Premiér chce amnestii pro řidiče

Red DOM, ČTK
2. 7. 2006 17:00
Doprava - Jen dva dny platí nový bodový systém a předseda vlády Jiří Paroubek už plánuje změnu. Chtěl by také vyhlásit "amnestii" potrestaným řidičům.
Policejní kontrola v Budiměřicích
Policejní kontrola v Budiměřicích | Foto: Ondřej Besperát

Infobox

Nové dopravní předpisy

Speciál deníku Aktuálně.cz o novém zákoně a bodovém systému čtěte ZDE:

Nová pravidla jsou za dveřmi. Znáte je? Zkuste si náš test ZDE.

 

Jde přitom o zákon, který připravila jeho vláda.

Odstupující premiér Jiří Paroubek zvažuje, že by vláda vyhlásila na určitou dobu pro řidiče jakousi amnestii na přestupky. Řekl to dnes v diskusním pořadu České televize.

Přijetí nového bodového systému pro řidiče, který začal platit na silnicích o tomto víkendu, považuje za chybu, a ČSSD proto bude chtít nový silniční zákon změnit. Už delší dobu považuje zákon za přísný také ODS, která uvažuje o jeho zrušení.

Paroubek: Odpusťme řidičům trestné body

"Je tam určitá možnost abolice, milosti, kterou by mohla poskytnout vláda, tedy jakési amnestie na přestupky," řekl Paroubek s tím, že by chtěl, aby už do pondělního zasedání vlády měl ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) tuto možnost promyšlenou.

"To by mohlo platit několik týdnů do té doby, než bude provedena novela tohoto zákona," upřesnil novinářům po svém vystoupení v televizi.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal ČTK řekl, že Šimonovský předkládal sněmovně jiný návrh.

"Především v hospodářském výboru doznal tento návrh úžasných změn, takže nevím, do jaké míry ten návrh koresponduje s původním návrhem pana ministra Šimonovského," uvedl Kasal.

Zákon ve sněmovně podpořili při jeho schvalování také sociální demokraté. "Byla to chyba, protože tento zákon je postaven na staré a chybné lidovecké tezi třikrát a dost, a je to zákon, který je dosti drastický," řekl Paroubek. Podle něj nebude problém se na změně silničního zákona dohodnout s ODS.

ODS dokonce prosazovala, aby bylo jeho zrušení zakotveno v návrhu její koaliční smlouvy s KDU-ČSL a Stranou zelených. "Nicméně respektujeme, že KDU-ČSL, která se spolupodílela na jeho přijetí (zákona), na něm trvá," řekl již dříve místopředseda ODS Ivan Langer. Strany se proto podle něj dohodly, že se za rok dopady nového zákona vyhodnotí a zpracuje se důkladná analýza.

První dny kontrol: Už i zabavené řidičáky

V Karlových Varech dnes policisté zadrželi prvního řidiče, který po zavedení nového silničního zákona usedl za volant s alkoholem v krvi. Protože současně způsobil dopravní nehodu, dostane na své konto hned 12 bodů a patrně ho čeká také trestní řízení.

Dechová zkouška, a poté vyšetření s odběrem krve, kterému se podrobil, odhalily v jeho krvi 1,26 promile alkoholu, informoval dnes ČTK mluvčí karlovarské policie Pavel Valenta.

Většina řidičů ale od chvíle, co včera v Česku začala platit nová pravidla pro jízdu na silnicích, jezdí mnohem opatrněji.

Vyplývá to ze zkušeností jihomoravské policie i strážníků, kteří řidiče kontrolovali. Přesto už někteří řidiči přišli o první body v novém systému, který při opakování přestupků umožňuje i zákaz řízení. Z pohledu policistů nepřinesla změna pravidel žádné problémy.

Vesměs šlo pouze o drobné přestupky proti novému zákonu. Řidiči zapomínali rozsvěcet světla, vyjížděli bez dětských sedaček nebo sami nebyli připoutaní.

Výjimkou byl ale řidič v Opavě.

Opilci, kterého za volantem přistihli hned dvakrát, na místě odebrali řidičský průkaz, což dříve nemohli. Hříšníkovi navíc hrozí, že přijde za jízdu pod vlivem alkoholu rovnou o sedm bodů z celkových 12.

Poprvé hlídka čtyřiatřicetiletého řidiče stavěla v Opavě-Kateřinkách ve 02:30. I když odmítl dechovou zkoušku a odběr krve, policistům bylo podle řeči a chůze jasné, že pil.

"Po dlouhých letech tak mohli přímo na místě odebrat řidičský průkaz. Navíc řidiči zakázali další jízdu. O 40 minut později ale muž za volant sedl znovu a opět byl přistižen. Hrozilo, že bude zase řídit, tak skončil na záchytce. Podle dechové zkoušky měl v krvi 1,50 promile alkoholu," vysvětlil mluvčí opavské policie René Černohorský.

Policisté případ v prvních pracovních dnech příštího týdne předají opavskému magistrátu a tamní přestupková komise jej bude řešit dál. Řidiči hrozí, že přijde nejen o sedm bodů.

"Navíc čekáme na rozbor krve. Podle množství alkoholu, které vypil, totiž můžeme jeho jednání ještě překvalifikovat na trestný čin," dodal mluvčí. Pak by mohl hříšník strávit ve vězení až rok, a navíc by mu hrozila pokuta až 50.000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy