Vojákům chybí munice, Stropnický chce investovat 750 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2014 14:54
Vláda ve středu projednala zakázku, kterou chce ministerstvo obrany v nejbližší době vypsat.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vojáci by měli do konce roku 2015 dostat chybějící munici za 750 milionů korun. Vláda ve středu projednala zakázku, kterou chce ministerstvo obrany v nejbližší době vypsat, řekl na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Armáda by v tendru měla získat především střelivo pro ruční zbraně, ale i pro pandury nebo gripeny. Zakázka bude vypsána přes agenturu NSPA spadající pod NATO.

"Armáda potřebuje do značné míry doplnit munici, a to jak do ručních zbraní, tak i do stopadesátdevítek i do gripenů," uvedl Stropnický. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška se bude munice nakupovat v letech 2014 a 2015.

Desítky milionů nábojů

Armáda počítá třeba s nákupem střeliva pro útočné pušky, samopaly, pistole, kulomety i odstřelovací pušky, ale také pro kanóny umístěné na pandurech, kulomety gripenů a vrtulníků Mi-171 nebo neřízené střely pro letouny L-159 Alca. Vojsko chce nakoupit i pyrotechnickou munici nebo klamné cíle. Desítky milionů kusů munice mají podle předpokladů stát 758,7 milionu korun.

Podle ministerstva obrany se podobné nákupy přes agenturu NATO v minulosti osvědčily, ceny se podařilo snížit v některých případech i o několik desítek procent. Důvodem je velikost zakázek, kdy agentura může díky nákupům i pro další země získat množstevní slevy nebo dosáhnout výroby munice, která se nevyrábí pravidelně.

"Do soutěže samozřejmě mohou jít i české firmy, už v minulosti v řadě dodávek uspěl v soutěžích NSPA třeba Sellier & Bellot," poznamenal Pejšek.

Sklady zejí prázdnotou

Vojáci nedostatek munice opakovaně kritizují. Za prázdné sklady prý mohou úspory z minulých let, kdy byl armádní rozpočet opakovaně snižován. Na problém poukázal na červnovém zasedání sněmovního výboru pro obranu náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Pozemním a leteckým silám se prý nedostává střeliva za asi 5,6 miliardy korun. "Jedná se nejen o munici na výcvik, ale především o tu, která chybí v zásobách," řekl podle armádního webu.

Zásoby by měly vojákům v případě bojů vydržet na 30 dnů, do té doby má podle plánů začít fungovat alianční systém zásobování. V případě krizového vývoje by nyní podle Pavla armáda zásoby včas nestihla sehnat.

Vrtulníky znovu opraví LOM Praha

Vláda se ve středu zabývala také zakázkou na servis a opravu vrtulníků řady Mu za více než miliardu korun. V příštích čtyřech letech by ji měl opět získat státní podnik LOM Praha. Ruské vrtulníky opravuje i v současnosti, smlouva končí v listopadu. Podle Pejška chce resort s podnikem uzavřít nové čtyřleté rámcové smlouvy na léta 2015 až 2018. Jedna z nich by zajistila servis za 490 milionů korun bez DPH, druhá generální opravy vrtulníků za 635 milionů bez DPH. Protože jde o rámcové smlouvy, konečná cena služeb může být nižší na základě potřeb armády.

Vrtulníky ruské výroby Mi-8, Mi-17, Mi-171Š a Mi-24 byly do výzbroje české armády zařazovány postupně od roku 1967. Celkem jich je v armádních hangárech 42. Armáda je využívá pro přepravu lidí i materiálu, nasazeny mohou být i v zahraničních misích. Využívány jsou také v integrovaném záchranném systému nebo při humanitárních evakuacích zdravotně postižených lidí podle programu Medevac. Vrtulníky typu Mi-8 jsou v salonní úpravě používány také při přepravě ústavních činitelů.

Závislost na Rusku

V případě oprav vrtulníků je česká armáda závislá na dodávkách náhradních dílů z Ruska. Nedávné sankce Evropské unie vůči Rusku kvůli bojům na Ukrajině se podle Pejška netýkají náhradních dílů na používanou techniku. Provoz české vrtulníkové letky by tak ohrožovaly až případné odvetné sankce z ruské strany, pokud by dodávky do EU zakázala. Zatím podle Pejška nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo stát. Dodal, že nyní jsou zajištěny náhradní díly na několik měsíců.

Podle Stropnického zakázka pokryje období, během kterého se česká armáda chce ruských vrtulníků zbavit. Nemusela by tak mít obavy ze závislosti na dodávkách náhradních dílů z Ruska. Armáda uvažuje o nákupu nových vrtulníků, současné by mohla prodat. O některé z nich má zájem Irák.

IT zakázky prověří specialista

Ministr obrany ve středu na vládu předkládal i další zakázky na informační systémy za téměř 140 milionů, nákup léčivých přípravků a zdravotnických prostředků za sedm milionů korun nebo zajištění kontrol některých částí armádních letounů za 24 milionů Kč.

Resort chtěl původně vládu informovat o zakázce v oblasti IT na servis diskových datových úložišť, Stropnický ale materiál stáhl. "V tomto ohledu jsme na ministerstvu velmi obezřetní, protože jako jiná ministerstva je to pro nás problém, staré smlouvy jsou pro nás nevýhodné a je potřeba se z nich vyvázat," řekl. Na všechny zakázky v oblasti informačních technologií bude dělat armádě posudky "kvalitní specialista". "Čekají nás v tomto ohledu investice, které jsou zatím specifikovány na 900 milionů a při vší úctě, to se nám zdá trošku moc," dodal ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy