Premiér Fischer je v databázi StB, prověřila si ho

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 7. 2009 18:45
Premiér získal prověrku pro styk se státním tajemstvím v roce 1985
Jan Fischer, předseda úřednické vlády.
Jan Fischer, předseda úřednické vlády. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V databázi statisíců jmen, o které se zajímala StB před rokem 1989, a kterou ve čtvrtek zveřejnil aktivista Stanislav Penc, lze najít i současného premiéra.

Jméno Jana Fischera zanesla StB do své databáze v roce 1985.

Ze seznamu však není zřejmé, z jakého důvodu se o něj tajná policie zajímala. Podle zjištění Aktuálně.cz začalo v databázi Fischerovo jméno figurovat poté, co byl bývalý šéf statistiků a nynější ministerský předseda prověřen StB pro styk se státním tajemstvím.

Premiér tuto informaci na dotaz Aktuálně.cz potvrdil.

"Ano, byl jsem v té době prověřovanou osobou, protože jsem pracoval ve funkci ředitele odboru metodiky statistického úřadu," řekl exkluzivně pro Aktuálně.cz premiér Fischer. "A za státní tajemství se tehdy pokládalo snad téměř vše."

Nic víc, nic míň

Jan Fischer figuruje v databázi StB od roku 1985, kdy dokončil postgraduální studia na Vysoké škole ekonomické, poté začal působit ve Federálním statistickém úřadě.

"Z toho, že byl někdo prověřen StB pro styk se státním tajemství, lze logicky usuzovat, že nebyl tehdejším režimem vnímán jako nepřátelská osoba," říká historik Petr Blažek. "Neříká to nic víc, ani nic míň."

Fischer ještě předtím, než získal prověrku, vstoupil v roce 1980 do komunistické strany.

Přestože je v databázi EZO uveden přesný datum záznamu, v archivních dokumentech doklad o prověrce z roku 1985 chybí.

Lze pouze dohledat záznam o tom, že Fischer prošel prověrkou také na konci prosince roku 1990, kdy se stal místopředsedou statistického úřadu.

Vláda v EZO

Databázi EZO (evidence zájmových osob) zveřejnil na internetu ve čtvrtek bývalý disident Stanislav Penc. V následujících dnech chce zprovoznit i vyhledávání v druhé databázi SEZO, ve které jsou především data rozvědky.

"O aktivitě Stanislava Pence nemám dostatečné povědomí, abych ji mohl hodnotit," říká premiér Fischer. "Obecně dávám přednost oficiálně publikovaným informacím, za které také příslušná instituce ručí."

Kromě Fischera lze v nově zveřejněných seznamech nalézt jména i dalších členů vlády. Například ministra zahraničí Jana Kohouta, Štefana Füleho či ministra pro lidská práva Michaela Kocába.

Databáze však nevypovídá o tom, na jaké straně režimu stáli. Pouze odkazuje na archivní dokumenty StB, ve kterých se daná jména objevují.

Připravujeme pro vás podrobnosti

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 8 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy