O radaru rozhodne až příští vláda, řekl ministr Kohout

Domácí Domácí
20. 5. 2009 10:05
Ministr tvrdí, že se čeká i na postoj USA

Praha - Smlouvy o umístění americké protiraketové základny v Brdech zůstanou prozatím ležet v šuplíku. Nynější úřednický kabinet premiéra Jana Fischera ho totiž do sněmovny nepošle.

"To je věc, o níž rozhodne vláda, která vzejde z voleb," řekl v rozhovoru deníku Aktuálně.cz ministr zahraničí Jan Kohout.

"Je to dáno jak přehodnocováním protiraketové obrany v USA, tak i tím, že tato smlouva byla předchozí vládou stažena z projednávání," dodal.

O radarovou část protiraketové obrany stála především administrativa předchozího amerického prezidenta George W. Bushe. Základna s deseti záchytnými střelami, tzv. interceptory, by měla vyrůst v Polsku. Tamní politici smlouvy už schválili.

Jeho nástupce Barack Obama však oznámil, že plány přehodnotí. Uvedl tehdy, že budoucnost protiraketového štítu závisí na chování Íránu. Jedním z důvodů je ovšem i snižování výdajů na obranu, které souvisí recesí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy