Vít Bárta prodal polovinu bezpečnostní firmy bratrovi

Martina Machová Martina Machová
22. 6. 2010 14:12
Jeho společnost se uchází o státní zakázku
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vít Bárta, jeden z lídrů a mecenášů Věcí veřejných, se zbavil podílu bezpečnostní agentuře ABL, která má miliardový obrat.

Svůj díl prodal bratrovi, s nímž ji spoluvlastnil.

"Slíbil jsem, že to k dnešnímu dni udělám. V uplynulých dnech se ten proces dokončil a dnes jsme to jen formálně oznámili," řekl Aktuálně.cz Bárta, který tak potvrdil informaci serveru iDnes.

Kolik jsem dostal? Uvidíte

Bárta odmítl sdělit, kolik az akcie utržil. "Důkaz uvidíte každý rok. Jde o splátky, které se budou objevovat v mém majetkovém přiznání jako poslance," prohlásil pouze.

Nechce zatím ukázat ani smlouvu, podle níž se obchod uskutečnil. Slíbil však, že ji časem zveřejní. "Až budu mít daňový posudek," upřesnil svůj slib.

Bárta také uvedl, že původně chtěl svůj vztak k ABL uspořádat jinak.

"Chtěl jsem si akcie zachovat a jen je předat do správy. Ale bohužel mě právníci přesvědčili, že v českém právním řádu toto jakési Kennedyovské předání akcií není ideální."

A dodal, že auditorská firma nyní dělá expertizu, zda vše proběhlo v pořádku.

ABL není jedinou firmou

V rodinné společnosti vlastněné i jeho ženou a bratrem působil od jejího vzniku v roce 1998. Původně byl předsedou představenstva, od roku 2002 pak na společnost dohlížel jako předseda dozorčí rady.

"Můj pracovní poměr ke společnosti byl ukončen ke 3. červnu 2010 a k tomuto datu jsem ukončil i své členství v dozorčí radě ABL," sdělil již dříve Aktuálně.cz. Do Obchodního rejstříku byla změna zapsána 16. června.

Bezpečnostní agentura ovšem není jedinou firmou, které se Vít Bárta kvůli svému poslaneckému mandátu zřekl. "Zároveň jsem prodal i svůj podíl ve společnosti MICUNARI, SE. Doposud jsem vlastnil 50 procent akcií této společnosti, které jsem prodal svému bratrovi a švagrové, kteří vlastní i zbylých 50 procent. Tento prodej proběhl 18. června 2010," uvedl v majetkovém přiznání, které zaslal redakci.

Jako majitel ABL čelil Bárta kritice kvůli možnému střetu zájmů. Jeho firma se totiž uchází o státní miliardový tendr na náramky pro domácí vězně.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy