Na Šumavu se vrací vlci. Fotopasti jich loni zachytily nejvíce od doby, co fungují

Domácí Domácí
10. 2. 2016 9:50
Fotopasti v Národním parku Šumava v minulém roce zachytily nejvíce vlků za dobu, kdy systém v národním parku funguje. Obrázky psovité šelmy zachytily například na Železnorudsku, ale i na Lipensku nebo v Novohradských horách. Zoologové z úlovků mají radost, zároveň však poznamenávají, že na Šumavě se pohybuje jen pár jedinců a rozhodně nelze mluvit o smečce či dokonce nějaké stabilní populaci.
Fotopasti na Šumavě zachytily pohyb vlků.
Fotopasti na Šumavě zachytily pohyb vlků. | Foto: Správa NP Šumava

Šumava- V loňském roce fotopasti na Šumavě zachytily nejvíce vlků za celou dobu, kdy systém fotopastí Správa Národního parku Šumava používá. Za minulý rok zaznamenali více než pět takových nepřímých pozorování. Obrázky psovité šelmy zachytily fotopasti například na Železnorudsku, ale i na Lipensku nebo v Novohradských horách. Několik fotografií skrývaly přístroje umístěné v centrální části Šumavy.

„V současnosti využíváme v terénu více fotopastí než tomu bylo, dejme tomu, před deseti lety a díky tomu máme více hmatatelných dokladů o výskytu vlka,“ vysvětluje zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka.

Podle odborníka vlci dokážou ujít denně desítky kilometrů, proto fotopasti, které jsou od sebe vzdálené i více než sto kilometrů, mohly zachytit stejné jedince. „Spolehlivě tak můžeme tvrdit, že se na Šumavě pohybuje maximálně několik jedinců vlka,“ dodává Bufka s tím, že zatím rozhodně nelze hovořit o smečce či dokonce nějaké stabilní populaci vlků.

Lidé se ale vlků nemusí obávat. Podle odborníků je to velmi plachý tvor, který se kontaktu s lidmi straní.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy