Senioři budou mít právo na ochranu při vyšetřování trestných činů, podobně jako děti

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2015 15:40
Vláda v pondělí schválila novelu zákona o obětech trestných činů, která přináší více práv seniorům. Při vyšetřování na ně budou brány větší ohledy, budou mít nárok na výslech od speciálně proškolených policistů nebo budou moci požádat o zamezení kontaktu s údajným pachatelem. Podle ministra Roberta Pelikána patří senioři ke zvlášť zranitelným obětem, jejich práva by tak měla být podobná, jako mají například děti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Senioři by měli v blízké době získat větší ochranu v případě, že se stanou obětí trestného činu. Podle novely zákona o obětech trestných činů budou mít právo na ochranu podobně jako děti. Vláda novelu, kterou v pondělí schválila, pošle k projednání Sněmovně.

"Pokud to schválí Parlament, senioři budou zařazeni mezi zvlášť zranitelné oběti, to znamená, že na ně budou brány zvláštní ohledy při vyšetřování," uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Doplnil, že pro seniory, kteří se stávají často oběťmi zlodějů, je vyšetřování trestného činu dalším traumatem. Toho by je měla novela ušetřit.

Podle novely budou mít lidé vyššího věku nárok na vyslechnutí speciálně vyškolenými policisty. Budou si moct vybrat, zda je bude vyslýchat muž, nebo žena, a požádat o zamezení jakéhokoli kontaktu s člověkem, kterého policie nebo oni sami považují za pachatele.

O tom, kdo bude mít na vyšší ochranu nárok, rozhodnou podle Pelikána orgány činné v trestním řízení. Rozhodující podle něj nebude věková hranice, zohlední se celkový psychický a zdravotní stav dané osoby. "U některých lidí se ten vyšší věk projeví a u jiných tomu tak není," řekl.

Podle dřívějších informací policejního prezidia byl za první pololetí letošního roku spáchán trestný čin na 2433 lidech nad 60 let. Policie začala v první půlce roku vyšetřovat 18 vražd seniorů, téměř 190 případů úmyslného ublížení na zdraví, 140 nebezpečných vyhrožování a skoro 50 případů týrání osoby žijící ve společném obydlí nebo svěřené osoby.

U seniorů práci policie komplikuje to, že pachatelé dokážou vzbudit jejich důvěru a také se různě maskují a znesnadňují svou identifikaci. "Další překážkou je skutečnost, že u poškozených dochází vlivem věku k úbytku kognitivních funkcí a ti pak často nejsou schopni poskytnout konkrétní popis pachatelů a situací," uvedla policie.

 

Právě se děje

Další zprávy