Rakousko: Čecha v Libyi unesli radikálové z Islámského státu

Domácí Domácí, Kateřina Surmanová
Aktualizováno 9. 3. 2015 23:53
Česká vláda na místo vyslala dva diplomaty. Jejich úkolem bude navázat dialog s oficiálními libyjskými orgány.
Libyí zmítají boje s islámskými extremisty. Na obrázku je okolí francouzské ambasády, kde došlo k útoku.
Libyí zmítají boje s islámskými extremisty. Na obrázku je okolí francouzské ambasády, kde došlo k útoku. | Foto: Reuters

Praha – Skupinu sedmi zahraničních pracovníků z ropného pole Ghaní v Libyi, ve které je i jeden Čech, unesli v pátek radikálové z Islámského státu. Tvrdí to alespoň rakouské ministerstvo zahraničí.

Kvůli unesenému Čechovi zatím Českou republiku nikdo nekontaktoval. Na místě operují česká civilní i vojenská rozvědka, řekl dnes České televizi (ČT) ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj je nyní na 99 procent jisté, že českého občana spolu s dalšími lidmi v pátek unesli radikálové z libyjské odnože hnutí Islámský stát.

Česko do oblasti vyslalo dva diplomaty. Podle Zaorálka mají na místě kontakty a už si tam domlouvají schůzky. Podle něj jde ale hlavně o akci tajných služeb, a to nejen českých.

Ministr v ČT zdůraznil, že nechce vyvolávat falešné naděje. "Nemám bohužel dobré zprávy ... Myslím, že situace je špatná," řekl. Je podle něj "obrovská pravděpodobnost", že ten, kdo má současnou situaci v rukou, je "brutální, zločinecká skupina" radikálů, která má na svědomí nedávné zavraždění 21 egyptských koptů. Ministr v ČT přiznal "určitý pocit bezmoci".

Ze Zaorálkova vyjádření vyplynulo, že úřadům se nepodařilo kontaktovat dalšího českého občana, který je v Libyi, ale podle ministra je na úplně jiném místě, než se odehrál únos.

Podle rakouské diplomacie je osud skupiny jasný. "Nyní jsou k dispozici zaručené informace o tom, že skupina cizinců, která byla na ropném poli Ghaní přepadeném 6. března teroristy z IS, se nachází v rukou těchto teroristů z IS," stojí ve vyjádření rakouského ministerstva zahraničí.

Oba zkušení čeští diplomaté, odborníci na region Severní Afriky, nebudou pracovat přímo z Libye, ale sousedního Tunisu. Česká republika totiž nemá v Libyi svoje velvyslanecké zázemí a situaci komplikuje i bezpečnostní riziko v zemi, kterou zmítá boj s radikálními islamisty.

Situací se v pondělí zabývala vláda na svém jednání. "Vláda mimo jiné vysílá do oblasti dva diplomaty, kteří budou intenzivně k nalezení našeho občana pomáhat. České úřady jsou s rodinou pohřešovaného občana v kontaktu. Současně bych chtěl důrazně požádat všechny naše občany, aby se chovali odpovědně, respektovali doporučení ministerstva zahraničí a necestovali do zemí, kde jejich pobyt znamená permanentní ohrožení života,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Zaorálek novinářům řekl, že totožnost Čecha zná téměř od počátku. Odmítl ji ale sdělit, a to s ohledem na rodinu i kvůli bezpečnostním důvodům. "Rád bych ujistil rodinu, že děláme, co je v našich silách," poznamenal Zaorálek.

Server iDnes.cz uvedl, že unesený Čech je vyučeným kuchařem a v Libyi pracoval pro firmu Value Added Oilfield Services (VAOS) na pozici nazvané Catering coordinator. Podle webu jde o vedoucí pozici, na které dotyčný pracuje s desítkami podřízených a dohlíží na fungování zázemí pro ropné firmy.

Nepřehledná a nebezpečná Libye

Vzhledem k současné situaci je otázkou, jestli se dvojici českých diplomatů podaří jejich mise splnit. Zemí zmítá spor dvou vlád i boj s islámskými extremisty. "Situace v Libyi je velice nepřehledná a krajně nebezpečná. V zemi působí dvě vlády, několik městských milic, milion utečenců,“ upozornil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. V Tripolisu zůstal kabinet, který odmítl odstoupit po loňských volbách a za nímž stojí milice, jež si říkají Libyjský úsvit.

Mezinárodně uznávaná vláda sídlí v Tobrúku a opírá se o odpadlického generála Chalífu Haftara, který původně vyhlásil radikálům na východě svoji vlastní válku. Haftar působil ve vojsku bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, během povstání se obrátil proti němu a nyní velí vlastním jednotkám, s nimiž bojuje proti islámským extremistům.

Pomoc Filipínců

"Vzhledem k situaci v Libyi je otázka, jestli tam vůbec nějaké takové jsou," řekl Hospodářským novinám zdroj z ministerstva. Stěžejní tak bude koordinace s Rakušany, kteří od pátečního útoku také postrádají svého člověka, a Filipínci.

Především do Filipínců česká diplomacie vkládá velké naděje, protože mají v regionu hodně svých lidí a cenných kontaktů. V neposlední řadě se pak k práci přidá i tuniské zastoupení Evropské komise a úkolem skupiny bude pečlivě pročítat arabské zdroje, kde se mohou objevit stopy.

 

Právě se děje

Další zprávy