Vojáci otevřou veřejnosti radarovou kótu 718 v Brdech

Pavel Baroch
28. 5. 2009 15:40
Zpřístupněna však bude jen o tomto víkendu
Logistická příprava nad mapou jizápadního okraje vojenského újezdu Jince.
Logistická příprava nad mapou jizápadního okraje vojenského újezdu Jince. | Foto: Ludvík Hradilek

Míšov - Armáda o tomto víkendu dočasně otevře veřejnosti kótu 718 ve vojenském újezdu Brdy, kde by v budoucnu mohl stát americký radar.

Běžně je toto území bez zvláštního povolení nepřístupné.

Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti ovšem vojáci udělají výjimku a pustí zájemce i bez povolení do nitra brdského cvičiště.

"Vzhledem k tomu, že z prostoru kóty 718,8 byl odstraněn ženijní zátaras a na základě zájmu veřejnosti jsem rozhodl o dočasném zpřístupnění uvedeného prostoru," uvedl přednosta vojenského újezdu Emil Rybárik.

Tříkilometrové zátarasy rozmístila armáda okolo kóty poté, co místo pro americkou radarovou základnu obsadili loni na jaře lidé z Greenpeace, které pak vojáci museli vytlačit pryč.

Lesní cestou od Míšova

Radarová kóta bude zpřístupněna v sobotu a neděli od osmi ráno do osmi večer od obce Míšov, kde je jeden ze vstupů do vojenského prostoru. Asfaltka a posléze lesní cesta dovede zájemce až k místu v lese, kde by americký rada mohl stát.

Cesta je dlouhá něco přes dva kilometry, bližší informace včetně mapy je možné najít na stránkách vojenského újezdu www.vojujezd-brdy.cz. Armáda upozorňuje, aby se lidé drželi této trasy.

"Kdekoliv na území vojenského újezdu se může vyskytovat nevybuchlá munice. Žádáme proto občany, aby z důvodu ochrany svého života a zdraví vstupovali do prostoru kóty pouze po vyznačené trase od obce Míšov," řekl Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Pokud by návštěvníci sešli z určené trasy, hrozí jim navíc pokuta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy