Vláda dala bodovému systému půl roku

Sabina Slonková, Pavel Baroch
12. 7. 2006 12:12
Praha - Ministři dosluhujícího kabinetu zvažují zmírnit bodový systém. Počet bodů, který znamená odebrání řidičského průkazu, by se mohl zvýšit na osmnáct.
Policejní kontrola
Policejní kontrola | Foto: Ondřej Besperát

Vláda dnes projednala analýzu nového zákona o silniční dopravě, jejíž vypracování minulý týden ministrům vnitra a dopravy Františku Bublanovi a Milanu Šimonovskému nařídil premiér Jiří Paroubek.

Podle ministra Bublana se dohodla, že na vyhodnocení zákona je nutné počkat nejméně půl roku.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
PREMIÉR NAVRHL AMNESTII
Jen dva dny platí nový bodový systém a předseda vlády Jiří Paroubek už plánuje změnu. Chtěl by také vyhlásit "amnestii" potrestaným řidičům. Premiér chce amnestii pro řidiče - ČTĚTE ZDE

Mezi návrhy, jak bodový systém upravit, je zvýšení počtu bodů, po jehož dosažení řidič přijde o řidičský průkaz, nebo zmírnění některých trestů. Premiérem zmíněná dočasná amnestie pro řidiče se zřejmě konat nebude.

Ministr Bublan deníku Aktuálně.cz ještě před jednáním kabinetu řekl, že kromě zvýšení hranice trestných bodů na osmnáct navrhne také zachovat současných dvanáct bodů. "Ale zároveň snížit ztrátu bodů za některé přestupky, například za nerozsvícená světla či za překročení povolené rychlosti na dálnici," dodal Bublan.

Napřed pokuta, pak trestné body

Za překročení rychlosti se dnes dávají minimálně dva body, bodový systém ovšem nerozlišuje mezi běžnou silnicí a dálnicí, zmiňuje se pouze o překročení povolené rychlosti mimo obec.

Za jízdu s neosvětleným autem dnes řidič může dostat jeden trestný bod. To by ovšem znamenalo, že by se za nerozsvícené světlomety nedávaly žádné trestné body.

Foto: Ondřej Besperát
PŘÍSNÁ PRAVIDLA KRITIZUJE I POLICIE
Kdo zaplatil pokutu za překročení rychlosti o 3 km/h nebo méně, může si stěžovat a žádat vrácení peněz. Podle policie je pokuta protiprávní.CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Bublan připouští, že jednou z variant je u některých přestupků napoprvé nestrhávat rovnou body, ale řešit je pouze pokutou.

"V záznamech už by se tento přestupek objevil a v případě dalšího porušení už by za něj byly stržené body. Jde o jakési výchovné metody u věcí, jako jsou právě nerozsvícená světla," poznamenal ministr vnitra.

Bublan se kvůli zprávě pro vládu sešel ještě před zasedáním kabinetu s ministrem Šimonovským. Uvedl, že se na některých věcech neshodli, ale podrobnosti neprozradil.

Měření rychlosti
Měření rychlosti | Foto: Ondřej Besperát

Přísné postihy snížily počty usmrcených

Šimonovský už v pondělí deníku Aktuálně.cz řekl, že zákon pomáhá snižovat počty nehod, umsrcených i zraněných. "Podle mě je zákon v pořádku," řekl Šimonovský, který by s případnými úpravami také počkal, dokud zákon nebude platit delší dobu.

Že přísnější pravidla na silnicích pomohla, uznává i jeho vládní kolega Bublan. Za prvních devět červencových dní zahynulo na silnicích dvanáct lidí, vloni to bylo 37 a rok předtím 28 osob.

"Rovněž se minimálně o třetinu snížil počet nehod," dodal Bublan.

ODS, KDU-ČSL a Strana zelených se přitom dohodly, že zákon o silničním provozu budou analyzovat za rok a pak se rozhodnou, co s ním dál.

MRTVÝCH NA SILNICÍCH UBYLO
Ve svátečních volných dnech na začátku července zahynul na silnici jediný člověk. Vloni o těchto svátcích zemřelo dvanáct lidí. Obětí na silnicích ubylo o 80 procent - ČTĚTE ZDE

Premiér Jiří Paroubek by ovšem chtěl zákon upravit dříve. Nelíbí se mu třeba, že bodový systém je na rozdíl od Německa či Polska příliš tvrdý. Naznačil, že by byl pro, aby se počet trestných bodů, po jehož dosažení automaticky následuje odebrání řidičského průkazu, zvýšil - jak to v jedné z variant navrhuje i ministr vnitra Bublan.

"Například ekvivalentem našich dvanácti bodů je v Německu bodů osmnáct, v Polsku dvacet," napsal Paroubek v Hospodářských novinách.

Novelizaci komplikuje politická krize

Podle Bublana by se mohla vést diskuse také o tom, jestli policistům znovu nedat možnost, aby sami zvážili, jak vysokou pokutu za určité přestupky udělí. Zatímco do konce června mohli policisté rozhodnout, jestli za rychlou jízdu dají pokutu od stokorun po tisíce, od července je třeba za překročení rychlosti v obci do dvaceti kilometrů pevně stanovená bloková pokuta tisíc korun a dva trestné body.

Foto: Aktuálně.cz
ZE SILNIC MAJÍ ZMIZET ZBYTEČNÁ OMEZENÍ
Změny vyvolané bodovým systémem nekončí. Policie prověří, zda některé značky nebrzdí auta zbytečně. Na internetu mezitím vznikají petice. Policie ze silnic stáhne zbytečné značky - ČTĚTE ZDE

"Zákon nedává policii možnost řešit drobné přestupky domluvou nebo jen pokutou. Takže lze uvažovat o změně mantinelů u některých přestupků tak, aby rozpětí začínalo na nule," řekl Bublan.

Případnou novelizaci zákona ovšem komplikuje současná politická situace, kdy se strany dosud nedokázaly shodnout na vedení sněmovny, takže dolní komora parlamentu ještě nezačala pracovat.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Důrazně upozorňuji, že pokud by se měl zákon novelizovat, měla by na tom panovat politická shoda napříč stranami, že se nebude otevírat zákon jako celek, ale udělají se jen nějaké dílčí změny. Jinak se dostaneme do situace, kdy se budeme o novém znění zákona dohadovat další půlrok," zdůraznil Bublan.

Dodal, že zpráva, kterou dnes projedná vláda, nemá charakter návrhu či usnesení, je to dokument k diskusi.

"Rovnou říkám, že v zákoně jsou věci, na které by se sahat vůbec nemělo," řekl Bublan a jako příklad uvedl alkohol za volantem nebo zachování rychlosti mimo dálnice.

Amnestie řidičů nejspíš nebude

Bublan není zastáncem návrhu premiéra Paroubka, aby řidiči dostali na přechodnou dobu amnestii na spáchané přestupky.

"Nejsem tomu příliš nakloněn," poznamenal Bublan.

S amnestií nesouhlasí ani ministr Šimonovský, ani jeho případný nástupce ve funkci ministra dopravy Aleš Řebíček z ODS. Podle obou politiků není možné, aby vláda vyhlásila amnestii, protože takový postup je možný pouze zákonem.

 

Právě se děje

Další zprávy