Vítáme kardinála Berana a prezident je na sjezdu komunistů. Zemana kritizovali Duka i politici

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2018 17:07
Kardinál Dominik Duka připomněl, že sv. Vojtěch i kardinál Beran řešili stejné otázky bytí či nebytí národa, jako se řeší dnes. Varoval, že ubývá demokracie v Evropě a kritizoval prezidenta Miloše Zemana, že místo bohoslužby je na sjezdu komunistů. Duka za slova sklidil dlouhý potlesk.
Dominik Duka a Miloš Zeman na archivním snímku.
Dominik Duka a Miloš Zeman na archivním snímku. | Foto: ČTK

Praha - Chvíle, kdy se komunisté přes volební porážku dožadují stále většího podílu na moci, patří podle kardinála Dominika Duky k rozhodným hodinám českého národa. "O to větší zodpovědnost je na hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo," řekl Duka ve kázání při sobotní mši v katedrále sv. Víta, kterou sloužil u příležitosti repatriace kardinála Josefa Berana. Bohoslužba byla sloužena ke cti sv. Vojtěcha. Za svá slova sklidil Duka bouřlivý potlesk.

Duka připomněl, že sv. Vojtěch i kardinál Beran řešili stejné otázky bytí či nebytí národa, jako se řeší dnes.

"Je jistě náhodnou souhrou okolností, že ve chvíli, kdy my zde vítáme kardinála Berana, je prezident republiky hostem na sjezdu komunistické strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo," řekl Duka.

Kardinál Duka ve svém kázání stavěl vedle sebe osudy sv. Vojtěcha a kardinála Berana. Mše je sloužena ke cti sv. Vojtěcha, kardinál Duka slavnostně do chrámu vnesl lebku českého patrona.

"Obhajoba lidské svobody, zápas s otroctvím spolu s vytrvalým úsilím o láskyplné rodinné soužití, jako i o pravdivost života duchovních. To byl misijní program obou našich velkých exulantů," uvedl Duka.

"Buď vítán, (…), Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, neboť jsi mlčet nesměl. Vracíš se z vyhnanství opět v rozhodnou hodinu. A jako tehdy jdeš s relikvií sv. Vojtěcha, který z našich patronů mohl nejsilněji pomoci v onu rozhodnou hodinu, neboť postava sv. knížete Václava byla pošpiněna nacistickým zneužitím," řekl Duka.

Zeman porušil nepsané pravidlo, míní kritici

Ke kardinálovým slovům na prezidentovu adresu se v sobotu připojila řada zejména opozičních politiků.

"Kardinál Beran se vrací domů. Svatý Vít je nabitý. Jen prezident tu není. Ten šel raději za komunisty, ti Berana vyhnali," poznamenal na twitteru bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

"Člověk, který má jasné hodnotové postoje a nekřiví páteř, člověk, který ve své minulosti komunistický režim kritizoval a dokonce mluvil o něm jako o režimu horším než fašismus, by nejel na sjezd dnešní KSČM a netlačil ji do vlády. Bohužel současný prezident to má nastaveno jinak," uvedl na twitteru místopředseda lidovců Marián Jurečka.

Mnozí politici se pozastavili nad tím, že prezident oslovil delegáty komunistického sjezdu slovy "soudruzi a soudružky". "Vnímám to jako překročení mantinelů, ve kterých jsme se od listopadu 89 pohybovali. Oslovení 'soudruzi a soudružky' od prezidenta je pro mě mrazivé symbolické gesto," řekl ČTK místopředseda ODS Martin Kupka.

"Co víc charakterizuje dnešní politickou situaci než fakt, že přímo volený prezident republiky místo účasti na pohřbu kardinála Berana jede řečnit na sjezd Komunistické strany Čech a Moravy? To je opravdu ošklivá splátka za komunistické hlasy v prezidentské volbě," soudí šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Také Zemanův soupeř v letošní prezidentské volbě Jiří Drahoš považuje za symbolické, že ve stejnou dobu, kdy se na Hradě konala slavnostní mše za kardinála Berana, vystupuje prezident země s pozdravem "soudružky a soudruzi" na sjezdu komunistů. "Té strany, která Berana 16 let věznila a nakonec vyštvala do exilu. Větší symboliky netřeba," uvedl na sociálních sítích Drahoš.

Další Zemanův vyzyvatel Pavel Fischer napsal, že Zeman porušil nepsané pravidlo. "Osobně pomáhá komunistům, aby podpořili vládu. Nesouhlasím. Doba je příliš vážná na to, abychom je bez podmínek zvali k účasti na moci. Mají jiný úkol: provést pokání. Pěkně jedno po druhém," poznamenal.

Předseda SPD Tomio Okamura v reakci pro ČTK uvedl, že Zeman jako vždy zůstal svůj. Na sjezdu KSČM podle něj "s otevřeným hledím a zcela upřímně a nekorektně" pojmenoval bývalé zločiny komunismu a současně se přihlásil k demokratickému socialismu.

 

Právě se děje

Další zprávy