Praha - Evropské komisi vyhověla česká vláda jen z poloviny. Mezi evropsky chráněná území zařadila kaňonovité labské údolí, Louky u Přelouče ovšem nikoli.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) novinářům řekl, že nyní bude kabinet čekat, jak se Brusel k jejímu kroku postaví.
Vláda rozhodnutí několikrát odložila. Naposledy mělo Česko poslat své vyjádření do minulého úterý. Ministerstvo Brusel požádalo o prodloužení termínu o měsíc, komise však žádosti nevyhověla.
Ředitel ekologické organizace Beleco Jan Dušek se ale domnívá, že Evropská komise lokalitu Louky u Přelouče bude chtít na seznam zařadit, protože ji požaduje již od roku 2011. "Nevidím důvod, proč by komise zrovna v tomto případě měla ustoupit. Je třeba se také podívat, v jaké podobě bylo vyhlášeno dolní Labe, zda jsou zařazeny všechny předměty ochrany tak, jak měly být," reagoval na dotaz. V lokalitě Louky se nachází mimo jiné vzácný motýl modrásek očkovaný. Chránit by se podle Duška měla, přestože je stanoviště těchto motýlů i jinde v republice.
Pokud se lokality na seznam nedostanou vůbec, vnitrozemská vodní doprava může přijít až o sedm miliard korun z evropských dotací. Brusel také už rozhodl o zahájení řízení s Českou republikou pro porušení evropského práva kvůli vynechání chráněných lokalit na Labi.
Jde o první fázi několikastupňového řízení. Stát by mohl v krajním případě dostat jednorázovou pokutu dva miliony eur (54 milionů Kč) a platit by musel penále 10 tisíc eur denně (zhruba 8,37 milionu měsíčně) do té doby, než by lokality do seznamu zařadil.
Jana Vitnerová z organizace Arnika uvedla, že nyní bude na vládě, zda komisi předloží alternativní návrh. Ocenila nicméně úsilí ministra Brabce. "Za 13 let je první ministr životního prostředí, který dokázal tuto lokalitu (kaňonovité labské údolí) obhájit," řekla.
Proti stojí zájmy developerů
Národní seznam vznikl v roce 2005, doplňoval se dvakrát. Naposledy ho Brusel přehodnocoval před čtyřmi lety. Už tehdy Evropská komise trvala na zařazení sedmi evropsky významných specifických území, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny. Konkrétně labské údolí mělo být chráněno od státní hranice po soutok řeky s Ohříu Litoměřic.
Brusel požaduje ochranu údolí kvůli ochraně lososa obecného, bobra evropského a dalších druhů. Návrh byl později upraven do podoby Porta Bohemica. Jenže proti ochraně přírody stojí dopravní a developerské zájmy. Pod Děčínem se již více než 20 let plánuje stavba jezu a u Přelouče má vzniknout umělé koryto, aby zlepšilo splavnost řeky velkými loděmi.
Rozhodnutí kabinetu zařadit lokalitu Porta Bohemica mezi chráněná území ocenili v pondělí ústečtí zelení. Výstavbu plavebního stupně považují za nezodpovědnou.
Už v meziresortním řízení návrh ministerstva životního prostředí rozporovaly ministerstva dopravy, místního rozvoje, zemědělství, Svaz měst a obcí a další instituce. Argumentovaly lepší splavností řeky a zabezpečením vodní cesty mezinárodního významu.