Na Šumavu se vrací vlci. Fotopasti jich loni zachytily nejvíce od doby, co fungují

Domácí Domácí
10. 2. 2016 9:50
Fotopasti v Národním parku Šumava v minulém roce zachytily nejvíce vlků za dobu, kdy systém v národním parku funguje. Obrázky psovité šelmy zachytily například na Železnorudsku, ale i na Lipensku nebo v Novohradských horách. Zoologové z úlovků mají radost, zároveň však poznamenávají, že na Šumavě se pohybuje jen pár jedinců a rozhodně nelze mluvit o smečce či dokonce nějaké stabilní populaci.
Fotopasti na Šumavě zachytily pohyb vlků.
Fotopasti na Šumavě zachytily pohyb vlků. | Foto: Správa NP Šumava

Šumava- V loňském roce fotopasti na Šumavě zachytily nejvíce vlků za celou dobu, kdy systém fotopastí Správa Národního parku Šumava používá. Za minulý rok zaznamenali více než pět takových nepřímých pozorování. Obrázky psovité šelmy zachytily fotopasti například na Železnorudsku, ale i na Lipensku nebo v Novohradských horách. Několik fotografií skrývaly přístroje umístěné v centrální části Šumavy.

„V současnosti využíváme v terénu více fotopastí než tomu bylo, dejme tomu, před deseti lety a díky tomu máme více hmatatelných dokladů o výskytu vlka,“ vysvětluje zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka.

Podle odborníka vlci dokážou ujít denně desítky kilometrů, proto fotopasti, které jsou od sebe vzdálené i více než sto kilometrů, mohly zachytit stejné jedince. „Spolehlivě tak můžeme tvrdit, že se na Šumavě pohybuje maximálně několik jedinců vlka,“ dodává Bufka s tím, že zatím rozhodně nelze hovořit o smečce či dokonce nějaké stabilní populaci vlků.

Lidé se ale vlků nemusí obávat. Podle odborníků je to velmi plachý tvor, který se kontaktu s lidmi straní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy