Dosud převodu peněz zemědělci, který po letitém boji nakonec svolil k prodeji pozemků pro továrnu Nemak v Havrani u Mostu, bránil "byrokratický zádrhel".
Vláda sice již finance na zaplacení pozemků v květnu poslala, radnice je ale sedlákovi nevyplatila. Podle magistrátu v Mostě, který má peníze vyplatit, totiž není úplně jasné, na co stát vlastně 234 milionů korun poskytl.
"Uvolnili jsme peníze a zpřesnili podmínky, za kterých mohou být použity. Tyto peníze řeší problémy, které byly se zónou spojeny," řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.
Kabinet ale ve svém usnesení uvedl, že peníze jsou určeny na rozšíření průmyslové zóny Joseph u Havraně u Mostu, kde Nemak sídlí. Sedlákovy pozemky se zónou pouze sousedí a jsou vedeny jako zemědělská půda.
"Část peněz bude sloužit na výkup pozemků a vyřešení sporu s panem Rajtrem a část na výstavbu inženýrských sítí, aby do zóny mohli přijít další investoři. Peníze převádíme na město Most, které se bude podílet na výstavbě zóny," řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD).
Most zatím nic neschválil
Město by mělo ke státní dotaci přidat dalších dvacet šest milionů korun.
Vedení mosteckého magistrátu s vyplacením peněz otálelo a nechalo si vypracovat tři právní rozbory situace.
Jeden z nich upozornil na to, že není přesně jasné, na jaký účel jsou peníze určeny. Správnost jejich použití by mohl zpochybnit finanční úřad. Mostečtí zastupitelé navíc dosud nehlasovali o definitivním schválení výkupu Rajterových pozemků.
"Nutnou podmínkou koupě pozemků musí být to, že se tyto pozemky skutečně stanou součástí průmyslové zóny Joseph," stojí v usnesení, které na základě posudku schválili mostečtí radní.
Magistrát zvažuje, že jen kvůli schválení peněz na výkup nyní do měsíce svolá mimořádné zasedání zastupitelstva. "Mám od rady mandát to udělat, ovšem je doba dovolených a nemělo by to význam, kdyby zastupitelstvo nebylo usnášeníschopné," řekl Aktuálně.cz primátor Mostu Vladimír Bártl.
Pokud vedení města zjistí, že zastupitele nelze svolat nyní, projednají prodej na zářijovm zasedání, které je již dnes v plánu.
Chci začít znovu
Zemědělec Jan Rajter čeká nepochopitelně na peníze od státu za svoji půdu už měsíce, ačkoliv ji původně léta vůbec nechtěl prodat. Je pro něj tedy důležité, aby je získal co nejdříve. Chce totiž znovu začít. Jinde.
"Každý měsíc rozhoduje. Jednám o koupi firmy a nechtěl bych o obchod přijít, chci začít znovu hospodařit," řekl Rajter Aktuálně.cz.
Farmář se s rodinou ale neodstěhuje stovky kilometrů daleko, i když to původně plánoval. "Pak jsem si uvědomil, že bych zůstal v cizím prostředí a přece jen tady ten kraj znám. Pokud se vše podaří, začneme znovu v sousedním okrese Louny," řekl. Jeho vyhlídnutý státek má 800 hektarů a stovku krav.
Peníze do Paroubkova kraje
Do sporu kolem továrny Nemak, který se vleče už od roku 2001, vláda naposledy zasáhla měsíc před parlamentními volbami. Do té doby vládní představitelé odmítali připustit, že by stát pozemky od Rajtera odkoupil.
"Je zřejmé, že každá vláda chce dokončit své funkční období s čistým stolem, s tím, že vyřeší svoje resty. Není se tedy čemu divit," vysvětloval nečekané schválení peněz před volbami premiér Jiří Paroubek. Do sněmovny kandidoval právě v kraji, kde továrna Nemak stojí.
Paroubkova vláda peníze uvolnila s tím, že sedlák stáhne všechny žaloby, které společně s Ekologickým právním servisem kvůli postupu úřadů při povolování této investice podal.
Rajter na podmínku přistoupil a zavázal se, že všech šest žalob podaných jak u Městského soudu v Praze, tak Krajského soudu v Ústí nad Labem stáhne.
Jak se porušují zákony
Továrna mexické společnosti Nemak je přitom označována za ukázkový příklad toho, jak stát a místní úřady zvýhodňují zahraničního investora.
Investici mexické firmy provází rekordní počet žalob a dalších právních podání, kterých bylo celkem téměř 250. Mezi nimi figurovaly také tři ústavní stížnosti, deset kasačních stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, dvacet jedna žalob nebo dvě trestní oznámení.
Odpůrci Nemaku byli ve většině případů úspěšní. Soudy už zrušily chybná rozhodnutí, kterých se úřady dopustily před stavbou první části továrny.
Neplatná jsou v této chvíli dvě povolení na stavbu příjezdových cest a také územní rozhodnutí na celý projekt.
Soud rovněž zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí, ve kterém stát hodnotí, jak rozšíření továrny ovlivní krajinu. Ekologové už uspěli celkem ve dvanácti sporech.
Rodina zemědělce Rajtera ale nakonec svůj boj vzdala. Stát podle nich stejně prosadí, co bude chtít. "Nemá to cenu. Úřady nedokážou prosadit právo, už nevěřím, že tu fabriku něco zastaví," řekl v dubnu Jan Rajter mladší.
Rozloha zóny Joseph má po odkoupení Rajterových pozemků vzrůst na 280 hektarů.
Mostu se podařilo získat na vybudování inženýrských sítí a obslužných komunikací v zóně státní dotaci 70 milionů korun, dalších zhruba 100 milionů investovalo město. Podle odborníků tak zóna patří mezi nejdražší plochy pro investory vybudované v Česku.