Praha - Část české neonacistické scény v uplynulých měsících podle ministerstva vnitra přišla s novým ideologickým konceptem, takzvanou Třetí cestou.
Podle úřadu jde o směr inspirovaný zahraničními režimy, vyhraňuje se vůči klasickému hitlerismu a kombinuje nacistickou a socialistickou nebo komunistickou ideologii.
Vzorem je prý i italské neofašistické hnutí Casa Pound, které klade důraz na sociální témata. Za novým projektem je skupina Autonomních nacionalistů, stojí ve zprávě o extremismu za třetí čtvrtletí, kterou vnitro zveřejnilo na svém webu.
Snahy o vytvoření nového konceptu úřad registroval přibližně od zimy 2010, projekt byl představen letos na jaře.
"Málokdo zaregistroval, že se čeští neonacisté pokusili poprvé v historii zformulovat komplexní ideologický rámec," uvedlo ministerstvo.
Neobvyklá dogmatická reflexe
Za diskusí podle vnitra stojí zřejmě Autonomní nacionalisté ze středních Čech.
"Do progresivnějšího křídla militantů pronikli intelektuálně zdatnější a vzdělanější lidé, kteří komunikují se 'západními soukmenovci' a dokážou se od nich inspirovat. Poprvé se tak část české neonacistické scény dokázala definitivně vyhranit vůči klasickému hitlerismu," stojí ve zprávě úřadu.
Část neonacistů podle vnitra prošla "neobvyklou dogmatickou reflexí" a kriticky zhodnotila nacistické aspekty, které nezapadají do prostředí České republiky, například ideu germánské nadřazenosti. Důraz prý naopak kladla na sociální témata, třeba "prodělnická" opatření hitlerovské Třetí říše.
Neonacisté podle vnitra začali s propagací Třetí cesty především na webech. Přejímali prý zahraniční texty, zejména z německých a italských internetových stránek. "Lze se domnívat, že projekt není spontánní a předcházela mu dlouhodobá příprava. Čeští neonacisté se osobně setkávali se zahraničními kolegy a studovali jejich mediální prezentace," uvedlo ministerstvo.
Dosti toporný jazyk, zmatené zmínky
Texty na českých webech jsou však podle úřadu psány "dosti toporným" jazykem a často je znát, že je autor sepsal za pomoci internetového překladače.
"Jsou jednoznačně propagandistické, z politologického hlediska jde o naprostý paskvil, slepenec účelově vybraných, zmateně či chybně interpretovaných dat. Často jsou prezentovány naprosto marginální směry, které v odborné komunitě pro kvazivědeckost nemají šanci uspět, nebo jsou odmítány pro neetický rozměr," stojí ve zprávě vnitra.
Zmateně prý působí zmínky o představitelích Třetí cesty. Podle ministerstva jde o osobnosti, které jsou popisovány nekriticky, "velmi patetickým až afektovaným způsobem" a texty obsahují účelově vybraná a zkreslená fakta.
"V některých případech lze vysledovat reakci na aktuální politické dění (například článek o (Muammaru) Kaddáfím a konfliktu v Libyi, úmrtí SS-mana Herberta Schweigera). Spojování fanatického člena SS, nacisty mučené (Milady) Horákové či levicového populisty (Hugo) Cháveze působí dosti chaoticky," uvedl úřad.
Mobilizace kvůli Šluknovsku
Podobná "zvolání" podle vnitra nejsou na evropské scéně novinkou a kopírují projekt Zentropa Klan. Jde o síť evropských neonacistů, kteří se snaží přeformulovat myšlenky pravicového extremismu, aby byly přijatelné pro společnost 21. století.
Spojuje je prý myšlenka europocentrismu a výzva ke sjednocení evropských národů na obranu před vnějším nepřítelem. Tím odpadá "tradiční pangermánská nadřazenost", vysvětlil úřad.
Pravicoví extremisté se podle zprávy v posledních měsících výrazně mobilizovali v souvislosti s událostmi ve Šluknovském výběžku.
"Vzniklá situace v regionu vytvořila vhodné podmínky pro činnost celého spektra subjektů scény, od politicky aktivních, jako je DSSS (Dělnická strana sociální spravedlnosti), po radikální, jako jsou Národní odpor, Autonomní nacionalisté a Svobodná mládež," napsalo vnitro.