zúčastnit každý zdravotně způsobilý občan Česka, který bude mít o vojenský výcvik zájem. Posiluje také úlohu aktivních záloh, do kterých se mohou lidé hlásit dobrovolně již nyní. Nově by bylo možné jejich členy vyslat třeba i do zahraničních misí nebo na pomoc při živelních katastrofách.