Byli jste v hledáčku StB? Pencovy seznamy už fungují

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 7. 2009 16:49
V databázi StB lze najít na 770 tisíc jmen
Foto: svazky.cz

Praha - Bývalému disidentovi Stanislavu Pencovi se ve čtvrtek podařilo zprovoznit evidenci zájmových osob StB.

Zveřejněná data pocházejí zatím pouze z jedné ze dvou počítačových databází StB o evidenci zájmových osob. Seznam EZO obsahuje 777 563 jmen.

Zveřejněné záznamy u velké části neříkají nic o tom, na jaké straně daná osoba stála - zda proti tehdejšímu režimu, či zda jako spolupracovník StB.

V seznamech by měli být uvedeni lidé, o které měla - ať už z jakýchkoliv důvodů, StB zájem.

„Je to mimořádná pomůcka pro pátrání v archivech," říká o zveřejnění seznamů historik z Ústavu pro soudobé dějiny AV Petr Blažek. „Jde o největší databázi a unikátní klíč k archivům StB."

Zájmové osoby

Seznam, který je od čtvrtka k dispozici na www.svazky.cz, vychází z Evidence zájmových osob (EZO), která měla být základní složkou rozsáhlého informačního systému pro StB.

Projekt EZO zahájený v roce 1986 počítal s převedením evidence československé rozvědky do počítačové podoby. Databázi se však nepodařilo zprovoznit před rokem 1989.

V roce 2003 převzal tato data s 934 949 záznamy (u některých jmen je více záznamů) slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).

Podle Stanislava Labjaka, z ÚPN jsou v evidenci také děti, pravděpodobně emigrantů. „EZO obsahuje více než 6 tisíc záznamů, které by se měli vztahovat k osobám mladším 18 let," píše Labajak ve stati o databázi EZO. „…mezi nimi je více než 60 osob mladších 10 let."

Klíč k práci StB

Foto: Aktuálně.cz

Penc chystá ke spuštění i druhou databázi - Sjednocenou evidenci zájmových osob (SEZO), ve které je 113 140 záznamů. Tato počítačová databáze začala fungovat v polovině roku 1986. Stejně jako EZO se však do konce 1990 nestihla úplně zprovoznit.

Bývalý disident Penc chce složitější databázi SEZO spustit až poté, co se ozkouší fungování vyhledávání v jednodušším -dnes spuštěném, seznamu EZO.

Archivy StB tak paradoxně začaly sloužit až po roce 1990, a to k rozklíčení práce StB a pohledu do informací, kterými disponovala.

„Je to velmi zajímavá archiválie," míní historik Blažek. „Tyto databáze totiž zachycují úroveň znalosti StB k jednotlivým osobám a je dokladem toho, jak StB vytvářela svůj informační systém."

Záznamy po roce 1990

Podle Ústavu pro studium totalitních režimů je ale problém v tom, že v Pencem zveřejněných seznamech mohou být chyby a především v nich figurují i lidé po roce 1990.

Hrozí tak, že se v seznamu najdou osoby, které byly prověřeny pro státní tajemství či pro spolupráci s rozvědkou až po roce 1990.

"Může se tam objevit kdokoliv, o koho měla rozvědka zájem," říká mluvčí úřadu Jiří Reichl. "Proto jsme to nemohli zveřejnit. Nám zákon umožňuje zveřejnit archiválie pouze do roku 1990."

Problém není ani tak v seznamech EZO, z něhož velkou část jmen, lze již v současné době dohledat v existující databázi ústavu, ale v seznamu SEZO, kde je řada záznamů o spolupracovnících rozvědky. Ústav se obává, že se tak mohou na veřejnost dostat data i dosud aktivních agentů.

EZO dnes

V seznamech EZO jsou kromě jména, národnosti, pohlaví, data a místa narození, uvedena také data zavedení do evidence.

Podstatná jsou ovšem čísla archivních dokumentů, ve kterých daný člověk figuruje. S tímto číslem se lze obrátit na Archiv bezpečnostních složek a požádat o nahlédnutí do svazku.

Ze spisu by už pak mělo být patrné, jakou roli dotyčný hrál a proč se o něj StB zajímala. Lze také využít již zveřejněných databází (například registračních protokolů), které mohou usnadnit orientaci v tom, proč se StB o daného člověka zajímala.

Konec vydírání v Čechách

Bývalý disident Stanislav Penc, jenž seznamy zveřejnil, byl podle svých slov motivován snahou zamezit vydíratelnosti politiků.

„Pro mě není důležité, kdo v těch seznamech je," říká Penc. „Ale je důležité, že na základě této databáze už nebude nikdo vydíratelný. Všichni budou moci nahlédnout do spisů, které na ně byly vedeny, a nebude je mít k dispozici jen úzká skupina lidí, která je mohla zneužít."

Penc se zároveň neobává žádných žalob, jak tomu bylo po zveřejnění seznamu agentů StB. „V tomto případě jde o data hovořící pouze o tom, že daná osoba byla pod daným svazkem v hledáčku StB, nic víc," říká. „Proto se nebojím, že by mě někdo žaloval, není proč."

Foto: Aktuálně.cz
Blog Stanislava Pence na Aktuálně.cz:
Máme se dozvědět naši StBáckou minulost?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy