Vláda v hledáčku StB: Fischer, Kohout, Kocáb i Füle

Eliška Bártová Eliška Bártová
17. 7. 2009 7:40
Unikátní databáze dává nahlédnout, o koho se StB zajímala

Praha - V nově zveřejněné databázi osob, o které se zajímala StB, lze nalézt jména hned několika členů současné vlády.

Jak již včera informoval online deník Aktuálně.cz, v databázi StB figuruje jméno současného premiéra Jana Fischera. A kromě něj ještě dalších tří ministrů.

Ze seznamů EZO vyplývá, že se StB zajímala také o ministra zahraničí Jana Kohouta, ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho a ministra pro lidská práva Michaela Kocába.

Databáze, v níž jsou tato jména uvedena, však nevypovídá o tom, jakou roli zmínění politici hráli a proč se o ně StB zajímala.

Redakce Aktuálně.cz však nahlédla do archivních materiálů, které odkrývají, proč se do hledáčku tajné policie dostali.

V databázi lze nalézt i jména dalších dvou současných ministrů Petra Šimerky, který se dostal do databáze v roce 1989 a šéfa resortu zemědělství Jakuba Šebesty. Ten však byl do seznamu EZO zapsán až v roce 1991 - tedy s největší pravděpodobností kvůli prověrce pro práci se státním tajemstvím.

Prověrky pro styk s tajemstvím

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle
Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle | Foto: Jan Langer

Podle zjištění Aktuálně.cz se premiér Jan Fischer stejně jako ministr Štefan Füle dostali do seznamu EZO kvůli prověrkám pro styk se státním tajemstvím.

Premiér Fischer potvrdil, že v roce 1985, kdy dokončil postgraduální studia na Vysoké škole ekonomické a začal působit ve Federálním statistickém úřadě, skutečně byl StB prověřován.

U Füleho byl záznam do EZO učiněn v roce 1986, kdy skončil studia na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě. Rok poté nastoupil jako referent odboru OSN na Ministerstvo zahraničních věcí.

Na Füleho vedla svazek rozvědka. Daný dokument, který by vypověděl více, proč se o něj StB zajímala, se však v Archivu bezpečnostních složek nedochoval.

Svazek Míša

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb | Foto: Naďa Straková

Podle zjištění Aktuálně.cz se dochovaly pouze dva svazky, které StB vedla na dva členy současné úřednické vlády. Na Michaela Kocába, pod krycím jménem Míša a na Jana Kohouta.

Z Kocábova spisu je zřejmé, že byl vnímán jako nepřátelská osoba. Tajná policie na něj začala vést svazek v roce 1983 kvůli působení v kapele Pražský výběr.

"...skupina uvádí skladby, v nichž je silně propagován západní způsob života s orientací na USA," píše se v návrhu StB na zavedení svazku na Kocába. "...značně ovlivňuje myšlení a chování naší mladé generace."

Za cíl si StB stanovila "zamezit další nepřátelské činnosti jmenovaného..." Ve spisu je patrné, jak se StB snažila zamezit vystupování kapely, jak na koncertech, tak v rádiu či v televizi.

V archivech se také dochoval záznam ze schůzky náčelníka StB s ředitelem vydavetelství Supraphon, ve kterém slibuje, že Kocábově kapele nevydá desku. Kromě toho lze v dokumentech najít řadu zápisů s výpověďmi "pramenů."

Například je zachyceno jak jeden z donašečů referoval o koncertě kapely z ledna roku 1983: "... v průběhu vystoupení mladistvé osoby pod vlivem alkoholu a předváděného hudebního repertoáru...prováděli pískot a hlasité vykřikování nesrozumitelných slov, kterými se přiváděli do extáze."

Svazek Kok

O současného ministra zahraničí Jana Kohouta měla StB zájem zřejmě z jiného důvodu. V roce 1984 byl prověřován rozvědkou, která si ho blokovala, aby na něm nezačal pracovat jiný útvar.

Ze spisu pod krycím názvem Kok, ketrý má Aktuálně.cz k dispozici, podrobila StB Kohouta několika lustracím, ze kterých vyšel jako spolehlivý kádr bez protistátního škraloupu.

Ve svazku je také zmíněno, že od roku 1976 byl v SSM a o rok později v SČSP (Svaz čekoslovensko-sovětského přátelství). Na filozofické fakultě, jak uvedl v životopise založeném ve svazku, vystudoval obor vědecký komunismus-historie.

Ministr zahraničí Jan Kohout
Ministr zahraničí Jan Kohout | Foto: Ludvík Hradilek

"V roce 1982 jsem se účastnil SVOČ (Studentská vědecká odborná činnost) s prací na téma: "Strategie KS Západní Evropy v boji proti imperiallismu," píše Kohout ve svém životopise podepsaném v březnu 1984.

Také se dochoval záznam pohovoru StB, kde je hodnocen, jako " přímý, korektní, k nedostatkům kritický." V roce 1986 vstoupil Kohout do KSČ.

Ze spisu ale není jasné, proč se rozvědka po intenzivním zájmu o Kohouta a po řadě negativních lustrací o něj najednou přestala zajímat a usilovat o jeho spolupráci.

Ministr Kohout o svazku vedeném na jeho jméno prý nevěděl. "O žádném svazku na něj vedeném, či zájmu StB o jeho osobu neví," tlumočil ministrovu reakci jeho mluvčí Milan Řepka. "Je držitelem prověrky NBÚ na stupeň přísně tajné, a to již dvakrát po sobě."

 

Právě se děje

Další zprávy