Stropnický tajně navštívil v Afghánistánu české vojáky

ČTK ČTK
18. 7. 2014 8:28
Na rozdíl od návštěvy prezidenta Zemana udržel resort obrany ministrovu cestu v tichosti. Stropnický dorazil do Afghánistánu už ve čtvrtek.
Ministr mezi vojáky. Ilustrační foto.
Ministr mezi vojáky. Ilustrační foto. | Foto: Jan Gazdík

Kábul - Ministr obrany Martin Stropnický navštívil v Afghánistánu české vojáky. Do země přiletěl vojenským speciálem ve čtvrtek ráno, z bezpečnostních důvodů bylo možné o cestě informovat až v pátek ráno.

Ministr se mimo jiné setkal s příslušníky jednotky, která střeží spojeneckou základnu Bagrám v provincii Parván. Ve strážní rotě sloužili i čeští vojáci, kteří minulý týden padli při sebevražedném útoku.

Stropnický vojákům poděkoval za jejich činnost. "Někdy musí bohužel dojít k takovým událostem, aby si lidé uvědomili, jaké chlapy mají," řekl ministr s připomínkou dvou nedávných útoků, které nepřežilo pět českých mužů a jeden byl zraněn. Několika vojákům poté předal pamětní mince a přečetl některé ze vzkazů, které lidi v souvislosti s tragickým útokem české armádě poslali.

Občerstvení po česku

Vojákům také přivezl české občerstvení, například chléb a salám.

Vojáci mu na oplátku věnovali zarámovanou českou vlajku, kterou sundali z jednoho z vozidel poničených při sebevražedném útoku minulý týden.

Poté vrtulníky Stropnického s doprovodem přepravily do Kábulu, kde se ministr setkal s českými vojáky z velitelství mise ISAF nebo se zástupcem velitele ISAF Carstenem Jacobsonem.

Program Stropnického ohrozil čtvrteční útok na kábulské letiště. Jeho doprovod proto zvažoval, že návštěvu ministra zkrátí.

Vojáci písemně děkují Zemanovi za podporu

Po Stropnickém zároveň vojáci poslali otevřený dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Děkují mu v něm za jeho podporu po tragickém úmrtí z minulého týdne.

Na dopis se podle kaplana jednotky Tomáše Mlýnka podepsali všichni, kteří ve strážní rotě v Afghánistánu působí. Na základně také zřídili malé pietní místo se svíčkou, fotografiemi padlých a českou vlajkou.

Vojáci na Zemanovi ocenili, že je několikrát v souvislosti s tragickými útoky z minulých dní podpořil. Podle kaplana jednotky mu také chtějí vzkázat, že "dotáhnou do konce to, co v Afghánistánu začali".

"Vážený pane prezidente, na základě posledního vývoje událostí v provincii Parván - Afghánistán Vám děkujeme za projevenou soustrast rodinám padlých vojáků a projevy úcty k naší činnosti," napsali vojáci.

"Dále Vám sdělujeme, že i přes nesmírné oběti, které jsme byli nuceni v posledních dnech podstoupit, v plnění našeho bojového úkolu vytrváme a nikdy se nevzdáme," dodali.

Lékaři, meteorologové i logistici

V Afghánistánu v současné době slouží téměř 300 českých vojáků. Kromě lékařů a příslušníků strážní roty v zemi působí také logistici, meteorologové nebo vojáci, kteří cvičí piloty vrtulníků.

Nejpočetnější skupinou je strážní rota, která má na starosti ochranu letecké základny Bagrám. Její členové vyjíždí na hlídky do okolí, kde se snaží zabránit povstalcům v odpalování raket na základnu, získávají také informace od místních obyvatel.

Při podobné akci se v úterý minulý týden v bezprostřední blízkosti české hlídky odpálil sebevrah. Zabil čtyři Čechy a pátého velmi těžce zranil. Na základně se zraněný voják podrobil několika operacím, po převozu do střešovické vojenské nemocnice ale zemřel.

V noci na neděli byla česká hlídka opět napadena, tentokrát palbou z ručních zbraní, povstalci také na obrněná vozidla vypálili protitankové granáty. Střelec jednoho z vozů utrpěl středně těžká zranění. Do Česka byl převezen ve středu, nyní se léčí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy