Vlčí hlídky vystopovaly v Beskydech 15 rysů a tři vlky, v Javorníkách žije medvěd

ČTK ČTK
25. 4. 2016 14:55
Podle vlčích hlídek, které v únoru v Beskydech mapovaly výskyt velkých šelem, žije v tamních horách nejméně 15 rysů a 3 vlci, jejichž stopy zaznamenaly. V Javorníkách zase našly stopy medvěda, uvedla koordinátorka projektu Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy CHKO Beskydy. Potvrdila to tři různá na sobě nezávislá pozorování. "Podle hrubého odhadu se v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách pohybuje minimálně 10 dospělých rysů, pět dospívajících mláďat a tři vlci," řekla. Jejich teritorium zahrnuje kromě CHKO Beskydy i Slezské Beskydy a pohraniční území Slovenska a Polska, dodala.
Vlk - ilustrační foto
Vlk - ilustrační foto | Foto: www.selmy.cz

Ostrava - Vlčí hlídky, které během února mapovaly výskyt velkých šelem v Beskydech, narazily na stopy celkem 15 rysů a tří vlků. V Javorníkách podle výsledků mapování žije i medvěd. Potvrzují to tři na sobě nezávislá pozorování, řekla koordinátorka projektu hlídek Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy CHKO Beskydy.

"Dvaatřicáté mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují. Podle hrubého odhadu se v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách pohybuje minimálně 10 dospělých rysů, pět dospívajících mláďat a tři vlci," řekla. Dodala, že jejich teritorium zahrnuje kromě CHKO Beskydy i Slezské Beskydy a pohraniční území Slovenska a Polska.

Výskyt medvěda byl prokázán pouze v Javorníkách. Ochránci přírody evidují celkem tři různá svědectví, která popisují pozorování stejného jedince. "Fluktuace zvířat je značná. Fotopasti nám ukázaly, že jen dva dospělí rysi z deseti se v Beskydech pohybují déle než čtyři roky. Zároveň existují oblasti, kde se navzdory dobrým podmínkám nevyskytují vůbec," dodal Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Beskydské šelmy jsou podle ekologů velmi zranitelné. Ačkoliv rysové a medvědi žijí v Beskydech od 70. let minulého století a vlci od roku 1994, nikdy se jim nepodařilo vytvořit trvale prosperující populace. Náhlá a trvalá zmizení pravidelně pozorovaných jedinců z míst, kde se předtím vyskytovali, svědčí o tom, že i v současné době představuje největší hrozbu pro rysa, vlka a medvěda pytláctví. Problém ale přináší i doprava. "V roce 2015 byla zřejmě v důsledku ztráty matek usmrcena na silnicích v CHKO Beskydy hned dvě rysí koťata," uvedla Bartošová.

Mapování velkých šelem se letos zúčastnilo kolem 80 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Dobrovolníci šelmy identifikovali podle nálezů stop, trusu, zbytků kořisti, případně dalších pobytových znaků.

 

Právě se děje

Další zprávy