Vojáci otevřou veřejnosti radarovou kótu 718 v Brdech

Pavel Baroch
28. 5. 2009 15:40
Zpřístupněna však bude jen o tomto víkendu
Logistická příprava nad mapou jizápadního okraje vojenského újezdu Jince.
Logistická příprava nad mapou jizápadního okraje vojenského újezdu Jince. | Foto: Ludvík Hradilek

Míšov - Armáda o tomto víkendu dočasně otevře veřejnosti kótu 718 ve vojenském újezdu Brdy, kde by v budoucnu mohl stát americký radar.

Běžně je toto území bez zvláštního povolení nepřístupné.

Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti ovšem vojáci udělají výjimku a pustí zájemce i bez povolení do nitra brdského cvičiště.

"Vzhledem k tomu, že z prostoru kóty 718,8 byl odstraněn ženijní zátaras a na základě zájmu veřejnosti jsem rozhodl o dočasném zpřístupnění uvedeného prostoru," uvedl přednosta vojenského újezdu Emil Rybárik.

Tříkilometrové zátarasy rozmístila armáda okolo kóty poté, co místo pro americkou radarovou základnu obsadili loni na jaře lidé z Greenpeace, které pak vojáci museli vytlačit pryč.

Lesní cestou od Míšova

Radarová kóta bude zpřístupněna v sobotu a neděli od osmi ráno do osmi večer od obce Míšov, kde je jeden ze vstupů do vojenského prostoru. Asfaltka a posléze lesní cesta dovede zájemce až k místu v lese, kde by americký rada mohl stát.

Cesta je dlouhá něco přes dva kilometry, bližší informace včetně mapy je možné najít na stránkách vojenského újezdu www.vojujezd-brdy.cz. Armáda upozorňuje, aby se lidé drželi této trasy.

"Kdekoliv na území vojenského újezdu se může vyskytovat nevybuchlá munice. Žádáme proto občany, aby z důvodu ochrany svého života a zdraví vstupovali do prostoru kóty pouze po vyznačené trase od obce Míšov," řekl Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Pokud by návštěvníci sešli z určené trasy, hrozí jim navíc pokuta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy