"Skutkové okolnosti popsané v listinách BIS jsou takového charakteru, že v nich lze skutečně shledat nepřípustně úzké vazby na určité regulované subjekty, úmyslné, cílené, a nikoli ojedinělé stranění určitým regulovaným subjektům, prosazování zájmů určitých regulovaných subjektů," popsal Vlkovo jednání pravomocný rozsudek z letošního 8. března.
Energetický regulační úřad podle zákona dohlíží na cenovou hladinu elektřiny či plynu, brání spotřebitele před výkyvy trhu nebo uděluje licence k výrobě energií. Jak plyne z verdiktu soudu, Vlk v podstatné části těchto úkolů selhal. Místo zájmů spotřebitelů hájil zájmy distributorů. Od jednoho z nich si nechal dělat PR, u jiného zabránil kontrole ze stranu úřadu.
Jak zjistilo Aktuálně.cz, pouhé tři týdny po vynesení zmíněného rozsudku rozhodla městská rada Roudnice nad Labem na Litoměřicku o zřízení tříčlenné pracovní skupiny pro energetiku. Bude poskytovat občanům města konzultace, aby neuzavírali nevýhodné kontrakty na dodávku energií. Jedním z členů skupiny jmenovala rada Vladimíra Vlka.
Nevěděli jsme to, říká o Vlkovi radnice
"V čase rozhodnutí o jmenování Vladimíra Vlka si rada nebyla vědoma vámi uváděných informací. Jmenovala ho z důvodu jeho odbornosti i dlouhodobého zájmu o energetickou problematiku v Roudnici nad Labem," odpověděl mluvčí městského úřadu Jan Vancl na dotaz Aktuálně.cz, zda rada věděla o riziku popsaném kontrarozvědkou.
Roudnickým občanům tak bude s cenami energií radit muž, který podle pravomocného rozsudku stál na opačné straně. Působil ve prospěch distributorů. Zda to vedení Roudnice, kde vládne koalice dvou místních uskupení a hnutí ANO v čele se starostou Františkem Padělkem (Společně pro Roudnici nad Labem), považuje za rozumné, není jasné.
"Rada města na toto téma zatím neměla příležitost jednat," odpověděl mluvčí Vancl, zda se radnice bude ponecháním Vlka v poradní skupině vzhledem k jeho profesnímu selhání zabývat. Vlk má k dispozici kancelář na městském úřadu, kde pracuje každou středu mezi třetí a pátou hodinou odpoledne. Od města za své služby peníze nepobírá.
"Překážky ve spolupráci nevidím"
Ondřej Knotek (ANO) je od roku 2019 poslancem Evropského parlamentu, předtím čtyři roky zasedal v zastupitelstvu Mariánských Lázní. Coby europoslanec se podle svých slov intenzivně věnuje také problematice ochrany klimatu. Má tři poradce, jedním z nich je podle zjištění Aktuálně.cz Vladimír Vlk.
"Pan Vlk je odborníkem na energetiku a také na energetické trhy. V této oblasti pracoval celý život. V mém týmu se zabývá analýzami, výpočty," uvedl pro Aktuálně.cz Knotek, který s Vlkem konzultuje i téma ochrany klimatu. Za služby mu prý platí v průměru deset tisíc korun měsíčně.
Europoslanec o Vlkově bezpečnostní kauze ví. Podotkl k tomu, že se jeho poradce snaží odvolání zvrátit u soudu. Jenže ten naposledy pravomocně rozhodl ve Vlkův neprospěch. "Je bezúhonný a není vůči němu vedeno ani žádné trestní řízení. Překážky ve spolupráci tedy nevidím," řekl Knotek.
Trestní záznam ale Vlk z minulosti má. V říjnu 2014 mu Okresní soud v Litoměřicích vyměřil deset měsíců podmíněně s roční zkušební lhůtou za poškozování věřitele. Součástí Vlkova profesního životopisu je někdejší členství v dozorčí radě ČEZ, poradenství na ministerstvu průmyslu a obchodu a působení na resortu životního prostředí. Předloni externě spolupracoval i s vnitrem.
Jmenovala ho Sobotkova vláda
Vlka z vedení Energetického regulačního úřadu odvolala druhá vláda Andreje Babiše (ANO) v červenci 2019. Po několika zprávách od BIS coby důvody k zásahu uvedla, že narušil nestranný výkon funkce, v práci postupoval podle pokynů distributorů energií a nechránil zájmy spotřebitelů. Ve vedení úřadu strávil Vlk přes dva roky.
"Pro mě bylo odvolání šokující, protože jsem netušil ani jsem nepočítal s tím, že by mě někdo odvolal. Nic jsem neprovedl, mám čisté svědomí," reagoval na rozhodnutí Babišovy vlády Vlk. Je dlouholetým členem ČSSD. Do rady Energetického regulačního úřadu ho jmenovala ještě vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Vlk po svém odvolání podal na vládu žalobu. Posledním verdiktem ve sporu je pravomocné rozhodnutí Městského soudu v Praze zmíněné v úvodu článku. Vlk proti tomu brojí kasační stížností, kterou se bude zabývat Nejvyšší správní soud. Podání však nemá odkladný účinek. Odvolání Vlka platí stejně jako poznatky nasbírané BIS.