Vláda odmítla zavedení renty pro bývalé ústavní soudce

ČTK ČTK
14. 7. 2014 17:22
Sobotkův kabinet se nevyjádřil ani pro jeden z dvojice poslaneckých návrhů týkajících se Ústavního soudu.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda se nevyjádřila pro ani jeden z dvojice poslaneckých návrhů týkajících se Ústavního soudu. K ústavní novele poslanců TOP 09, kteří chtějí funkční období ústavních soudců prodloužit o dva roky na 12 let, se postavila neutrálně. Proti pak byl kabinet v případě novely skupiny poslanců, podle níž by měli bývalí ústavní soudci při splnění určitých podmínek nárok na rentu.

Návrh TOP 09 počítal vedle prodloužení funkčního období ústavních soudců také s tím, že by nikdo nemohl být jmenován soudcem Ústavního soudu více než jednou. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) novinářům řekl, že vláda zaujala neutrální stanovisko, protože považuje jak současný, tak navrhovaný model za možný. Je to podle něj věc právního názoru.

V předběžném stanovisku pro jednání kabinetu se uvádělo, že pro jakoukoli změnu ústavy musí existovat závažné důvody a neměla by být přijímána v reakci na určitou situaci. Vhodnější by prý bylo začlenit novelu do širší změny ústavy. Předloze navíc kabinet vytkl, že není dostatečně zdůvodněná a není možné dovodit, že jde o nejvhodnější řešení.

Ne kolegiu emeritních soudců

Negativní stanovisko pak vláda zaujala k návrhu, který by zřídil kolegium emeritních ústavních soudců jako poradní orgán Ústavního soudu. Bývalí členové ÚS by pak měli při splnění určitých podmínek nárok na rentu. Předkladatelé z řad TOP 09 a Starostů, ODS a ČSSD poukazují na to, že ve středoevropských zemích jsou příspěvky běžné.

Kabinet sice podle Dienstbiera principiálně souhlasí s vytvořením kolegia emeritních soudců, problém vidí ale v uplatnění renty jen pro určitou oblast. O principu by se prý mělo jednat v širším kontextu.

Stanovisko vlády k předlohám je doporučující. Rozhodnou o nich zákonodárci.

 

Právě se děje

Další zprávy