Vít Bárta prodal polovinu bezpečnostní firmy bratrovi

Martina Machová Martina Machová
22. 6. 2010 14:12
Jeho společnost se uchází o státní zakázku
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vít Bárta, jeden z lídrů a mecenášů Věcí veřejných, se zbavil podílu bezpečnostní agentuře ABL, která má miliardový obrat.

Svůj díl prodal bratrovi, s nímž ji spoluvlastnil.

"Slíbil jsem, že to k dnešnímu dni udělám. V uplynulých dnech se ten proces dokončil a dnes jsme to jen formálně oznámili," řekl Aktuálně.cz Bárta, který tak potvrdil informaci serveru iDnes.

Kolik jsem dostal? Uvidíte

Bárta odmítl sdělit, kolik az akcie utržil. "Důkaz uvidíte každý rok. Jde o splátky, které se budou objevovat v mém majetkovém přiznání jako poslance," prohlásil pouze.

Nechce zatím ukázat ani smlouvu, podle níž se obchod uskutečnil. Slíbil však, že ji časem zveřejní. "Až budu mít daňový posudek," upřesnil svůj slib.

Bárta také uvedl, že původně chtěl svůj vztak k ABL uspořádat jinak.

"Chtěl jsem si akcie zachovat a jen je předat do správy. Ale bohužel mě právníci přesvědčili, že v českém právním řádu toto jakési Kennedyovské předání akcií není ideální."

A dodal, že auditorská firma nyní dělá expertizu, zda vše proběhlo v pořádku.

ABL není jedinou firmou

V rodinné společnosti vlastněné i jeho ženou a bratrem působil od jejího vzniku v roce 1998. Původně byl předsedou představenstva, od roku 2002 pak na společnost dohlížel jako předseda dozorčí rady.

"Můj pracovní poměr ke společnosti byl ukončen ke 3. červnu 2010 a k tomuto datu jsem ukončil i své členství v dozorčí radě ABL," sdělil již dříve Aktuálně.cz. Do Obchodního rejstříku byla změna zapsána 16. června.

Bezpečnostní agentura ovšem není jedinou firmou, které se Vít Bárta kvůli svému poslaneckému mandátu zřekl. "Zároveň jsem prodal i svůj podíl ve společnosti MICUNARI, SE. Doposud jsem vlastnil 50 procent akcií této společnosti, které jsem prodal svému bratrovi a švagrové, kteří vlastní i zbylých 50 procent. Tento prodej proběhl 18. června 2010," uvedl v majetkovém přiznání, které zaslal redakci.

Jako majitel ABL čelil Bárta kritice kvůli možnému střetu zájmů. Jeho firma se totiž uchází o státní miliardový tendr na náramky pro domácí vězně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy