Vojáci otevřou veřejnosti radarovou kótu 718 v Brdech

Pavel Baroch
28. 5. 2009 15:40
Zpřístupněna však bude jen o tomto víkendu
Logistická příprava nad mapou jizápadního okraje vojenského újezdu Jince.
Logistická příprava nad mapou jizápadního okraje vojenského újezdu Jince. | Foto: Ludvík Hradilek

Míšov - Armáda o tomto víkendu dočasně otevře veřejnosti kótu 718 ve vojenském újezdu Brdy, kde by v budoucnu mohl stát americký radar.

Běžně je toto území bez zvláštního povolení nepřístupné.

Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti ovšem vojáci udělají výjimku a pustí zájemce i bez povolení do nitra brdského cvičiště.

"Vzhledem k tomu, že z prostoru kóty 718,8 byl odstraněn ženijní zátaras a na základě zájmu veřejnosti jsem rozhodl o dočasném zpřístupnění uvedeného prostoru," uvedl přednosta vojenského újezdu Emil Rybárik.

Tříkilometrové zátarasy rozmístila armáda okolo kóty poté, co místo pro americkou radarovou základnu obsadili loni na jaře lidé z Greenpeace, které pak vojáci museli vytlačit pryč.

Lesní cestou od Míšova

Radarová kóta bude zpřístupněna v sobotu a neděli od osmi ráno do osmi večer od obce Míšov, kde je jeden ze vstupů do vojenského prostoru. Asfaltka a posléze lesní cesta dovede zájemce až k místu v lese, kde by americký rada mohl stát.

Cesta je dlouhá něco přes dva kilometry, bližší informace včetně mapy je možné najít na stránkách vojenského újezdu www.vojujezd-brdy.cz. Armáda upozorňuje, aby se lidé drželi této trasy.

"Kdekoliv na území vojenského újezdu se může vyskytovat nevybuchlá munice. Žádáme proto občany, aby z důvodu ochrany svého života a zdraví vstupovali do prostoru kóty pouze po vyznačené trase od obce Míšov," řekl Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Pokud by návštěvníci sešli z určené trasy, hrozí jim navíc pokuta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy