Za kontaminovanou vodu v Dejvicích mohou podle policie dva muži, špatně zapojili řad

ČTK ČTK
12. 3. 2016 11:41
Obyvatelé Dejvic a Bubenče loni zůstali bez pitné vody od 24. do 28. května. Kvůli vodě kontaminované bakteriemi a viry onemocnělo 4 144 lidí, z toho 33 skončilo se střevními potížemi na nemocničním lůžku. Hygienici nařídili plošné očkování dětí proti žloutence typu A v postižené oblasti. Policie teď obvinila dvojici mužů, kteří jsou podle ní za kontaminaci zodpovědní. Chybovali při připojení opraveného řadu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská policie obvinila dva lidi kvůli loňskému výskytu kontaminované vody v Dejvicích a Bubenči. Za obecné ohrožení jim hrozí až pětileté vězení.

Uvedl to policejní mluvčí Tomáš Hulan. Muži ve věku 60 a 54 let podle kriminalistů uvedli obyvatele v nebezpečí těžké újmy na zdraví, protože nedodrželi své povinnosti.

"Nebezpečí vzniklo nedodržením postupů před opětovným připojením opraveného vodovodního řadu do sítě. Škoda způsobená touto situací nebyla dosud vyčíslena. Událost jsme prošetřovali od konce loňského května, obvinění padla v těchto dnech," sdělil Hulan, který poukázal na to, že věc si vyžádala vypracování značného množství znaleckých posudků z různých oborů.

Obyvatelé Dejvic a Bubenče loni zůstali bez pitné vody od 24. do 28. května. Kvůli vodě kontaminované bakteriemi a viry onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo se střevními potížemi na nemocničním lůžku.

Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do patnácti let proti žloutence typu A. Podle radnice Prahy 6 se odstávka vody dotkla 18 000 obyvatel.

Pražské vodovody a kanalizace měsíc po události uvedly, že kontaminaci nezpůsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene, jak se nejprve spekulovalo, ale průsak z kanalizace.

Sondy odhalily nestandardní křížení vodovodního a kanalizačního řadu, které porušovalo normu, podle níž musí být kanalizační potrubí uložena pod vodovodním. Kanalizace pochází z roku 1925, vodovod byl pod ni uložen v roce 1960.

 

Právě se děje

Další zprávy