Brno – Voda v Brně a v obcích, kam ji dodávají Brněnské vodárny a kanalizace (BVK), je do odvolání pitná jen po převaření. Důvodem je výskyt koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a můžou vážně ohrozit zdraví. Podle BVK byly zaznamenány jen v nízkém množství. Na tiskové konferenci to řekl Petr Šindler, jenž je pověřený zastupováním generálního ředitele. Doporučení konzultované s hygieniky vstoupilo v platnost okamžitě, dobu trvání nelze předjímat. Opatření se týká více než 400 tisíc lidí, kromě Brna například Modřic, Kuřimi a dalších obcí.
Brněnské vodárny a kanalizace jako preventivní opatření zvýšily dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a zahájily intenzivní proplachování páteřních řadů. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.
Ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek řekl, že jde spíše o preventivní opatření. "Nejedná se o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi, ale o zcela nepatrné překročení mikrobiálních ukazatelů v důsledku vyšší teploty dodávané studené vody, čímž mírně klesla dezinfekční účinnost běžného zabezpečení v pitné vodě," uvedl. Proto zatím nebudou stát v ulicích ani cisterny s pitnou vodou.
Také vedoucí odboru hygieny obecné a komunální z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jana Derková Brňany uklidňuje. "Lidem voda nic neudělá, zhoršená kvalita vypovídá jen to, že provozně není něco v pořádku." Podle ní za zhoršenou kvalitu vodu může horké počasí, které vodu ohřálo z běžných 12 až 14 na 18 až 20 stupňů, a dezinfekce tedy nepůsobí, jak by měla.
Výsledky intenzivního odběru vzorků budou známy v pátek, jejich analýza trvá tři dny. "Musíme najít příčinu a odstranit ji," řekl Šindler. Bakterie se objevily pouze ve dvou vzorcích z pondělí ze Žebětína a Komína, kam míří část povrchové vody z Vírské přehrady. Dvě třetiny Brna zásobuje první březovský vodovod podzemní vodou, do jedné třetiny Brna míří voda smísená z Víru a druhého březovského vodovodu. K mísení dochází u Čebína, z Víru je to zhruba pět procent a 95 procent z březovského vodovodu. Zákonná tolerance zjištěných bakterií je nulová.
Preventivní opatření
Problém s pitnou vodou se může potenciálně týkat nejen Brna, ale i dalších 43 měst a obcí. Řekl to dnes hejtman Michal Hašek (ČSSD), který kvůli tomu svolal setkání se zástupci hygieniků, vodáren i starostů dotčených obcí s rozšířenou působností. Podle Haška však není důvod k panice a opatření jsou spíše preventivní.
Hejtman si vyžádal od vodáren seznam obcí, kam dodávají vodu. Mezi ně patří kromě Brna Adamov, Bílovice nad Svitavou, Česká, Dolní Loučky, Doubravník, Drásov, Hajany, Hrušovany, Kaly, Kuřim, Lelekovice, Letovice, Lomnice-Brusná, Malá Lhota, Malhostovice, Měnín, Modřice, Moravany, Moutnice, Nebovidy, Nesvačilka, Ořechov, Otmarov, Popovice, Rajhrad, Rajhradice, Rebešovice, Rozdrojovice, Skorotice, Sokolnice, Střelice, Šebrov-Kateřina, Šlapanice, Štěpánovice, Telnice, Těšany, Tišnov, Újezd u Tišnova, Vojkovice, Vranov, Žatčany, Želešice a Židlochovice. Kraj bude starosty informovat, aby o situaci uvědomili občany.