O radaru rozhodne až příští vláda, řekl ministr Kohout

Domácí Domácí
20. 5. 2009 10:05
Ministr tvrdí, že se čeká i na postoj USA

Praha - Smlouvy o umístění americké protiraketové základny v Brdech zůstanou prozatím ležet v šuplíku. Nynější úřednický kabinet premiéra Jana Fischera ho totiž do sněmovny nepošle.

"To je věc, o níž rozhodne vláda, která vzejde z voleb," řekl v rozhovoru deníku Aktuálně.cz ministr zahraničí Jan Kohout.

"Je to dáno jak přehodnocováním protiraketové obrany v USA, tak i tím, že tato smlouva byla předchozí vládou stažena z projednávání," dodal.

O radarovou část protiraketové obrany stála především administrativa předchozího amerického prezidenta George W. Bushe. Základna s deseti záchytnými střelami, tzv. interceptory, by měla vyrůst v Polsku. Tamní politici smlouvy už schválili.

Jeho nástupce Barack Obama však oznámil, že plány přehodnotí. Uvedl tehdy, že budoucnost protiraketového štítu závisí na chování Íránu. Jedním z důvodů je ovšem i snižování výdajů na obranu, které souvisí recesí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy